در مردادماه امسال صورت گرفت

رشد ۱۲ درصدی تولید در سایپا در مقابل افت ۱ و نیم درصدی ایران خودرو

رشد ۱۲ درصدی تولید در سایپا در مقابل افت ۱ و نیم درصدی ایران خودرو

تولید انواع خودرو در مردادماه ماه امسال تنها 4.9 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل بالا رفته است؛ از بیش از 63 هزار خودرو تولید شده در مرداد ماه امسال بیش از 31 هزار دستگاه متعلق به تولیدات ایران خودرو و الباقی (قریب به 28 دستگاه) متعلق به گروه سایپا است که بر این اساس باوجود میزان تیراژ تولید بیشتر در ایران خودرو اما این گروه صنعتی در مرداد کاهش 1.5 درصدی تولید را نسبت به مردادماه سال قبل تجربه کرده؛ در حالی که سایپا رشد 12.2 درصدی تولید را نسبت به مرداد 1399 رقم زده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، برمبنای تازه ترین آمار تولید انواع خودرو در شرکت های خودروساز، در مرداد ماه سال جاری ۶۳ هزار و ۲۵۱ دستگاه از انواع خودرو تولید شده که نسبت به ۶۰ هزار و ۲۹۳ دستگاه تولید مرداد ماه ۱۳۹۹، حدود ۴.۵ درصد افزایش تولید دیده می شود.
تولید انواع سواری در مردادماه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل ۸.۱ درصد بالا رفته و از ۵۳ هزار و ۵۳۴ دستگاه در مردادماه سال قبل به ۵۷ هزار و ۸۷۴ دستگاه رسیده است.
انواع ون نیز با تولید ۲۹ دستگاه در مرداد ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل که ۱۵ دستگاه تولید شده بود، ۹۳.۳ درصد افزایش تولید را تجربه کرده که بیشترین افزایش تولید نوعی از خودرو ها را در این گزارش به خود مختص کرده است.
بعد از ون ها، بیشترین میزان افزایش تولید خودرو ها مختص کامیون، کامیونت و کشنده است. در مرداد ماه سال جاری ۶۲۵ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده تولید شده که نسبت به ۳۹۵ دستگاه تولید شده در مرداد ۱۳۹۹، افزایش ۵۸.۲ درصدی داشته است.
مینی بوس و میدل باس نیسز در مرداد ماه امسال رشد ۳۱.۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل تجربه کرده و از ۵۱ دستگاه به ۶۷ دستگاه رسیده است.
در مقابل اما بیشترین میزان کاهش تولید خودرو در پنجمین ماه از سال ۱۴۰۰ نسبت به مردادماه سال گذشته، مربوط به وانت هاست که ۴۶۰۹ دستگاه در این ماه تولید شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۶.۲ درصد کاهش یافته است. در مرداد ماه سال قبل ۶۲۴۵ دستگاه وانت تولید شده بود.
در نهایت نیز طبق آمار تولید اتوبوس هم در مرداد ماه امسال ۱۱.۳ درصد افت تولید داشته و از ۵۳ دستگاه تولیدی در مرداد ماه ۱۳۹۹ به ۴۷ دستگاه در مرداد امسال رسیده است.
علاوه بر این آمار تجمیعی تولید خودرو در پنج ماهه سال جاری تا اختتام مرداد ماه نیز بدین صورت است که تولید انواع خودرو تنها ۱.۵ درصد معادل ۵۷۲۶ دستگاه بیشتر شده است؛ میزان تولید انواع خودرو ها از ۳۸۰ هزار و ۵۲۱ دستگاه در پنج ماه اول سال قبل به ۳۸۶ هزار و ۲۷۷ دستگاه در مجموع پنج ماه امسال رسیده و تنها ۱۰ ماهه امسال رسیده است.

افزایش ۱۲.۲ درصدی تولید سایپا در مقابل افت ۱.۵ درصدی ایران خودرو در تولید انواع خودرو ها در پنجمین ماه ۱۴۰۰
باوجود این که میزان تیراژ تولید در گروه ایران خودرو در مدت مورد بررسی بیشتر از سایپا است اما ایران خودرو در افزایش میزان تولید در مرداد ماه ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه سال قبل از سایپا جا مانده است.
طبق آمار به تفکیک در مرداد ماه امسال گروه صنعتی ایران خودرو ۳۱ هزار و ۲۴۶ دستگاه خودرو ساخته است که نسبت به ۳۱ هزار و ۷۲۶ دستگاه تولیدی در مرداد ماه ۱۴۰۰ افت ۱.۵ درصدی را تجربه کرده است؛ این برای نخستین بار بعد از مدت هاست که در گروه صنعتی ایران خودرو، افت تولید دیده می شود؛ این در حالیست که در دیگر خودروساز بزرگ کشور رشد ۱۲.۲ درصدی تولید انواع خودرو در مردادماه امسال نسبت به مرداد ماه ۱۳۹۹ ثبت شده است. سایپا در مردادماه امسال ۲۷ هزار و ۸۹۱ دستگاه خودرو ساخته که معادل ۳۰۳۲ دستگاه بیشتر از تولیدات این خودروسازی در مرداد ماه ۱۳۹۹ است.
به ترتیب در مرداد ماه امسال ایران خودرو ۳۱ هزار و سه دستگاه و سایپا ۲۴ هزار و ۱۴۲ دستگاه سواری ساخته اند که به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال قبل ایران خودرو کاهش ۱.۵ درصدی و سایپا افزایش ۱۹.۱ درصدی تولید را رقم زده اند.
در پنجمین ماه از سال ۱۳۹۹ تولید سواری در ایران خودرو به ۳۱ هزار و ۴۶۸ دستگاه و در سایپا به ۲۰ هزار و ۲۶۹ دستگاه رسیده بود.
در حالی که ایران خودرو در مرداد امسال همچنان تولید وانتی نداشته اما سایپا ۳۶۵۹ دستگاه وانت ساخته که نسبت به تولیدات آن در مردادماه سال قبل که ۴۵۷۲ دستگاه بوده افت ۲۰ درصدی را ثبت کرده است. ایران خودرو نیز در مرداد ماه سال قبل ۸۶ دستگاه تولید وانت داشت.
در مرداد ماه امسال یک دستگاه ون در گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده که در سایپا همچون سال قبل صفر بوده است.
همین طور در مدت مذکور سال جاری همچون مرداد سال قبل گروه خودروسازی سایپا تولید مینی بوس و میدل باس نداشته اما ایران خودرو در این ماه (مرداد امسال) ۳۰ دستگاه مینی بوس و میدل باس ساخته که نسبت به ۱۱ دستگاه تولیدی در مرداد ۱۳۹۹، رشد ۱۷۲.۷ درصدی داشته است.
همین طور به ترتیب در مرداد ماه امسال ایران خودرو ۲۱۲ سه دستگاه و سایپا ۹۰ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده ساخته اند که به ترتیب نسبت به زمان مشابه سال قبل ایران خودرو ۳۱.۷ درصد و سایپا ۴۰۰ درصد افزایش تولید در گروه خودرو های سنگین باری داشته اند.
در نهایت هم لازم به ذکر است که برمبنای آمار تجمیعی تا اختتام مرداد ماه امسال، ۱۸۸ هزار و ۳۸۹ دستگاه از انواع خودرو ها در گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده که نسبت به ۱۹۱ هزار و ۸۲۸ دستگاه تولید در مجموع پنج ماهه سال قبل ۱.۸ درصد کاهش تولید به وجود آمده است. سایپا نیز آمار تولید تجمیعی پنج ماهه را از ۱۶۸ هزار و ۸۵۹ دستگاه به ۱۷۳ هزار و ۳۱۱ دستگاه رسانده که بیان کننده رشد ۳۰ درصدی تولید در این گروه خودروسازی است.1400/06/08
22:03:02
5.0 / 5
105
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات