رئیس سازمان چای كشور:

کشت چای صرفه اقتصادی ندارد

کشت چای صرفه اقتصادی ندارد

به گزارش متخصص فلز رییس سازمان چای با اشاره به این که 73 درصد از بهره برداران چای زیر پنج هزار متر باغ دارند، اظهار داشت: سطح پایین مالکیت ها سبب شده که کشت چای صرفه اقتصادی نداشته باشد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، حبیب جهانساز شامگاه پنج شنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با اعلان اینکه در دهه ۷۰ میزان سطح زیر کشت چای ۳۴ هزار هکتار بود، اظهار داشت: این دهه میزان تولید به ۶۰ هزار تن نیز می رسید اما به سبب آنکه صنعت چای نتوانست با بخش خصوصی هماهنگ شود از رونق افتاد.
وی با اشاره به مشکلات حوزه چای طی سالهای اخیر، بیان کرد: واردات چای ارزان به کشور، دپوی چای سنوات گذشته و رهاسازی آن در بازار سبب شد که کشت چای برای کشاورز صرفه اقتصادی نداشته باشد.
رئیس سازمان چای در ادامه به عوامل تغییر کاربری اراضی چای نیز اشاره نمود و اظهار داشت: نداشتن صرفه اقتصادی این محصول برای چایکار یکی از دلیلهای بود که البته تمام تغییر کاربری ها تبدیل به ویلا نشده و بسیاری در طرح هادی توسعه روستا و شهر استفاده شده است.
وی با اعلان اینکه ۷۳ درصد از بهره برداران چای زیر ۵ هزار متر اراضی باغی دارند، افزود: ۹۹.۹ درصد چایکاری زیر حد اقتصادیست.
جهانساز با اعلان اینکه افزایش قیمت برگ سبز چای در گرو عدم واردات چای ارزان است، اشاره کرد: برای احیای باغات رها شده تسهیلات بهزراعی پرداخت می شود که مبلغ آن برای هر هکتار ۲۵ میلیون تومان است.
رئیس سازمان چای با اشاره به پیش بینی پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به چایکاران، بیان کرد: تا حالا حدود ۳۷ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
وی با اعلان اینکه اگر انتظار داشته باشیم چایکار برگ سبز خودرا فقط به قیمت تضمینی بفروشد درست نیست، اضافه کرد: سطح پایین مالکیت ها سبب شده که کشت چای صرفه اقتصادی نداشته باشد.


منبع:

1400/09/05
13:44:32
250
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات