استاد دانشگاه علامه طباطبایی:

کرونا به ۱۲۰ میلیون شغل گردشگری ضربه زد

کرونا به ۱۲۰ میلیون شغل گردشگری ضربه زد

متخصص فلز: عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: کاهش 120 میلیون شغل گردشگری یکی از بارزترین اثرات همه گیری کرونا بود. این کاهش شغل معادل هفت برابر تاثیری که واقعه 11 سپتامبر در این مشاغل ایجاد کرد، بوده است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، حمید ضرغام بروجنی در نشست «مدیریت توسعه و پایداری در عصر تحولات بنیادین» که به همت کمیته گردشگری هجدهمین کنفرانس بین المللی مدیریت در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، درباره نقش دولت در توسعه گردشگری، اظهار نمود: حالا، دوران ارتباط میان نظریه و عمل است و انتظار نمی رود که دانشگاهیان مانند عاملان اجرائی در صنعت گردشگری به ارائه راه کارها بپردازند. همیشه هدف نهایی همه کارهای انسانی، رسیدن به رفاه بوده است. از ۵۰ سال پیش بود که فاکتورهای اجتماعی در تعریف رفاه نشر پیدا کرد و این سبب شد که تعریف این واژه از تمرکز محدود بر معیارهای عینی نظیر شرایط اقتصادی، مسکن، آموزش و بهداشت فراتر رود و فاکتورهای پیچیده تری شامل اجزای ذهنی و شناختی را هم در بر بگیرد.
او اضافه کرد: خیلی از خاصیت های مادی و اجتماعی شرایط زندگی مانند منابع فیزیکی، اشتغال، درآمد، مسکن و بهداشت به آسانی قابل اندازه گیری است، اما مؤلفه های ذهنی رفاه با افکار و احساسات فرد درباره زندگی و پاسخ های روانشناختی، مانند رضایت از زندگی اندازه گیری می شود. زندگی خوب با شرایط جسمی، اجتماعی، برآوردن نیازها و امکان ابراز شایستگی فردی ارتباط دارد. گردشگری هم فعالیتی در امتداد جست وجوی رفاه است. خیلی از تحقیقات در ادبیات گردشگری نشان میدهد که میان وضعیت مادی زندگی، یعنی متغیرهای اقتصادی و رفاه ذهنی، یعنی متغیرهای فرهنگی ارتباط وجود دارد، هرچند این ارتباط محدود است اما ارضای نیازهای اساسی برای تجربه رفاه مهم می باشد. در حقیقت کیفیت زندگی علاوه بر فاکتورهای عینی تحت تاثیر فاکتورهای ذهنی هم است.
ضرغام افزود: زندگی ما بوسیله تعاملات انسانی مانند کار، عشق و تفریح معنا پیدا می کند. این وجوه زندگی تحت تأثیر همه گیری کرونا تا حدی مختل شد. رشد فراگیر اساساً یک مفهوم اقتصادیست که به صورتی ایجاد فرصت های برابر برای همه اقشار جامعه را فراهم و منافع حاصل از این فعالیت ها را عادلانه تقسیم می کند، بدین سبب رشد فراگیر با برنامه های توسعه حامی فقرا، ارتباط تنگاتنگی دارد.
این استاد دانشگاه بیان کرد: رشد فراگیر در نهایت باید به کاهش فقر و تبعیض بیانجامد، بدین سبب همه اقشار جامعه را در بر می گیرد. در حقیقت وضعیت نامساعد محرومترین افراد را می کاهد و در عین حال منافع ثروتمندان را هم در نظر دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: پروتکلهای بهداشتی در دوران همه گیری کرونا سبب شد که سفر ها و کارهای تفریحی انسان ها تا حد زیادی متوقف شود. گردشگری صنعت بسیار لطمه پذیری است و همیشه رویدادهای مختلف طبیعی و سیاسی بر آن اثر گذاشته است، اما در طول سال ها این صنعت تا حدی نسبت به این تهدیدها مقاوم شد، اما با شیوع ویروس کرونا تحول عمیقی در ساختار گردشگری به وجود آمد، در حقیقت این بیماری در مقیاس جهانی تاثیرات چند بعدی را به وجود آورد و سیستم های موجود را به چالش کشید.
ضرغام با اشاره به لطمه شغلی حاصل از شیوع همه گیری کرونا در صنعت توریسم، اظهار نمود: یکی از بارزترین اثرات همه گیری کرونا کاهش ۱۲۰ میلیون شغل گردشگری بود. این کاهش شغل معادل هفت برابر تاثیر واقعه ۱۱ سپتامبر است و این کاهش اشتغال در طول تاریخ تا حالا بی نظیر بوده است. هنوز نمی دانیم که کووید- ۱۹ چه تغییراتی در گردشگری و زیربنای آن به وجود آورده است؟ صاحبان مشاغل در صنعت گردشگری باید بتوانند این تهدید را به یک نوآوری تبدیل کنند. آنها باید به سمت بهینه سازی و به کارگیری تجربه های خود بروند تا این صنعت ضعیف را باردیگر مقاوم سازند و از آن یک فرصت تحول آفرین ایجاد کنند. از آن جایی که بحران ها می توانند نقطه شروع تحول باشند می توانیم انتظار داشته باشیم که تحول در گردشگری امری لازم است، اما متاسفانه هنوز در کشورمان شاهد آن نبوده ایم.
او اضافه کرد: با گسترش مضرات تغییرات اقلیمی در زندگی جوامع، بعید نیست که در آینده شاهد همه گیری های نوین دیگری باشیم و باید خودرا با این همه گیری ها سازگار نماییم. به هر حال صنعت گردشگری با سکون کرونا در آینده رونق پیدا می کند، هرچه آرامش بیشتری در این همه گیری مشاهده نماییم تمایلات سفر و گردشگری هم گسترش پیدا می کند و رونق این صنعت در بخش داخلی کشور چشم گیر می شود.
ضرغام نقش دولت را در ایجاد هماهنگی میان سازمان هایی دانست که به صورتی ذی نفع هستند و در تشریح این فرآیند، اظهار داشت: باید شرایطی ایجاد شود که تنش سفر برای افراد به حداقل برسد؛ چونکه در وضعیت معکوس افراد گردشگری داخلی را فراموش می کنند و ترجیح می دهند هزینه تفریح خودرا در کشورهای همسایه صرف کنند و ما اینگونه شرایط را برای کشورهای همسایه فراهم می نماییم.
او بیان کرد: توسعه گردشگری از تصمیمات سیاسی جدا نیست و وابسته به دیدگاه های ایدئولوژیکی دولت ها است؛ بااینکه در حساب های ملی برای گردشگری جایی باز نکرده ایم، اما اگر حمایت های لازم دولتی برقرار و سرمایه گذاری شود، ما می توانیم عمیق تر و دقیق تر اثرات این بخش را در اقتصاد ملی شاهد باشیم.
این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: در گردشگری پساکرونا فرصت های زیادی برای رشد گردشگری داخلی کشور وجود دارد و شرایط برای سودآورتر شدن این صنعت برقرار است. از سفارش های مهم برای توسعه گردشگری داخلی در پساکرونا تشویق کارگروه های گردشگری برای توجیه منافع حاصل از کارهای گردشگریست تا امکانات اشتغال زایی و تعامل کارهای مختلف را در این صنعت فراهم آورند. اگر این کارگروه ها به چنین نگرشی برسند، کارهای مفیدی را رقم می زنند، در این شرایط می توانند زمینه را برای جذب سرمایه های بین المللی هم فراهم آورند.
وی اظهار داشت: از دیگر سفارش ها ایجاد گردشگری هوشمند، رشد رقابتی و مشاغل در سایه آموزش و مهارت آموزی است. انعطاف پذیری و تسهیل سفر و حفاظت از میراث فرهنگی مکان ها که تاکید سازمان ملل بر این مؤلفه ها بوده، نیز سفارش شده است.
ضرغام بیان کرد: کرونا به ما آموخت که نمی توانیم همچنان متوسل به الگوهای پیشین رشد در گردشگری باشیم. امروز ما نیازمند داده های قابل اعتماد هستیم، بدین سبب همه گیری کرونا بی سابقه ترین چالش توسعه ای جهان است و نشان داد که باز هم می توان با چنین بحرانی به توسعه یافتگی رسید.
منبع:

1400/09/12
11:28:38
220
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات