با کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی، صادر کننده می شویم

با کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی، صادر کننده می شویم

به گزارش متخصص فلز، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: اگر تنها ۳۰ و ۴۰ درصد مصرف انرژی کاهش پیدا کند می توانیم تبدیل به صادر کننده شویم.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، مالک شریعتی نیاسر در حاشیه بیست و هفتمین نمایشگاه در نشست خبری اظهار داشت: شعار محوری نمایشگاه تولید فناورانه و مصرف بهینه است.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود: حالا سعی شده و به سمت دانش بنیان پیش رفتیم و بعضی از شرکت ها توانسته اند در این صنعت پیشروی داشته باشند.
شریعتی افزود: مصرف بهینه انرژی وضعیت کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد که در برنامه ششم و هفتم قرار بود به نیمی از میانگین مصرف جهانی برسانیم و مقصر اصلی حاکمیت است، چونکه مردم بیشترین همراهی را داشتند.
به گفته این نماینده مجلس متأسفانه ما آن چه در حوزه انرژی باید در اختیار صنعت قرار می دادیم در اختیار مردم قرار گرفت.
وی افزود: اگر تنها ۳۰ و ۴۰ درصد مصرف کاهش پیدا کند می توانیم صادر کننده باشیم و حتی در صنایع که در حوزه انرژی بسیار غیر بهره ور مدیریت می شوند حتی در حوزه کشاورزی چنین رویه ای وجود دارد.
نماینده مردم تهران افزود: صنایع در حوزه انرژی بسیار غیر بهره ور اداره می گردند به صورتی که در تمام صنایع همچون صنعت ساختمان و حمل و نقل بهره وری وجود ندارد.
به گفته این مقام مسئول در عرصه تولید انرژی، متولی داریم اما متولی واحد و متمرکز در کنترل کاهش شدت مصرف انرژی نداریم، بنابراین وزارت خانه های نفت و نیرو نمی توانند این مسئولیت را بر عهده بگیرند چونکه با شرح وظایف آنها در تناقض است.
وی توضیح داد: پیشنهاد مشخص ما در مجلس برای حل مشکل بالا بودن شدت مصرف انرژی در ایران اینست که بخش های پراکنده ذیربط مصرف انرژی تجمیع و ادغام شده و در یک مرکز زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت کند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود: بر طبق این پیشنهاد میتوان معاونت راهبردی انرژی تشکیل داد و یک بازوی مالی تحت عنوان صندوق بهره وری هم ایجاد کرد تا بر مبنای بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع اولیه برای اجرای طرح های بهره وری انرژی داشته باشد.
شریعتی افزود: اگر دولت لایحه ای در این خصوص ارائه کند، کار سریع تر صورت می گیرد و بار مالی ناشی از ایجاد این معاونت را هم منتفی می کند.
این نماینده مجلس افزود: در صورتیکه دولت در این حوزه اقدام نکند، مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه، نسبت به ایجاد این معاونت اقدام خواهد نمود.
شریعتی با اشاره به اینکه دو نگاه افراط و تفریط در حوزه مصرف بنزین و قیمت گذاری آن در کشور وجود دارد، اظهار داشت: برخی عقیده دارند قیمت بنزین در کشور بالاست و باید کاهش پیدا کند و در مقابل عده ای بر این اعتقاد هستند که قیمتها باید به نرخ پایه در خلیج فارس برساد.
وی افزود: هر دو نگاه به مقوله قیمت بنزین نادرست است چونکه نگاه درستی که باید مبنا قرار بگیرد، اینست که هر کسب و کاری یک قیمت تمام شده دارد و بر طبق این قیمت تمام شده با فرایند معقول تعیین قیمت می شود.
شریعتی در خاتمه افزود: اعلام این قیمت تمام شده نشان داده است که بهره وری چقدر است و دلالی را حذف می کند. همینطور با بیان قیمت تمام شده یارانه واقعی مشخص می شود به صورتی که یارانه پرداختی را میتوان از محل مالیات مضاعف بر مصرف جبران کرد و افزایش قیمت پلکانی است.


منبع:

1402/02/29
16:54:02
291
5.0 / 5
تگهای خبر: بودجه , تولید , دولت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات