سود عربستان از خرید و فروش سوخت روسیه

سود عربستان از خرید و فروش سوخت روسیه

به گزارش متخصص فلز، عربستان سعودی با واردات حجم بالایی دیزل ارزان از روسیه و صادرات حجم بالای کم سابقه از این سوخت به سنگاپور، سود پالایش را حداکثر کرده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، بعد از آن که اتحادیه اروپا، واردات فرآورده های نفتی روسیه را در ماه فوریه و در جهت تحریم ها ضد مسکو بر سر حمله نظامی به اکراین ممنوع کرد، روسیه ناچار شد سوختی که قبل از آن به اروپا می فروخت را به بازارهای دیگر عرضه نماید.

به گفته معامله گران و تحلیل گران، این امر به غول نفتی دولتی آرامکوی سعودی اجازه داد تا صادرات به سنگاپور را در ماه مه افزایش دهد و در حالی که عرضه در آسیا در فصل تعمیرات محدود شده بود، سود بهتری ببرد.

طبق آمار شرکتهای کپلر و رفینیتیو، عربستان سعودی در ماه مه، حداکثر ۵۰۰ هزار تن (۳.۷ میلیون بشکه) یا بیشتر دیزل روسیه را وارد خواهد نمود و عمده این واردات به راس تنوره وارد خواهد شد که یکی از پالایشگاه های آرامکو در آنجا واقع شده است.

همزمان، آمار رفینیتیو، ورتکسا و دو منبع صنعتی آگاه دیگر نشان داده است حجم واردات دیزل از عربستان سعودی به سنگاپور، به ۴۰۰ هزار تن می رسد.

به گفته منابع آگاه، افزایش عرضه عربستان می تواند ذخایر سنگاپور را باردیگر پر کند، چونکه صادرات از شمال شرق آسیا در فصل تعمیرات پالایشگاهی در فاصله ماه مه تا ژوییه، کاسته می شود. با این وجود، مشخص نیست که آیا عربستان سعودی بخشی از تولیدات خویش را ذخیره کرده و در عوض، فرآورده های روسی را از راه مبادلات سواپ ارسال می کند، چونکه هر دو محصول دیزل مشخصات یکسانی دارند.

طبق آمار منابع بازرگانی و رفینیتیو، محموله گازوئیل حاوی گوگرد ۱۰ پی پی ام روسیه با تخفیف حدود ۳۰ دلار در هر بشکه معامله می شود در حالیکه قیمت محموله تک همین گرید در بازار آسیا، با نرخ پریمیوم ۱۶ سنت در هر بشکه به سنگاپور فروخته می شود.

آمار کپلر نشان داد در سطح جهانی، صادرات دیزل عربستان سعودی در آوریل به حدود ۳.۷ میلیون تن رسید. پالایشگاه جیزان که متعلق به آرامکو است، بعد از تثبیت تولید، صادرات دیزل را زیاد می کند.

لو یاوون، تحلیلگر موسسه FGE در اینباره اظهار داشت: محموله های گازوئیل بیشتری از خاورمیانه به جای اینکه به غرب و به سمت اروپا برود که ذخایر بالا و رشد اقتصادی ضعیف سبب سرکوبی تقاضا شده است، به سمت شرق می رود.

به گفته دو تحلیلگر نفتی دیگر، کاهش هزینه های حمل بار هم به این تجارت کمک کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، عرضه جهانی دیزل از آغاز سال ۲۰۲۳ رشد کرده است. در حالیکه چین و خاورمیانه صادراتشان را افزایش داده اند، زمستان معتدل در اروپا، تقاضا را محدود کرده و به پایین آمدن قیمتها کمک کرده است.
1402/03/08
14:10:17
221
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات