تورم در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کاهشی است

تورم در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کاهشی است

متخصص فلز: خراسان رضوی گزارش شرکت کامکو اینوست (شرکت خدمات مالی و سرمایه گذاری کویتی) نشان میدهد که تورم در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بطور قابل توجهی کمتر از بیشتر کشورهای پیشرفته و بازارهای نوظهور در بحبوحه کارهای اقتصادی بهبود یافته است که ناشی از افزایش قیمت نفت و گاز بوده.


به نقل از نشنال نیوز، در این گزارش آمده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس منابع متنوعی برای واردات مواد غذایی دارند که به آنها کمک کرده است تا اختلالات زنجیره تامین مواد غذایی ناشی از درگیری اوکراین را تحمل کنند و تورم نیز پایین باقی بماند. سقف قیمت های دولتی در اقلام غذایی ضروری و سوخت نیز خانوارهای شورای همکاری خلیج فارس را از افزایش شدید قیمت مواد غذایی و سوخت مصون نگه داشت.
به علت اختلالات زنجیره تامین، قیمت های بالاتر کالاها و درگیری اوکراین، تورم در سراسر جهان به افزایش خود ادامه می دهد.
در ایالات متحده، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژوئن به بالاترین میزان در ۴۰ سال قبل یعنی ۹.۱ درصد در سال و بطور مشابه، نرخ تورم در اتحادیه اروپا در همان ماه ۸.۶ درصد افزوده شد.
صندوق بین المللی پول اعلام نموده است که پیش بینی می شود تورم در سطح جهان امسال بطور متوسط ۸.۳ درصد باشد که در مجموع ۶.۶ درصد در اقتصادهای پیشرفته و ۹.۵ درصد در بازارهای نوظهور و اقتصادهای درحال توسعه خواهد بود.
صندوق بین المللی پول در آخرین چشم انداز اقتصادی منطقه ای خود اعلام نمود که انتظار دارد نرخ تورم شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۲۲ به ۳.۳ درصد و برای سال ۲۰۲۳ به ۲.۳ درصد افزایش یابد. بگفته کامکو، صندوق بین المللی پول انتظار دارد تورم کویت در سال ۲۰۲۲ بطور متوسط ۴.۸ درصد باشد که بالاترین نرخ در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.
کامکو با استناد به گزارش صندوق بین المللی پول اظهار داشت: در عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد جهان عرب، پیش بینی می شود که تورم در سال ۲۰۲۲ به ۲.۵ درصد برسد که پایین ترین میزان در بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است. این شرکت اظهار داشت که وام دهنده مستقر در واشنگتن همین طور رشد تورم ۳.۷ درصدی را برای امارات و عمان و ۳.۷ درصد برای قطر و بحرین امسال پیش بینی کرده است.
انتظار می رود نرخ تورم در بعضی از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تحت تأثیر تغییرات قیمت های جهانی نفت و مواد غذایی باشد. در نتیجه تحولات جهانی همین طور تاثیر برخی کشورها بر افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده یا اعمال مالیات، انتظار می رود که نرخ تورم در شورای همکاری خلیج فارس بطور متوسط در سال ۲۰۲۲ به ۲.۲ درصد و در سال ۲۰۲۳ به ۲.۴ درصد برسد.
انتظار می رود نرخ تورم در سایر کشورهای عربی صادرکننده نفت خارج از شورای همکاری خلیج فارس همچون الجزایر، عراق، یمن و لیبی در سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب به حدود ۱۱.۴ درصد و ۱۱.۸ درصد افزایش یابد. کامکو با استناد به داده های صندوق پول عرب اظهار داشت که در مورد کشورهای عربی واردکننده نفت، انتظار می رود نرخ تورم در سال ۲۰۲۲ به ۶.۶ درصد برسد و در سال ۲۰۲۳ به ۵.۲ درصد کم شود.
همین طور انتظار می رود افزایش قیمت نفت به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کمک نماید تا تأثیری را که افزایش نرخ بهره آمریکا ممکنست بر بخش های اقتصادی غیرنفتی آنها بگذارد، جبران کند و این امر موجب بهبود وضعیت نقدینگی داخلی در شورای همکاری خلیج فارس و ایجاد سیاست های مالی انبساطی می شود.
در بحبوحه نگرانی های مربوط به عرضه به علت حمله نظامی روسیه به اوکراین، نفت همچنان به روند صعودی خود ادامه داد. برنت از آغاز سال تا حالا حدود ۳۰ درصد افزوده شد است.
به دنبال تحریم های آمریکا و بریتانیا بر واردات نفت خام روسیه، این معیار در آوریل به بالاترین میزان در ۱۴ سال اخیر یعنی حدود ۱۴۰ دلار در هر بشکه رسید.
عربستان سعودی، صادرکننده پیشرو نفت در جهان، به علت افزایش قیمت نفت، با قدرت از همه گیری کووید-۱۹ بهبود یافت. در سه ماهه اول سالجاری، اقتصاد پادشاهی ۹.۹ درصد رشد کرد که بالاترین نرخ رشد خودرا در ۱۰ سال قبل ثبت نمود. برآوردهای فوری انتشار یافته توسط اداره کل آمار پادشاهی (گاستات) در روز یکشنبه نشان داد که اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ به علت قیمت بالای نفت ۱۱.۸ درصد رشد کرد.
صندوق بین المللی پول در آخرین پیش بینی خود تخمین زد که اقتصاد عربستان سعودی بعد از رشد ۳.۲ درصدی در سال گذشته، در سال ۲۰۲۲، ۷.۶ درصد و در سال ۲۰۲۳، ۳.۷ درصد رشد خواهد نمود.
از طرفی، طبق اعلام بانک مرکزی امارات، اقتصاد امارات متحده عربی قوی ترین رشد سالانه خودرا از سال ۲۰۱۱ بعد از رشد ۸.۲ درصدی در سه ماه اول سال جاری به علت قیمت های بالاتر نفت و اقداماتی برای کاهش تاثیر همه گیری کووید-۱۹ به ثبت رساند.
آخرین پیش بینی های تنظیم کننده بانکی نشان داده است که دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب که در سال ۲۰۲۱ رشد ۳.۸ درصدی داشته است، انتظار می رود در سالهای ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب ۵.۴ درصد و ۴.۲ درصد رشد کند.
منبع:

1401/05/14
13:59:16
191
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات