درمان دردهای مفصلی با روش کششی دستگاه ریکاوری

درمان دردهای مفصلی با روش کششی دستگاه ریکاوری

متخصص فلز: تعدادی از محققان کشور دستگاهی برای ریکاوری دردهای کمر و زانو به تولید رساندند که کارآزمایی های بالینی آن حکایت از اثربخشی این روش در درمان بیماران داشته است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، دستگاه ریکاوری زانو و کمر از دستاوردهای جدید پژوهشگران کشور در صنعت پزشکی، ورزشی و توانبخشی است که با کاهش تنش های عضلانی با تسهیل کردن جریان خون رسانی به اندام حیاتی، تاثیر مستقیم بر بهبود وضعیت اندام لطمه دیده دارد. این بهبود بوسیله هایپوکسی و ایسکمی بافت های پایین تنه و میان تنه صورت می گیرد.
در این دستگاه پیکر شخص در حالت شناور قرار می گیرد و این امر موجب کاهش فشار از روی ستون مهره ها شده، ضمن آنکه به تغذیه سلولی بافت های لطمه دیده کمک می نماید.
این دستگاه بصورت الکترومکانیکی طراحی و تولید شده و اثربخشی آن بوسیله اجرای کارآزمایی های بالینی افراد در سنین ۱۵ تا ۸۵ سال اجرائی شده و اثرات قابل توجهی بر بهبود درمان آنها داشته است.
رؤیا توکلی از پژوهشگران این طرح در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه این طرح از طرف تیم تحقیقاتی به سرپرستی علی پرویزی اجرائی شده است، اظهار داشت: این تیم برمبنای روش ابداعی، دستگاهی را به نام "ریکاوری کمر و زانو" معرفی کردند که هم اکنون به ثبت پتنت ایران و به ثبت پتنت امریکا رسیده است.
وی اشاره کرد: از آنجا که روش درمانی با این روش بر روی هورمون و سیستم اعصاب موثر است، سبب می شود دردهای مفصلی و عضلانی که افراد در نقاط مختلف بدن دارند، با بهره گیری از این روش درمان گردد.
توکلی این دردهای مفصلی را شامل فتق دیسک، سرخوردگی مهره، تنگی کانال نخاعی و همین طور لطمه های ربات صلیبی و درد در کمربند شانه ای دانست و اشاره کرد: بهبود و درمان با این دستگاه در ضمن یک جلسه محقق نخواهد شد، بلکه همانند پروسه فیزیوتراپی در مدت چندین جلسه به تدریج ایجاد می شود.
این محقق با اعلان اینکه تا حالا این دستگاه بر روی ۱۹۳۵ بیمار تست شده است، اظهار داشت: این افراد از میان افرادی بوده اند که بنا به دلایلی به انجام عمل جراحی بر روی مفصل خود تمایلی نداشتند و یا جراحی موافقیت آمیزی نداشته اند. خوشبختانه نتایج موفقیت آمیزی برای درمان دردهای این افراد به دست آمده است.
وی اشاره کرد: در کنار کاردرمانی با این دستگاه برای بیماران، به آنها تمرین هایی تجویز می شود که نیاز است این تمرینات را بصورت منظم در منزل اجرائی کنند.
توکلی با اعلان اینکه این دستگاه موفق به کسب مدال نقره ۲۰۲۲ مسابقات ابداعات و اختراعات ژنو شده است، اضافه کرد: این دستگاه به دستگاه "کشش" مشهور است و مکانیزم عملکردی آن برمبنای کشش است، ولی در کنار آن ۳۶ برنامه برای آن طراحی شده است که برمبنای نوع آسیب، انتخاب می شود.
به گفته ی ایشان، روش درمانی این دستگاه بوسیله کشش است که در دو جهت مختلف عمودی و افقی برنامه ریزی شده است.


این محقق افزود: نمونه های موجود در بازار تنها در سطح کشش افقی کار می کنند و روش کشش آنها تهاجمی است، ولی دستگاه تولید شده توسط تیم ما دارای یک روش غیر تهاجمی است و روش اعمال شده بر بیماران به شکلی است که به تدریج بدن آنها آغاز به بافت سازی و ترمیم نقاط لطمه دیده بوسیله دریافت اکسیژن، می کند.
توکلی عنوان این شیوه را "ایسکمی" خواند و اظهار داشت: ایسکمی، روشی در ورزش است که طی آن خون رسانی به بافت قطع می شود و زمانی که جریان خون همراه با اکسیژن باردیگر به بافت می رسد، آغاز به تغذیه بافت های لطمه دیده می کند.
وی با تأکید بر این که این دستگاه دارای کد اخلاق از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اشاره کرد: آزمون های تکنیکی و فنی آن در لابراتوار درحال اجرائی سازی است و تحقیقات علمی آن نیز در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرحله کارآزمایی های بالینی است.1402/03/09
10:34:30
236
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات