رئیسی در دیدار برگزیدگان و فرهیختگان خراسان جنوبی:

دولت اجازه نمی دهد بخش های تولیدی در حال رشد از واردات بی رویه صدمه ببینند

دولت اجازه نمی دهد بخش های تولیدی در حال رشد از واردات بی رویه صدمه ببینند

به گزارش متخصص فلز رئیس جمهور جمعه شب در دیدار برگزیدگان و فرهیختگان خراسان جنوبی، اظهار داشت: حضور مردم این استان در همه عرصه ها بخصوص میدان عمل به وظیفه الهی و سیاسی، مثال زدنی است و در همه ادوار نمونه حضور در صحنه، وظیفه شناسی، بصیرت، نگاه به آینده کشور و نگاه به روزنه های امید بوده اند و حضورشان برای مردم کشور امیدآفرین شده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در ادامه ضمن اشاره به اظهارات بعضی از سخنرانان برنامه در تبیین وضعیت موجود و شاخص هایی که کشور تحویل دولت جدید شده است، اضافه کرد: فرهیختگان و صاحبنظران بخصوص اقتصاددان ها که خودشان شرایط را کاملا درک می کنند، برای مردم تبیین کنند که شرایطی که به دولت تحمیل می شود، چه شرایطی است.
رئیسی با اشاره به اینکه دل های مومنان متوجه به حق و عدالت است، خاطرنشان کرد: این توجه به اجرای عدالت جمعیت عظیم و سرمایه اجتماعی قابل توجهی را بعنوان پشتوانه دولت بوجود آورده و به امید خدا با این پشتوانه و با دعاهای خیر مردم برای رفع مشکلات، باز شدن گره ها، ایجاد گشایش در زندگی مردم تلاش خواهیم کرد.
رئیس جمهور عنوان کرد: هرکسی در هر کجا به نام نظام اسلامی خدمت می کند، باید تلاشش این باشد که در جامعه اعتمادآفرینی کند.
رئیسی درباره اظهارات یکی دیگر از سخنرانان درباره رعایت حقوق شهروندی اظهار داشت: حقوق و تکالیف مردم و دولت متقابل است. زمینه سازی استیفای این حقوق بعنوان یک کار مهم بر عهده دولت می باشد که باید همه مسئولین و دولتمردان آنرا دنبال کنند.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه خراسان جنوبی با وجود کمبود نزولات آسمانی و خشکسالی ظرفیت های بسیاری در عرصه معدنی دارد، افزود: پژوهشکده ها باید روی محصولات کشاورزی مثل زعفران، زرشک و عناب فعال شوند و دولت هم از آنها حمایت می کند تا از این ظرفیت ها بهره برداری مناسب تری شود.
رئیسی جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی را از دیگر برنامه ها برای توسعه خراسان جنوبی برشمرد که باید در عمل دنبال شود و عنوان کرد: همین معدنی که امروز از آن بازدید کردیم ظرفیت بسیاری دارد که اگر زیرساخت های آن تکمیل شود، چند برابر نیروی شاغل فعلی می توانیم در آن معدن نیرو جذب نماییم و همین معدن می تواند نیاز کشور به زغال سنگ در بخش های مختلف را که هم اکنون بخشی از آن وارد می شود، تأمین کند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل کم آبی استان انتقال آب از دریای عمان باید بعنوان یک کار ضروری دنبال شود. باید زمان اجرای این پروژه کوتاه تر شود تا زودتر به نتیجه برسد. همینطور استفاده از آب های ژرف یکی دیگر از برنامه ها برای رفع مشکل کم آبی استان هایی مثل خراسان جنوبی است. همینطور ستاد احیای قنوات در استان باید سریع تر فعال شود و مسئولین دولتی هم از این ستاد حمایت کنند. خراسان جنوبی می تواند مرکزیت فعال شدن ستاد احیای قنوات کشور باشد.
رئیسی، اظهار داشت: آمیختگی زندگی عزیزان سنی و شیعه ساکن استان با فرهنگ دینی سبب شده آنها در مقابل تهدیدات مصونیت داشته باشند و این بسیار مهم می باشد، دینداری و ولایتمداری، رمز صیانت از مردم و صدمه ناپذیری در مقابل تهدیدات فرهنگی و تهدیدات مختلفی است که نسبت به استان وجود دارد.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تکیه بر ضرورت پشتیبانی از مراکز تولیدی اضافه کرد: باید مالیات را برای فعالیتهای اقتصادی غیرمولد وضع نماییم. فعالیتهای مولد باید مالیات کمتری بپردازند تا رونق بیشتری داشته باشند. درباره این مسئله در دولت برنامه ریزی و اجرای آن دنبال خواهد شد. همینطور باید ساز و کاری برای داخلی سازی، پشتیبانی از تولید داخلی و افزایش صادرات ایجاد شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تحریم به منظور زندگی مردم مشکلاتی ایجاد کرد، اما بعضی از این تهدیدها فرصت ها ساختند، عنوان کرد: تولید تایر و لوازم خانگی همچون صنایعی بود که از تحریم ها فرصتی برای رشد خود خلق کردند. دولت اجازه نخواهد داد واردات بی رویه بخش های تولیدی درحال رشد کشور را تحت تأثیر قرار دهد. داخلی سازی باید در کشور رونق پیدا کند. این سیاست دولت می باشد و با قوت دنبال خواهد شد.
رئیسی در ادامه با طرح این سوال که چه مقدار از ارز ترجیحی تخصیص داده شده برای واردات نهاده های دامی سر سفره مردم آمد؟ خاطرنشان کرد: به علت فقدان نظارت درست، این ارز به جای این که سهولتی در زندگی مردم ایجاد نماید، به دست دلالان افتاد و به جای این که گوشت و مرغ و خیلی از کالاها به خوبی و با قیمت مناسب به دست مردم برسد، فقط دلالان از آن سود بردند. این مساله را در دولت بررسی می نماییم. تا کنون سه چهار جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی به این مسئله اختصاص پیدا کرده و مبحث در دستور کار است.
رئیس جمهور با تکیه بر این که حتما موظف به اجرای آنچه رهبری امر فرمودند، هستیم، تصریح کرد: موظف به تهیه پیوست عدالت برای همه تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها هستیم. تخصیص ارز چه برای نهاده های دامی و چه برای هر کالایی باید با یک نگاه عدالت محور و معطوف به سفره مردم صورت گیرد. وضعیتی که در این رابطه شکل گرفت و باعث گله مندی شده است، حتما بررسی می شود.
رئیسی با اظهارامیدواری نسبت به ایجاد ثبات دربازار و تبیین روند تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها برای مردم اظهار داشت: تبیین مسائل برای مردم مساعدت آنها را به دنبال دارد. مسئله هدفمند کردن یارانه ها مسئله مهمی است که مورد توجه دولت قرار دارد. این مورد حتما با دریافت نظر کارشناسی همه صاحب نظران در بخش های اجرایی و دانشگاهی پیگیری خواهد شد و مردم در جریان آن قرار خواهند گرفت.
رئیس جمهور با تکیه بر این که بنای دولت سیزدهم بهره گیری از همه نظرات کارشناسی است، افزود: یکی از اهداف مهمی که دولت دارد مردمی سازی و ساختن ایران قوی بر اساس آن است که برای این منظور همه مردم و بخش های مختلف باید نقش آفرینی و مشارکت کنند تا دولت بتواند به وظایف خود عمل کند. امیدوارم نشست های بعدی، گزارشی باشد نسبت به آنچه در این نشست اعلام کردیم.
منبع:

1400/06/20
21:36:08
5.0 / 5
42
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات