خطر شكاف در سیستم تجارت بین الملل؛

اخطار صندوق بین المللی پول نسبت به صف بندی تعرفه ای چین و آمریكا

اخطار صندوق بین المللی پول نسبت به صف بندی تعرفه ای چین و آمریكا

متخصص فلز: بسته كاهش مالیاتی دونالد ترامپ ممكن است باعث مكش واردات به آمریكا شود و اندازه كسری تجاری را تا سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد، روندی كه تنش های تجاری را تشدید می كند.به گزارش متخصص فلز به نقل از اتاق بازرگانی تهران، صندوق بین المللی پول در گزارش نیم سالانه خود در مورد اقتصاد جهانی با اشاره به روند رو به رشد بدبینی در بین رای دهندگان نسبت به تجارت، به سیاستگذاران اخطار داد كه در خط مشی های خود این روند را پیش از آن كه روند رشد اقتصادی جهانی كه طی سالیان اخیر امیدواركننده بوده است، متوقف، مد نظر قرار دهند و عموم را نسبت به عواقب حمایت گرایی تجاری آگاه سازند.
به گزارش این روزنامه چاپ لندن، موریس اوبسفیلد، مشاور اقتصادی صندوق بین المللی پول اظهار داشت: اولین تیر در جنگ تجاری احتمالی شلیك شده است.
وی خاطرنشان كرد: بسته كاهش مالیاتی دونالد ترامپ ممكن است باعث مكش واردات به آمریكا شود و اندازه كسری تجاری را تا سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد، روندی كه تنش های تجاری را تشدید می كند.
به قول اوبسفیلد لازم است قواعد چندجانبه ای كه نظام تجارت جهانی بعد از جنگ جهانی دوم بر آن پایه ریزی شده و رشد اقتصاد جهانی را تغذیه می كند، تقویت شود. در غیر این صورت خطر تولید شكاف در نظام تجارت جهانی بالا می گیرد. مشاور صندوق بین المللی پول اظهار داشت: اتفاقات اخیر بین ایالات متحده و چین بیشتر شبیه جنگ پولدارهاست تا بازگشت به استفاده گسترده از تعرفه ها مانند آنچه در دوران موسوم به ركود بزرگ مرسوم بود. اما امروز نشانه هایی وجود دارد حاكی از اینكه حمایت گرایی می تواند صدمه های جدی تری به رشد اقتصاد جهانی بزند.
اوبستفلد اضافه كرد: جنگ تجاری این اقتصادهای بزرگ در زمان توسعه اقتصادی، ممكن است بزرگتر همه به نظر برسد، بخصوص هنگامی كه توسعه به میزان زیادی وابسته به سرمایه گذاری و تجارت است.
وی اظهار داشت: خوش بینی عمومی در مورد مزایای جهانی شدن به علت شكاف رو به رشد میان غنی و فقیر كمرنگ شده و این واقعیت است كه خیلی از خانوارها در غرب رشد كمی داشته و یا از آن بهره ای نبرده اند.
به قول این اقتصاددان صندوق بین المللی پول اگر سیاستگذاران بی تفاوت بمانند و چالش های تقویت رشد بلندمدت را رفع نكنند، ریسك های سیاسی تشدید شده و احیانا فرایند برخی اقدامات و اصلاحات اقتصادی به تاخیر خواهد افتاد.
هشدار صندوق بین المللی پول بعد از آن ابراز می گردد كه این صندوق پیش از این در پیش بینی رشد اقتصاد جهانی برای سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ این رشد را بالاترین از سال ۲۰۱۰ عنوان كرده بود. صندوق اعلام نمود انتظار می رود اقتصاد جهانی رشدی ۳.۹درصدی را امسال و سال آینده تجربه كند.
طی ماه اكتبر صندوق بین المللی پول در گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی اعلام نمود كه رقم رشد برای ایالات متحده در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برابر ۲.۹ درصد پیش بینی شده است. هم چنین پیش بینی می گردد منطقه یورو با رشد ۲.۴ درصدی در سال ۲۰۱۸ و ۲ درصد در سال ۲۰۱۹ رشدی متعادل داشته باشد.

1397/02/04
16:14:51
5181
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات