ظرفیت تولید پساب در کشور چقدر است؟

ظرفیت تولید پساب در کشور چقدر است؟

به گزارش متخصص فلز، هم اکنون میزان تولید سالانه پساب در کشور در حدود یک میلیارد و ششصد میلیون مترمکعب در سال بوده که این مقدار نشان دهنده فرصت ارزشمند موجود در زمینه بازچرخانی آب در کشور است که بطور قطع در آینده نزدیک و با افزایش سهم فاضلاب تصفیه شده به طرز قابل توجهی قوت خواهد یافت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، به جریان خروجی تاسیسات تصفیه فاضلاب اصطالاحاً پساب گفته می شود. معمولاً تاسیسات تصفیه فاضلاب بر مبنای نوع فاضلاب ورودی و مورد مصرف پساب تولیدی طراحی و اجرا می شوند. بر مبنای نوع همین طراحی فرایند های تصفیه فاضلاب امکان دارد تشابهات و یا تفاوت هایی داشته باشند.
میزان تولید پساب در تصفیه خانه های فاضلاب شهری، بستگی مستقیم به نرخ مصرف آب در جوامع دارد، بطوری که کمی پس شروع زمان مصرف حداکثری آب در یک شهر، فاضلاب تولیدی وارد تصفیه خانه های فاضلاب خواهد شد. به دنبال این ورود میزان خروجی پساب تصفیه خانه هم ازدیاد خواهد یافت. از سوی دیگر در ساعات کاهش مصرف آب و زمان های خاموشی در شهر، میزان پساب تولیدی هم گرفتار کاهش قابل ملاحظه ای خواهد شد.
اصولا کاربرد های مختلف پساب شامل آبیاری اراضی کشاورزی و زمینهای زراعی، شارژ منابع آب سطحی و زیرزمینی و کاربرد در صنعت را شامل می شود. تصفیه فاضلاب شامل مراحل گوناگونی بوده و یکی از مهم ترین آنها تصفیه فاضلاب بیولوژیکی است. در سیستم هایی دارای تصفیه بیولوژیکی بی هوازی، بیوگازهای ساخته شده از قبیل متان می توانند بعنوان سوخت در سایر صنایع مورد استفاده قرار گیرند.
علاوه براین، در محیط های آزمایشگاهی یکی از استفاده های مفید از فاضلاب را تولید برق در نظر می گیرند. با تعیین آند و کاتد میتوان از فاضلاب های صنعتی و بهداشتی بیوالکتریک تولید کرد.
علاوه بر این، کشاورزی بیشترین مصرف آب را داشته و این مسئله بسیار نگران کننده است. علاوه بر تغییر در روش های آبیاری و استفاده از آبیاری قطره ای، استفاده از پساب هم در این حوزه کاربرد پیدا کرده است و با عنایت به این که پساب های ساخته شده در قسمت های صنعتی و بهداشتی حاوی حجم بالایی از مواد آلی از قبیل فسفر بوده و نقش کود را می توانند ایفا کند.
واحدهای صنعتی و کارخانجات مختلف از دیگر مصرف کننده های آب هستند و روزانه حجم بسیار بالایی از فاضلاب را تولید می کنند. آب مصرف شده در قسمت های مختلف کارخانجات حاوی مواد شیمیایی مختلف بوده و با تصفیه صحیح میتوان کیفیت آنها را بهبود داد. فاضلاب تصفیه شده یکی از بهترین گزینه ها برای شستشوی سالن های مختلف کارخانجات و واحدهای صنعتی به حساب می آید. علاوه براین، برای خنک سازی ماشین آلات صنعتی و حتی در بویلر و دیگ بخار و سیستم های خنک کننده هم این پساب ها مورد استفاده قرار میگیرند.
فاضلاب تصفیه شده که در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند، در صورتی مفید هستند که منجر به بیماری افراد نشوند. بنابراین روند تصفیه و تجهیزات به کار رفته برای ین منظور اهمیت بالایی دارد.
صنایع مختلفی تابحال متقاضی دریافت مجوزهای لازم برای استفاده از پساب بوده اند. به نظر می آید که با عنایت به سیاست های محدود کننده شدید سازمان های آب منطقه ای در مورد برداشت از منابع آب زیر زمینی و بدنه های آبی، در آینده ای نزدیک استفاده از پساب در مصارف مختلف صنعتی و کشاورزی، از یک انتخاب به تنها گزینه میسر و مقرون بصرفه بدل خواهد شد.
منبع:

1402/03/18
16:35:41
229
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , سازمان , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات