نان، مرغ و تعمیر خودرو صدرنشین شکایات مردمی

نان، مرغ و تعمیر خودرو صدرنشین شکایات مردمی

طبق گزارش جدید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در چهار ماهه نخست سال جاری عمده گزارشات مردمی در بخش کالایی، در ارتباط با عرضه نان، مرغ و در بخش خدمات، در ارتباط با تعمیر خودرو های سبک و رستوران ها و غالباً در زمینه گرانفروشی و درج نشدن قیمت بوده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، برپایه اطلاعات انتشار یافته از جانب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در چهار ماهه نخست سال جاری ۶۱ هزار و ۲۸۹ گشت مشترک بازرسی با حضور بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها و سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاههای ذیصلاح همچون وزارت جهاد کشاورزی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، اتاق اصناف و اتحادیه ها و... انجام شده است.
در نتیجه این گشت های مشترک ۲۰ هزار و ۷۵۷ فقره پرونده تخلفاتی به ارزش بیشتر از ۵۴۰ میلیارد تومان تشکیل و جهت رسیدگی و صدور رای به ادارات کل تعزیرات حکومتی ارسال شده است.
رسیدگی به ۸۳ درصد شکایت ها
همینطور در این زمان در مجموع ۷۱ هزار و ۶۳۳ فقره شکایت مردمی در مورد تخلفات صنفی و غیر صنفی از راه تلفن ۱۲۴ ستاد خبری استان ها دریافت شده که از این تعداد ۸۳ درصد شکایات مورد رسیدگی قرار گرفته و ۱۷ درصد باقی مانده نیازمند اظهارنظر کارشناسی و یا استعلام حقوقی از جانب مراجع ذیربط است.
عمده گزارشات مردمی در بخش کالایی، در ارتباط با عرضه نان، مرغ و در بخش خدمات، در ارتباط با تعمیر خودرو های سبک و رستوران ها و غالباً در زمینه گرانفروشی و درج نشدن قیمت بوده است.
همینطور در مدت زمان یاد شده ۶۸ هزار و ۳۵۲ پرونده از راه سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها تشکیل و به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال شده که با لحاظ پرونده های باقی مانده از سال قبل ۹۰ هزار و ۴۲۵ رای از جانب شعب تعزیرات حکومتی به ارزش ریالی بیشتر از ۶۲۰۰ میلیارد تومان و میزان جرائم وصولی، بر مبنای اطلاعات دریافتی بیشتر از به ۵۸ میلیارد تومان اعلام شده است.
چگونه شکایت کنیم؟
گفتنی است که مردم می توانند با رفتن به ستاد خبری سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها و شهرستان های تابعه شکایت خویش را تنظیم کنند یا از راه تلفن (۱۲۴)، پورتال سازمان حمایت به نشانی الکترونیکی www.cppo.ir، سایت (۱۲۴.ir) و اپلیکیشن آپ شکایت خویش را مطرح کنند.
مطابق قانون نظام صنفی گران فروشی، کم فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع، فروش اجباری، عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب ازجمله مهم ترین تخلفات صنفی است.
همینطور بر مبنای قانون صنفی باید درآمدهای ناشی از جریمه های دریافتی به حساب خزانه واریز شود و معادل آن در بودجه های سنواتی منظور و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تأمین بار مالی ماده (۴۴) این قانون به صورت مساوی در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد تا در اجرای این قانون هزینه کنند، اما اتاق اصناف بارها نسبت به دریافت نکردن این بودجه گلایه کرده است.
منبع:

1400/06/10
11:36:40
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات