گمرك به متخصص فلز اعلام كرد

ماجرای تازه برای شیرخشک های وارداتی

ماجرای تازه برای شیرخشک های وارداتی

گرچه سازمان غذا و دارو اعلام نموده بود یک میلیون قوطی شیرخشک رژیمی اطفال وارد شده و ترخیص آن در حال انجام می باشد، ولی گزارش گمرک نشان میدهد که فقط حدود 600 هزار قوطی آن دارویی بوده و مابقی، شیرخشک معمولی اطفال است. در عین حال اختلاف نظر بین صاحب کالا و سازمان غذا و دارو در مورد اسناد و قیمت جهانی کالا، سبب تاخیر در ترخیص شده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، جریان از زمانی آغاز شد که با بیان گزارش هایی درباره کمبود شیرخشک رژیمی اطفال در بازار، سازمان غذا و دارو اعلام کرد حدود یک میلیون قوطی از این شیرخشک در گمرک وجود دارد که درحال طی پروسه ترخیص آنست.

ترخیص بصورت مشروط شروع شد

در ادامه واکنش گمرک حاکی از آن بود که ترخیص محموله هایی مانند شیرخشک از گمرک، با حداقل اسناد و تائید وزارت بهداشت صورت می گیرد، بر این اساس شرکت واردکننده باید پس از ترخیص کالا، طی مدت زمان تعیین شده نسبت به ایفای تعهدات خود جهت تکمیل اسناد ترخیص کالا اقدام نماید. این در حالیست که واردکننده این شیرخشک ها، برای برخی محموله های قبلی تعهدات خودرا به سازمان غذا و دارو و نهادهای مجوز دهنده انجام نداده و سازمان غذا و دارو نیز مهلت را تمدید نکرده است، از سویی ثبت سفارش و مجوز سلامت هم از طرف سازمان غذا و دارو تائید نشده بود، با این وجود در نیمه اول اردیبهشت ماه مجوز ثبت سفارش توسط سازمان غذا و دارو تائید شد.

در نهایت گمرک اعلام کرد که صاحب کالا ۱۹ محموله شیرخشک رژیمی شامل سه محموله در بهمن و شش محموله در اسفند پارینه و ۱۰ محموله دیگر در فروردین وارد کرده که پروسه تائید ثبت سفارش توسط سازمان غذا و دارو و صدور مجوز در حال انجام می باشد و حدودا پیش از نیمه اردیبهشت ماه اعلام گردید که حدود ۱۲۰ هزار قوطی ترخیص شده است و برای مابقی هم بمحض صدور تائیدیه لازم توسط سازمان غذا و دارو ترخیص صورت خواهد گرفت.

فقط ۶۰۰ هزار قوطی رژیمی بود نه یک میلیون

اما پیگیری آخرین وضعیت ترخیص شیرخشک های رژیمی از گمرک نشان داد که محموله شیرخشکی که مورد تاکید قرار داشت، یک میلیون قوطی شیر خشک رژیمی و درمانی نبوده بلکه همراه با شیرخشک معمولی به مجموع بیش از ۹۰۰هزار قوطی می رسد و شیرخشک رژیمی و درمانی در حد ۲۵ پارت ۲۴ هزارتایی است که در مجموع حدود ۶۰۰ هزار قوطی را شامل می شود و مابقی آن یعنی ۳۰۳ هزار و ۴۸ قوطی مربوط به شیرخشک های دیگر یا معمولی بوده است.

۴۹۰ هزار قوطی رژیمی ترخیص یا آماده ترخیص است

طبق اعلام لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- به ایسنا طی آخرین ترخیص صورت گرفته، حدود ۲۷۰ هزار قوطی از محموله شیر خشک درمانی و دارویی و ۹۶ هزار و ۵۸۸ قوطی شیرخشک معمولی ترخیص و تحویل صاحب کالا شده است و تا فردا (سه شنبه) نزدیک به ۱۰۰ هزار قوطی دیگر از شیر خشک های درمانی نیز ترخیص خواهد شد و ۱۲۰ هزار قوطی هم آماده ترخیص است، بدین سبب حدود ۴۹۰ هزار قوطی شیر خشک درمانی ترخیص شده و یا آماده خروج است.

حدود ۱۲۰ هزار قوطی ماند

وی با اشاره به این که از محموله حدود بیش از ۶۰۰ هزار قوطی شیرخشک های درمانی اطفال حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار قوطی دیگر باقی می ماند، اضافه کرد: این میزان نیز با تائید سازمان غذا و دارو، از طرف گمرک قابل ترخیص خواهد بود و در اسرع وقت صورت خواهد گرفت.

صاحبان شیرخشک در مورد قیمت با سازمان غذا و دارو اختلاف نظر دارند

سخنگوی گمرک درباره این که آیا صاحب کالا جهت ترخیص و تحویل محموله های آماده، اقدام نموده است. اظهار داشت: با وجود همکاری کامل گمرک، ظاهرا اختلاف نظرهایی بین صاحب کالا (شیرخشک رژیمی) و سازمان غذا و دارو درباره اسناد و قیمت جهانی کالا وجود دارد که سبب تاخیر شده و اصرار صاحب کالا مبنی اصلاح و تایید اسناد توسط سازمان غذا و دارو را به همراه دارد، همین طور در مورد شیرخشک های معمولی نیز عدم نگارش ارز ترجیحی در مجوز حداقل اسناد سازمان غذا و دارو سبب عدم اقدام صاحب کالا برای ترخیص شده بود که از مجموع سه پارت شیر خشک وارده، یک پارت آن تا کنون توسط سازمان غذا و دارو اصلاح و ترخیص انجام شده است، دو پارت دیگر نیز منتظر اقدام مشابه توسط سازمان مربوطه برای صاحب کالا است و از نظر گمرک منعی برای ترخیص آن وجود ندارد و هر چه است مربوط به صاحب کالا و سازمان تخصصی است.

1401/02/26
19:31:07
197
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تخصص , ترخیص , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات