محرابیان عنوان كرد

رونمایی از تابلوی سبز در بورس انرژی با هدف ایجاد فضای رقابتی

رونمایی از تابلوی سبز در بورس انرژی با هدف ایجاد فضای رقابتی

متخصص فلز: به گزارش متخصص فلز، وزیر نیرو از ایجاد شرایط مطلوب و رقابتی برای انرژی های تجدیدپذیر اطلاع داد و اظهار داشت: تابلو سرمایه گذاری در صنعت تجدیدپذیر بعنوان پرسودترین سرمایه شناخته خواهد شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، علی اکبر محرابیان امروز در مراسم رونمایی از تابلوی سبز در بورس انرژی با اشاره به اینکه در میان کشورهای منطقه ایران نخستین کشور است که این کار را آغاز کرده، اظهار نمود: با انجام این کار معضل سرمایه گذاران که نمی توانستند مطالبات خویش را بموقع دریافت نمایند برطرف خواهد شد.
به قول وی امروز یک نقطه عطف در صنعت تجدیدپذیر کشور خواهد بود چون که شرایط رقابتی برای این صنعت ایجاد می شود.
وزیر نیرو ضمن اشاره به علل اهمیت توسعه انرژی های تجدیدپذیر اظهار داشت: با عنایت به اینکه با ناترازی قابل توجهی در تأمین برق مواجه هستیم و این مسئله روش بسیار خوبی برای رفع ناترازی ها است. دلیل دوم اقتصادی بودن صنعت تجدیدپذیر است.
وی افزود: این انرژی در مقایسه با هر روش دیگری در تأمین برق حتی نسبت به روش های تأمین برق حرارتی بسیار ارزان تر و معقول تر است. علاوه بر این در حوزه محیط زیست هم تجدیدپذیرها بعنوان یک انرژی پاک و دارای کمترین آلایندگی شناخته می شوند.
محرابیان با بیان اینکه بشر راهی ندارد به غیر از اینکه برای تأمین انرژی از روش هایی که باعث کاهش آلایندگی می شود استفاده نماید، اظهار نمود: مبحث بعدی اهمیت توسعه تجدیدپذیر مصرف آب است هم اکنون در تمام روش های تولید برق به جز تجدیدپذیرها مصرف آب قابل توجهی صورت می گیرد. در بعضی روش ها مانند تولید برق در نیروگاه های بخار مصرف آب بسیار زیاد بوده و در بعضی روش ها هم مصرف آب کمتر است و ما بعنوان کشوری واقع در منطقه ای خشک و نیمه خشک باید نسبت به این مورد حساس باشیم.
وزیر نیرو ضمن اشاره به ناترازی در سوخت های فسیلی اظهار نمود: در ایران علیرغم اقدامات صورت گرفته بخصوص در فصول سرد شاهد ناترازی هستیم بنابراین با عنایت به علل مطرح شده توسعه تجدیدپذیرها بسیار اهمیت دارد.
وی در مورد علل عدم توسعه تجدیدپذیرها در این زمان خاطرنشان کرد: علیرغم پنج توجیه بسیار پرارزش به علت اقتصاد و رقابت ناجوانمردانه با دیگر روش های تأمین برق شاهد عدم توسعه یافتگی این صنعت هستیم.
محرابیان افزود: در روش های دیگر قیمت سوخت صفر است بنابراین گمان می نماییم که انرژی های تجدیدپذیر بسیار گران هستند هر یک کیلووات تولید برق به صورت متوسط 27 صدم لیتر سوخت مایع یا 27 صدم مترمکعب گاز مصرف می کنند که می بینیم تجدیدپذیرها ارزانقیمت به حساب می آیند.
وی با بیان اینکه بورس انرژی پاسخگوی ابهام اقتصادی در تأمین برق کشور است، اظهار نمود: بورس سبز امکان رقابت را برای تولید کنندگان تجدیدپذیر فراهم می آورد ضمن اینکه به چالش موجود در این عرصه هم قانون گذار پاسخ داده است.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: زمانی که برق را از سوخت صفر توزیع می نماییم امکان رقابت پذیری برای تجدیدپذیرها وجود ندارد بنابراین در قانون گفته شده که صنایع در سال اول یک درصد برق شان را یا از راه تجدیدپذیرها و یا از محل عرضه بورس تأمین کنند ضمن اینکه دولت هم در این خصوص کمک کرده است.
وی توضیح داد: بخش اداری موظف شده است که پنج درصد برق خویش را از راه تجدیدپذیرها تأمین و در صورت عدم تأمین باید این میزان را از محل بورس انرژی دریافت کند.
ادامه دارد

منبع:

1402/03/01
13:16:38
284
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات