مروری بر وضعیت بازار مسکن در ایران

مروری بر وضعیت بازار مسکن در ایران

متخصص فلز: آمار گویای آنست که بازار مسکن کل کشور در اردیبهشت ماه مقداری گرفتار تغییر قیمت شده و بااینکه معاملات چنگی به دل نمی زند، ولی قیمتهای اسمی اندکی تغییر کرد؛ هرچند تورم مسکن 11.5 درصد کمتر از تورم عمومی است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، با نزدیک شدن به فصل جابه جایی و نوسانات اقتصادی، بازار مسکن مقداری با انتظار تورمی مواجه گردید و قیمتها نسبت به ماه گذشته ۲.۵ درصد افزوده شد. طی سه سال قبل یعنی در ماههای اردیبهشت سال های ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ تورم سالانه مسکن در کل کشور به ترتیب ۲۲.۷ درصد، ۲۸.۵ و ۲۷.۲ درصد گزارش شده است. درباب بازار اجاره نیز در مدت یاد شده نرخها به ترتیب ۲۲.۶، ۲۸.۳ و ۲۶.۹ درصد رشد کرده است.
رشد ۲۷.۲ درصدی قیمت مسکن در ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت امسال در شرایطی رقم خورد که تورم عمومی ۳۸.۷ درصد اعلام شد؛ بدین سبب افزایش سالیانه قیمت مسکن ۱۱.۵ درصد کمتر از شاخص کل بوده است.
از طرف دیگر بررسی تورم ماهیانه مسکن در دومین ماه از سه سال اخیر گویای آنست که اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ نرخ رشد ماهیانه مسکن ۲.۵ درصد بوده، اردیبهشت ۱۴۰۰ این عدد ۰.۹ درصد شده و سال ۱۴۰۱ به ۲.۵ درصد رسیده است. این آمار که برمبنای شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور از طرف مرکز آمار ارائه شده حاکی از آنست که پس از یک دوره افت نرخ رشد اجاره بها در سال گذشته، امسال قیمتها گرفتار افزایش شده است.
در یک ماه گذشته نیز بازار مسکن کل کشور برمبنای آمار رسمی با مقداری تغییر قیمت مواجه گردید. گزارش مرکز آمار نشان میدهد که تورم مسکن برای خانوارهای کشور نسبت به ماه قبل، ماه مشابه سال قبل و دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت امسال به ترتیب ۲.۵ درصد، ۳۰.۵ درصد و ۲۷.۲ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۲.۵ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه در شرایطی رخ داده که طبق بررسیهای میدانی، معاملات در رکود به سر می برد؛ بدین سبب رشد اسمی قیمت ها می تواند از انتظارات تورمی، نوسانات اقتصادی اخیر و نزدیک شدن به فصل جابه جایی نشأت گرفته باشد. بازار مسکن بطور سنتی در اردیبهشت ماه گرفتار تحرک می شود که امسال نیز در هر دو بخش اجاره و فروش این اتفاق رخ داده است. بااینکه در شهر تهران نرخ افزایش قیمت مسکن بطور محسوسی گرفتار افت شده و از حدود ۱۰۰ درصد در سال ۱۳۹۹ به حدود ۱۷ درصد رسیده است.
با آنکه هنوز آمار رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ارائه نشده، بررسیهای غیررسمی از افزایش ۵ درصدی نرخهای پیشنهادی نسبت به فروردین ماه حکایت دارد. البته رشد قیمتهای پیشنهادی لزوما به مفهوم افزایش نرخهای قطعی نیست.
منبع:

1401/03/06
21:50:28
178
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات