دبیر سندیكای مخابرات مطرح كرد

افزایش تعرفه های مخابراتی الزامی است اما

افزایش تعرفه های مخابراتی الزامی است اما

به گزارش متخصص فلز دبیر سندیکای مخابرات با اشاره به اینکه خصوصی شدن ارتباطات ثابت مشکلی ایجاد نمی کند، اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند در این عرصه سرمایه گذاری کند و نهادهای حکومتی هم امنیت را تأمین کنند چون مخابرات بخش استراتژیک است و باید به آن توجه گردد.


فرامرز رستگار در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به برگزاری کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی»، اظهار نمود: این کنفرانس رویدادی عمومی نیست بلکه ویژه حضور افراد اهل مبحث و متخصص است و شرکت کنندگان آنرا دستگاههای سیاست گذار، اجرایی و کارفرمایی بزرگ و زنجیره تأمین کنندگان نیازهای بخش حاکمیت و اجرایی می سازند. تاکید ما در این کنفرانس به ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات با استفاده حداکثری از توانمندهای داخلی است.
توسعه نیافتن شبکه ارتباطات ثابت
دبیر کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی» با تکیه بر این که توسعه نیافتن شبکه ارتباطات ثابت یکی از علل پیشرفت نکردن شبکه ملی اطلاعات است، تصریح کرد: توسعه، بخصوص در حوزه ثابت به خوبی صورت نگرفته است این در شرایطی است که شرکت مخابرات ایران در توسعه شبکه ثابت نقش حیاتی دارد.
وی افزود: شبکه ارتباطات ثابت در سایر کشورها هم در دست بخش خصوصی است و هیچ مشکلی ایجاد نمی گردد چونکه بخش خصوصی سرمایه گذاری می نماید و نهادهای حکومتی هم امنیت آنرا تأمین می کنند چون مخابرات بخش راهبردی است و باید به آن توجه گردد.
دبیر سندیکای مخابرات افزود: اگر شرکت مخابرات ایران در هر سال تنها به اندازه ۱۵ درصد تمام موجودیش سرمایه گذاری و به ظرفیتش اضافه می کرد همه تجهیزات و زیرساخت های مستهلک نوسازی می شد. زمانی که شرکت مخابرات واگذار شد، ۲۸ میلیون مشترک داشت و امروز ۳۰ میلیون مشترک دارد و این یعنی در این سال ها جهش و توسعه ای نداشته است.
اگر در ارتباطات ثابت سرمایه گذاری نشود، اپراتورهای همراه فلج خواهند شد
رستگار یکی از علل مهم عدم موفقیت شرکت مخابرات را عدم تغییر تعرفه ذکر کرد و اضافه کرد: باید افزایش تعرفه ها بر مبنای برنامه های پیش روی شرکت مخابرات انجام و به همان نسبت به تنوع و کیفیت خدمات هم افزوده شود. مردم گاهی تصور می کنند دریافت خدمات اینترنتی از موبایل ارزان تر است و ارتباطات ثابت پاسخگو نیست. اگر این طرز فکر را با سرمایه گذاری در ارتباطات ثابت اصلاح نکنیم اپراتورهای همراه بزودی فلج خواهند شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون با افزایش تقاضا در شبکه تلفن همراه، این شبکه ناگهان قفل می شود این در شرایطی است که با توسعه ارتباطات ثابت خدمات دهی به همه امکان پذیر است. امروز برای دریافت سیمکارت ۱۰۰ دلار و برای دریافت ارتباطات ثابت باید ۵۰۰ دلار هزینه کرد، در حالیکه تعرفه وویس در موبایل هر دقیقه ۶۰ تومان و در ثابت ۵ تومان محاسبه می شود که این قیمت از سال ۱۳۷۲ تا کنون ثابت است.
وی تصریح کرد: اپراتورهای موبایل از محل وویس درآمد دارند و از آن محل به دیتا یارانه می دهند، در صورتیکه اپراتور ثابت از وویس درآمد کافی ندارد. افزایش تعرفه مخابرات الزامی است اما باید با افزایش خدمات جدید همراه باشد و در این شرایط رضایت مردم هم حاصل می شود.
آشنایی میان متقاضیان و عرضه کنندگان برای رفع موانع موجود
دبیر کنفرانس «شبکه ملی اطلاعات و توسعه پایدار زیرساخت های ارتباطی» درباره برگزاری نمایشگاه در حاشیه این کنفرانس اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنایی میان متقاضیان و عرضه کنندگان است به صورتی که بتوانند با تعامل موانع موجود را برطرف کنند.
رستگار ضمن اشاره به وجود لایه زیرساختی و غیر زیرساختی در شبکه ملی اطلاعات اضافه کرد: در قسمت زیرساختی لایه مخابراتی و دیتاسنتر و مواردی مثل اینها وجود دارد و دبیرخانه آن در وزارت ارتباطات و فرماندهی آن هم به عهده وزیر ارتباطات است.
وی درباره لایه غیرزیرساختی شبکه هم توضیح داد: این قسمت به سازمان فناوری اطلاعات محول شده و این سازمان بعنوان سیاست گذار و ناظر در این عرصه به حساب می آید. در این نمایشگاه فعالان لایه زیرساختی و غیرزیرساختی حضور دارند البته تاکید ما بر قسمت غیر زیرساختی است.
منبع:

1400/07/25
09:05:40
234
5.0 / 5
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات