لوازم خانگی قابل قیاس با خودروسازی نیست

لوازم خانگی قابل قیاس با خودروسازی نیست

به گزارش متخصص فلز دبیرکل انجمن لوازم خانگی با اعلان اینکه صنعت لوازم خانگی با خودروسازی قابل مقایسه نیست، اظهار داشت: طی سه سال اخیر به یمن تحریم ها، واردات ممنوع گردید و در همین 3سال صنعت لوازم خانگی به رشد 70 درصد رسید.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، سیدحسین حسینی شاهرودی دبیر کل انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی امروز در میزگرد پشتیبانی از تولید با اعلان اینکه ما در جنگ اقتصادی هستیم، گفت: در کشور ما ساز و کار و عزمی برای رفع موانع تولید وجود ندارد که قسمتی از این مساله به عدم حمایت قانونی و بخشی نیز به سبب نبود عزم دولتی مربوط می شود. ما قانون مشخصی در کشور برای پشتیبانی از تولید نداریم و سیاست دولت ها نیز همیشه سیاست درهای باز بوده است.
وی اضافه کرد: ما در کشور شرایط جنگی را درک نکردیم و نتوانستیم آرایش جنگی بگیریم و همه چیز را به نتایج برجام گره زدیم اما پس از آن که برجام به نتیجه نرسید و واردات لوازم خانگی ممنوع گردید، طی سه سال اخیر تقریباً به خودکفایی رسیدیم.
حسینی شاهرودی اشاره کرد: هم اکنون برای تولید کالا برخی قطعات را از خارج وارد می نماییم. لوازم خانگی تقریباً توانسته بن بست تحریم را بشکند و در شرایطی که یک ریال پول ما آزاد نمی گردد، امریکا به ژاپن و کره اعلام نموده بجای پول کالای تولید شده به ایران بفرستد.
دبیر کل صفنی انجمن لوازم خانگی تاکید کرد: این مسئله نشان میدهد که امریکا از حرکت پرشتاب ایران در زمینه لوازم خانگی واهمه دارد.
وی اظهار داشت: اگر کشورهای خارجی واقعا به دنبال سرمایه گذاری و ورود به ایران هستند، باید روی انتقال تکنولوژی تمرکز داشته باشند.
به گفته شاهرودی اگر حرکت بخش خصوصی به همین روال ادامه یابد در آینده ای نزدیک، لوازم خانگی ایران بعنوان قطب منطقه شناخته خواهد شد.
دبیر کل انجمن لوازم خانگی در ادامه با اعلان اینکه امریکا به دنبال محدود کردن ماست و علاقه ای به دادن امتیاز ندارد، اشاره کرد: وقتی در زمینه هسته ای غنی سازی را به ۲۰ درصد رساندیم، پیشنهاد مذاکره دادند و وقتی برجام به امضا رسید و ما غنی سازی را به ۴ درصد رساندیم، به تعهداتشان پشت کردند. امریکا تمایل ندارد کشورهای جهان سوم پیشرفت کنند.
وی اضافه کرد: ما در وضعیت تحریم توانستیم در تولید لوازم خانگی به رشد ۷۰ درصدی برسیم.
۳۵ درصد برنامه های توسعه ای اجرا شده است
حسینی شاهرودی در ادامه گفت: عمده مشکل ما در ایران این است که دولت ها ۴ ساله فکر می کنند و در طول این مدت به دنبال پول پاشی به جامعه هستند که همچون آنها می توان به پرداخت یارانه و پرداخت وام خرید خودرو اشاره نمود.
دبیر کل انجمن لوازم خانگی اشاره کرد: پس از چهار سال اول مشکلات خودرا نشان میدهد و دولت ها هیچ گاه برنامه بلندمدت تدوین نکرده اند.
به گفته این مقام مسئول تا حالا ۳۵ درصد برنامه های توسعه ای در کشور اجرا شده است. چونکه نگاه دولتها هیچ گاه نگاه توسعه ای نبوده است.
برای مصرف تولید داخلی فرهنگ سازی نشده است
حسینی شاهرودی در ادامه اظهار داشت: در کشورهای دارای بازار آزاد، جنسی که ایجاد می شود امتیازات خاصی هم می گیرد که همچون آنها اعمال محدودیت و تعرفه گذاری روی واردات است که می توان به کشمکش های چین و آمریکا بر سر مسائل تجاری اشاره نمود.
دبیر کل انجمن لوازم خانگی تاکید کرد: کشورهای توسعه یافته به شدت از تولید خود دفاع می کنند چونکه در غیر این صورت اشتغال و درآمد ناخالص ملی لطمه می بیند.
وی درباب این که آیا کالاهای ایرانی توان رقابت با کالاهای خارجی را دارند، اظهار داشت: اکنون که تحریم هستیم ۳۰ درصد از بازار در اختیار کالای خارجی قاچاق است ولی چون فرهنگ سازی نشده است، قاچاق این کالاها برای مصرف کننده اهمیتی ندارد.
حسینی شاهرودی گفت: باید درباب نوع مصرف، فرهنگ سازی صورت بگیرد. صنعت لوازم خانگی ایران پس از ۴۰ سال تازه به حرکت افتاده است.
دبیر کل انجمن لوازم خانگی اشاره کرد: هم اکنون موضوع انحصار دربازار لوازم خانگی را باب کرده اند و این صنعت را با صنعت خودروسازی مقایسه می کنند در صورتیکه صنعت خودرو سازی بااینکه سالهاست خصوصی شده اما همچنان دولت بر آنجا حاکمیت دارد و دائم به این شرکتها وام های مختلفی می پردازد. تا حالا به کدام شرکت های لوازم خانگی وام های این چنینی داده شده است؟ آیا حمایتی که از صنعت خودروسازی شد از صنعت لوازم خانگی شده است؟ طی سالهای قبل و قبل از تحریم (سال ۹۷) هیچ مانعی در مقابل واردات لوازم خانگی وجود نداشت.
وی افزود: همین سیاست ها سبب شد تولید کنندگان قدیمی همچون ارج، آزمایش، شهاب و غیره از دور بیرون بروند. اگر سیاست های پیش از انقلاب را ادامه می دادیم، ارج می توانست قطب منطقه شود و در سطح بوش آلمان رقابت کند. حسینی شاهرودی اظهار داشت: هیچ نوع سند چشم اندازی در سیاست های کلان کشور برای لوازم خانگی پیدا نمی کنید. در این سه سال هم به یمن تحریم، دولت به فکر ممنوعیت واردات افتاد که در همین سه سال صنعت لوازم خانگی جهش زیادی کرد.


منبع:

1400/06/22
23:48:20
334
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تدوین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات