یک تصمیم جدید برای سهام عدالت متوفیان

یک تصمیم جدید برای سهام عدالت متوفیان

به گزارش متخصص فلز، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از دریافت یک تصمیم جدید برای تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان اطلاع داد.


مجید عشقی در گفتگو با ایسنا، درمورد انتقال سهام مشمولان متوفیان توضیح داد: بیشتر از سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مشمولان سهام عدالت طی سالهای گذشته فوت شده اند و انتقال سهام باید به صورت الکترونیکی صورت بگیرد. بر این اساس دفاتر قضایی درمورد بحث سامانه و انتقال اطلاعات با مشکل مواجه گشتند.
عشقی افزود: بنابراین مصوبه تغییر داده شد و شرکتهای کارگزاری را هم وارد ماجرا شدند. بر این اساس بخش سامانه ای در اختیار کارگزاری قرار می دهیم تا بتوانند این کار را انجام دهند. افراد باید به کارگزاری ها و دفاتر قضایی رجوع کنند تا کارگزاری به صورت الکترونیکی این کار را انجام دهد.
وی ادامه داد: وراث باید گواهی انحصار ورثه را ارائه نمایند تا انتقال بر مبنای سهمی که مشخص شده صورت بگیرد. در سامانه درصد هر وراث مشخص می شود و انتقال قهری به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. ساختار اواخر تغییر پیدا کرده و زیرساخت فنی آن در حال اماده شدن است.
بر طبق این گزارش، بیشتر از سه میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت طی سالهای گذشته فوت شده اند و سهام آنها بعد از فرآیند انحصار وراثت باید به وراث تعلق بگیرد. البته بعضی از وراث هم فوت شده اند و همین مبحث فرآیند را پیچیده تر کرده است. برای انتقال سهام این روش پیشنهاد شده بود که وراث به صورت حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک رجوع کنند که این روش بسیار زمان بر بود. ازاین رو قرار شد این فرآیند به صورت الکترونیکی و با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی و قوه قضاییه تا شهریورماه صورت گیرد. اما به نظر می آید قوه قضاییه در ارسال اطلاعات به سپرده گذاری کمی از برنامه عقب است.
منبع:

1401/12/19
11:16:16
154
5.0 / 5
تگهای خبر: بورس , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات