اعتماد ۲۵ هزار میلیاردی به ۵ موسسه غیرمجاز

اعتماد ۲۵ هزار میلیاردی به ۵ موسسه غیرمجاز

متخصص فلز: گرچه اكنون موسسه بزرگ غیرمجازی در بازار پول فعالیت نمی كنند ولی آثار باقی مانده از آنها در زمان فعالیتشان سال ها در اقتصاد و بازار پول ایران باقی می ماند، از پول های كلانی كه با پرداخت سودهای جذاب از مردم گرفتند تا حواشی بازپرداخت اموال سپرده گذاران و البته پول هایی كه از بانك مركزی برای این موسسات خارج شده است. پنج تعاونی غیرمجازی كه در چند سال اخیر منحل شده اند، حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از سپرده گذاران خرد جذب كرده بودند.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۶ زمانی بود كه بانك مركزی به دنبال جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز در نیمه سال اعلام نمود كه به فعالیت تمام موسسات غیرمجاز آخر داده است. این در شرایطی است كه در چند ماه اخیر موسسات افضل توس، وحدت و البرز ایرانی ها را كاملا منحل و تعهدات آن را به ترتیب به بانك های آینده، موسسه ملل و بانك تجارت واگذار كرد. پیش از این هم در چند سال اخیر فعالیت موسسات بزرگی همچون میزان و ثامن الحجج آخر یافته بود و مسئولیت آنها بر عهده بانك صادرات و بانك پارسیان قرار گرفت. در عین حال كه از انحلال هشت تعاونی غیرمجاز و گرد هم آمدن آنها موسسه مجاز كاسپین تشكیل شد. در نهایت با این حال كه فعالیت غیرمجازها كه از مخربان بازار پول بودند، به آخر رسیده ولی مراحل پس از این توقف و رسیدگی به وضعیت مالی آنها شرایط چندان خوبی را به همراه نداشت به صورتی كه تامین منابع برای پرداخت به سپرده گذاران قابل توجه آنها بسیار برای بانك و شبكه بانكی پرحاشیه شد.

مروری بر آنچه كه در تعاونی ها و موسسات غیرمجاز گذشته از این حكایت دارد كه در پنج تعاونی ثامن الحجج، افضل توس، وحدت، البرز ایرانی ها و همینطور فرشتگان بیش از دو میلیون و ۲۸۴ هزار نفر در زمانی فعالیت آنها سپرده گذاری كرده اند كه مبلغی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از این محل جذب كردند.

جزئیات این جذب منابع از این حكایت دارد كه در ثامن الحجج حدود یك میلیون نفر، افضل توس ۳۶۵ هزار و ۶۰۰ نفر، وحدت ۳۷۴ هزار و ۲۴۶ نفر، البرز ایرانی ها ۴۴ هزار و ۱۷۸ نفر و در فرشتگان حدود ۵۰۰ هزار نفر سپرده گذاری كردند كه در مجموع بیش از دو میلیون و ۲۸۴ هزار نفر را در بر می گیرد.

در این پنج تعاونی ارقام سپرده جذب شده به گونه ای است كه در ثامن الحجج حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، افضل توس ۲۴۴۷ میلیارد تومان، وحدت۴۷۸۰ میلیارد تومان، البرز ایرانی ها ۱۳۰۰ میلیارد تومان و در فرشتگان حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان جذب سپرده انجام شده كه در مجموع به بحدود ۲۵ هزار میلیارد تومان می رسد. البته در فرشتگان حدود ۸۶۰۰ میلیارد تومان بدهی ثبت شده بود كه ۳۰۰۰ میلیارد آن سود شناسایی نشده، تلقی شد و ۵۶۰۰ میلیارد تومان بدهی در قالب سپرده وجود دارد.

در این جریان بانك مركزی حال با واگذاری تعاونی ها به بانك ها و موسسات اعتباری مجاز و یا به صورت مستقیم نسبت به تعیین تكلیف سپرده گذارانی كه تعداد قابل توجهی بوده و بارها با تجمعات و اعتراضات خود خواهان دریافت وجوه خود شدند، اقدام نمود و البته در این میان با عنایت به اینكه اموال این تعاونی ها و مبالغی كه از سپرده گذاران دریافت شده بود، وضعیت مشخصی نداشت و نقد نبود، در نتیجه باید املاك و دارایی های شناسایی شده به فروش می رفت تا بتوانند وجوه سپرده گذاران را پرداخت كنند ولی با عنایت به اینكه بازار ملك هم از موقعیت خوبی برخوردار نبود، در نهایتب انك مركزی با پرداخت خط اعتباری نسبت به تامین منابع برای پرداخت سپرده گذاران اقدام نمود.

در این پنج تعاونی(ثامن الحجج، وحدت، افضل توس، البرز ایرانی ها و فرشتگان) حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است كه عموما با خط اعتباری بانك مركزی خواهد بود. در ثامن الحجج از حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیاردی كه سپرده جذب شده، ۸۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است البته بانك مركزی دقیقا اعلام نكرده كه از این مبلغ پرداختی تا چه حد خط اعتباری و تا چه میزان از آن مربوط به فروش اموال و دارایی های ثامن الحجج است. در افضل توس حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومادن خط اعتباری، وحدت۲۷۵۰ میلیارد و البرز ایرانی ها ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری دارند. برای فرشتگان هم آخرین آمار نشان داده است كه تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده بود.

گرچه اعطای خط اعتباری بانك مركزی با وثیقه گرفتن املاك و دارایی های این تعاونی ها انجام می گردد ولی تابحال گزارش مشخصی در مورد اینكه چه میزان از دارایی ها شناسایی و با چه مبلغی بعنوان وثیقه در بانك مركزی قرار گرفته، عرضه نشده است از جانب دیگر حتی اگر ملكی هم بعنوان وثیقه قرار گرفته، مشخص آن است كه فعلا فروشی انجام نشده و مبلغ نقدی در ازای ارقام كلانی كه از بانك مركزی خارج شده، برنگشته است.
1396/12/01
17:21:03
5255
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تعاونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات