سدهای کدام استان بیشتر آب دارند؟

سدهای کدام استان بیشتر آب دارند؟

متخصص فلز: آمار سدهای کشور تا هشتم آذرماه بیان کننده این است که موجودی مخزن سد اکباتان، آبشینه همدان 84 درصد نسبت به سال قبل کم شده و در سد شیمیل و نیان هرمزگان با 180 درصد افزایش موجودی مخزن مواجه هستیم.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، برمبنای آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا هشتم آذرماه بیان کننده پرشدگی تنها ۳۷ درصد مخازن سدهای کشور است؛ میزان ورودی مخازن کل کشور از شروع سال آبی تا حالا معادل ۲.۸ میلیارد مترمکعب بوده که در قیاس با سال قبل که عددی معادل ۲.۵ میلیارد مترمکعب بوده ۱۳ درصد رشد داشته، همین طور میزان کل خروجی سدهای کشور نیز نسبت به سال قبل با پنج درصد کاهش مواجه بوده است.
حجم آب موجود مخازن حالا ۱۸.۰۳ میلیارد مترمکعب ثبت شده که این عدد نسبت به سال قبل که عددی معادل ۱۷.۷ میلیارد مترمکعب بوده دو درصد بالا رفته است.

وضعیت مخازن بیشتر سدهای مهم شرب و کشاورزی نسبت به سال قبل منفی است بطوریکه در سد شهید رجایی استان مازندران و سد تهم زنجان، سد شهربیجار گیلان و چاه نیمه ها سیستان و بلوچستان با بیش از ۵۰ درصد کاهش مخازن سد مواجه هستیم.
سد اکباتان، آبشینه همدان در بالای جدول قرار دارد چونکه تنها یک میلیون متر مکعب موجودی مخزن دارد و نسبت به سال قبل با ۸۴ درصد کاهش روبرو است. همین طور در سدهای پنجگانه تهران موجودی مخازن ۲۹۶ میلیون مترمکعب و درصد پرشدگی ۱۶ درصد ثبت شده و درصد تغییرات نسبت به سال قبل ۲۲ درصد منفی است.
تنها در سد دز خوزستان، درودزن، ملاصدرا فارس با افزایش به ترتیب ۴۴ و ۲۸ درصدی مخازن سدها مواجه هستیم و در سد استقلال، شمیل و نیان استان هرمزگان به ترتیب ۱۴۴ و ۱۸۰ درصد میزان مخازن سدها رشد داشته است.

همین طور ارتفاع کل ریزش های جوی کشور معادل ۲۸.۸ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه طولانی مدت (۳۴.۷ میلیمتر) ۱۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۸.۳ میلیمتر) ۲ درصد کاهش را نشان میدهد.

منبع:

1401/09/11
13:26:58
279
5.0 / 5
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات