نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس:

حذف ربا نیازمند مدل سازی اقتصادیست

حذف ربا نیازمند مدل سازی اقتصادیست

فارس نماینده شیراز و زرقان در مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه معتقد می باشد که برای حذف ربا از اقتصاد کشور، نیاز به مدل سازی در عرصه های مختلف اقتصادی داریم.


جعفر قادری شامگاه چهارشنبه ۱۰ شهریور در سلسله نشست های گفتمان سازی بانک داری اسلامی(نه به ربا) در بنیاد علوم انسانی اسلامی آیت الله حائری با اشاره به اینکه حذف ربا از جامعه باید همراه با مدل سازی اقتصادی باشد، اضافه کرد: با انجام این مدل سازی ها در انجام پروژه های مختلف، باید برای حذف ربا برنامه ریزی نماییم.
او مدل سازی اقتصادی برای حذف ربا را وظیفه حوزه و دانشگاه و کارشناسان تخصصی دانست و اظهار داشت: مدل سازی کار نمایندگان مجلس نیست بلکه این مدلها باید در نشست های تخصصی تهیه شده و به مجلس بیاید تا به تصویب قانونی برسد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: ما اگر امروز در مباحث اقتصادی عقب هستیم به علت عدم مدل سازی است پس در چهارچوب اقتصاد اسلامی باید مدلها را تعریف نماییم.
قادری با اشاره به مخاطرات بانک ربوی نیز تصریح کرد: شرایط تورمی کشور به شکلی است که حتی سپرده گذاران نیز در نهایت ضرر می کنند و کل فعالیت ها را به تعطیلی می کشاند و حتی دولت نیز با نرخ تورم خودرا اداره می کند.
این نماینده مجلس همین طور اظهار داشت: امروز غربی ها در بحث بانک، قواعد اسلامی را در حذف ربا کاملا اجرا می کنند چونکه آنجا نرخ بهره صفر است و پروژه های اقتصادی خودرا نیز بصورت برد برد با بخش خصوصی تعریف می کنند.
وی در عین حال گفت: اگر مدل سازی را تعریف نکنیم، حتی اگر نرخ بهره صفر شود، مردم پول هایشان به سمت خرید خانه، سکه و... می برند اما با مدل سازی اقتصادی سرمایه ها به سمت پروژه های عام المنفعه سوق پیدا می کند.
قادری با اشاره به اینکه حوزه های اقتصادی با یکدیگر مرتبط می باشد و نمی توان جزیزه ای در مورد آن تصمیم گرفت، اضافه کرد: برای حذف ربا از بانک و دیگر عرصه ها، باید اقتصاد کشور را کامل دیدتا به یک تصمیم کارشناسی رسید.
نماینده شیراز و زرقان در مجلس اضافه کرد: امروز بانک تسهیلات بالای ۲۵درصد می دهد بطوریکه سپرده گذار نیز ضرر می کند و تنها کسانی که تسهیلات می گیرند، سود می برند چونکه نرخ تورم ۴۰درصد است.
جعفر قادری تصریح کرد: همه این مسائل را باید در کنار هم دید تا یک مدل اقتصاد اسلامی تعریف نماییم و تا آن زمان که این اتفاق نیفتد، ربا نیز در جامعه ریشه کن نخواهد شد.


ربا نه عقلی است نه عرفی نه شرعی!
یک فعال اقتصادی نیز با اشاره به اینکه هیچ نوع استدلالی برای ترویج ربا در بانک داری وجود ندارد به عواقب نافرجام ترویج ربا در جامعه اشاره و افزود: امروز بانکهای ما در حالی اسیر ربا هستند که این امر نه عقلی است نه عرفی نه شرعی.
انوری نژاد با اشاره به اینکه ربا کاری کرده که مردم را مجبور به کار خلاف کرده است، اضافه کرد: امروز ربا بوسیله وام های بانکی به تمام خانه ها راه یافته است و از عواقب آن باید ترسید چونکه بهره و ربای بانکی در هر جامعه ای باشد، آن جامعه محکوم به سقوط است.
این فعال اقتصادی تولید با پول ربا را نا ممکن دانست و اظهار داشت: کشوری که می خواهد با پول ربا وارد عرصه رقابت شود هنوز وارد نشده، به کشورهای دیگر که بهره بانکی آنها صفر درصد است، باخته است.
انوری نژاد افزود: واقعا یک نفر باید بگوید که وام بانکی با بهره 30درصد چه نام دارد؟ آیا عقلی است؟ آیا عرفی است و یا شرعی است؟ معلوم است که هیچ کدام از این ها نیست.
این فعال اقتصادی بر حذف فوری ربا از جامعه اصرار کرد و اظهار داشت: این مشکل در مملکت ما باید آنی و فوری حل شود یعنی مسئولان ارشد کشور یک دفعه اعلام کنند که سود و بهره بانکی صفر است و گرنه با طرح دادن و اقدام عملی نکردن، برداشتن ربا امکان ندارد.1400/06/11
10:52:04
5.0 / 5
118
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات