نایب رییس كانون عالی شوراهای اسلامی كار:

امنیت شغلی مهم تر از معیشت كارگر است

امنیت شغلی مهم تر از معیشت كارگر است

متخصص فلز: نایب رییس كانون عالی شوراهای اسلامی كار كشور می گوید اگر امنیت شغلی كارگران به صورت كامل برقرار نشود، معیشت كارگران تامین نشده و خواسته های صنفی كارگران محقق نخواهد شد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، ابوالفضل پوروفایی در همایش شوراهای اسلامی كار كه در وزارت كار برگزار شد، اظهار نمود: هم اكنون بیش از ۹۵ درصد كارگران از امنیت شغلی برخوردار نیستند و روز به روز با انعقاد قراردادهای موقت كار رو به رو هستیم.

وی ادامه داد: امروز عده ای بحث معیشت كارگر را مطرح می كنند ولی تا وقتی امنیت شغلی برقرار نشود، هیچ كدام از مطالبات كارگران همچون معیشت هم تامین نخواهد شد.

نایب رییس كانون عالی شوراهای اسلامی كار كشور در ادامه با بیان این كه مصرف كالای ایرانی شرایط و پیش نیازهایی دارد، اظهار داشت: كارگر ایرانی باید از نظر شغلی و معیشتی تامین باشد و تولیدكننده از نظر روانی و امنیتی در شرایطی قرار گیرد كه كالای با كیفیت تولید نماید تا بتوان از كالای داخلی بهره برد.

احمد مشیریان – معاون روابط كار وزیر كار- در این همایش از تنظیم آیین نامه تبصره یك ماده ۷ قانون كار اطلاع داد و اظهار داشت: تدوین این آیین نامه از یك ماه قبل شروع شده كه امیدواریم در هیات دولت به تصویب برسد و تكلیف كارهای مستمر و غیرمستمر روشن شود.

وی از طریق اندازی سامانه جامع روابط كار اطلاع داد و اظهار داشت: این سامانه كه در معاونت روابط كار وزارتخانه در دست عملیاتی شدن است، چند بخش دارد؛ بخش اول مربوط به قراردادهای كار است و بخش دیگر دو نرم افزار ثبت قراردادهای كار و عرضه ی درخواست را شامل می گردد.

معاون روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری كرد كه با راه اندازی سامانه جامع روابط كار، قراردادهای سفید امضای مفهوم دیگری پیدا كند.
علی خدایی – رییس كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران –هم از رشد ۵۵ درصدی تشكل های كارگری و كارفرمایی در دولت یازدهم و دوازدهم اطلاع داد و اظهار داشت: با وجود چنین آماری نمی توانیم اعتراف نماییم كه ۱۰ درصد كارگران در كشور تشكل دارند یا نه؟
وی اظهار داشت: محور توسعه، رشد و كرامت، آموزش و تخصص نیروی انسانی است و هدف توسعه رسیدن به رفاه و مدارج بالای اقتصادی و سیاسی و اجتماعی نیست. هم اكنون ۴۶ میلیون نفر از جمعیت كشور را كارگران تشكیل می دهند و محور توسعه به شمار می روند، ولی برخی به اشتباه برداشت شان این است كه كارگران ابزار توسعه هستند، در صورتی كه ما كالا و ابزار نیستیم كه زیر چرخ های توسعه له شویم تا نرخ رشد اقتصادی به دست آید.
رییس كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران با بیان این كه امنیت شغلی، معیشت و تشكل یابی سه مولفه و سه ضلعی است كه باید با همدیگر رشد یابد، اضافه كرد: كارگران چون امنیت شغلی ندارند، نمی توانند تشكل تولید كنند و چون تشكل ندارند نمی توانند چانه زنی قوی برای دستمزد داشته باشند.
خدایی اظهار نمود: ماه ها سعی كردیم تا دستمزد كارگران بالا برود، ولی بلافاصله با یك تكانه ارز تمام زحمات ما از بین می رود و كام كارگران را تلخ می كند ولی اگر روزی برسد كه با هم متحد و متشكل شویم بر نرخ ارز و تغییر شرایط اقتصاد و سیاست گزاری های آن تاثیر خواهیم گذاشت.
در ادامه حسین حبیبی – دبیر كل كانون هماهنگی شوراهای اسلامی كار استان تهران – امنیت شغلی را پاشنه آشیل جامعه كارگری دانست و اظهار داشت: امروز با كارگران قراردادهای موقت یك ماهه و سه ماهه و شش ماهه می بندند و مسئولان برای بستن آن دلایلی دارند، ولی دلایل آن ها هرچه باشد برای ما كارگران قبول نیست و ما در سایه امنیت شغلی است كه می توانیم كار و تولید نماییم.
وی با انتقاد از مصوبه واریز منابع درمان تامین اجتماعی به خزانه كشور اظهار نمود: ما نسبت به عملكرد سازمان تامین اجتماعی انتقاد داریم، ولی وزارت بهداشت نباید قیم ما شود و بگوید چون درمان شما مشكل دارد و تامین اجتماعی بدهكار است، پول حق بیمه هایتان را به من بدهید.
حسن صادقی – رییس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری – هم استرداد منابع درمان تامین اجتماعی را به علت حق الناس بودن حق بیمه ها خواهان شد و اظهار داشت: امنیت شغلی كارگران و نمایندگان شوراهای كار باید تامین گردد و به علت پیگیری مطالبات صنفی كارگران با خطر تهدید و اخراج مواجه نشود.
وی ادامه داد: امروز شاهد اقتدار شوارهای اسلامی كار هستیم و تداوم این اقتدار مستلزم اصلاح و جراحی عمیق فصل ششم قانون كار است.
رییس اتحادیه پیشكسوتان جامعه كارگری اظهار نمود: اگر امروز منابع تامین اجتماعی حاصل عرق جبین كارگران در قالب بند «ز» تبصره ۷ بودجه ۱۳۹۷ تحت سیطره دولت به خزانه داری كل می رود نشأت گرفته از نگاهی است كه نتوانسته ایم حق خویش را بگیریم و آن را به مسئولان و دولتمردان انتقال داده ایم.
محمد باقری – عضو هیات مدیره انجمن صنفی كارگران ساختمان – هم در این مراسم با اشاره به فعالیت یك میلیون و ۵۰۰ هزار كارگر ساختمانی در كشور اظهار داشت: متاسفانه كارگران ساختمانی به علت شرایط پیش آمده در اقتصاد یك روز سركارند و ۱۰ روز بیكارند و زندگیشان در حال از هم پاشیدن است.
وی با انتقاد از به كارگیری اتباع بیگانه به جای نیروی كار ایرانی اظهار نمود: پنج سال قبل لایحه ای به مجلس داده و خواهان تصویب آن شدیم تا جلوی ورود اتباع بیگانه به كشور گرفته شود.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی كارگران ساختمان، ساماندهی اتباع بیگانه در كشور را خواهان شد و اظهار نمود: امروز اتباع خارجی مثل آب خوردن از لب مرزها وارد كشور می شوند.
باقری از عدم ابلاغ سهمیه بیمه كارگران ساختمانی در استان تهران اطلاع داد و اضافه كرد: هفته كارگر سال قبل اعلام نمودند كه ۱۰۰ هزار كارگر ساختمانی تا آخر سال بیمه می شوند، ولی هنوز سهمیه امسال استان تهران اختصاص داده نشده است كه لازم است مسئولان در این زمینه پاسخ بدهند و در اختصاص سهمیه ها تبعیض قائل نشوند.
به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، همایش شوراهای اسلامی كار با حضور معاون روابط كار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، دبیركل خانه كارگر، نایب رییس كانون عالی شوراهای اسلامی كار، تنی چند از مقامات ارشد كارگری كشور و جمعی از كارگران كارخانه های كشور در مجموعه تلاش وزارت كار برگزار گردید و در انتها همایش از برخی كارگران واحدهای صنعتی تقدیر به عمل آمد.
پنجم لغایت یازدهم شهریورماه هر سال با نام هفته كارگر شناخته می شود. نهمین روز اردیبهشت در هفته كارگر امسال با عنوان «كارگران، شوراها و تشكل های كارگری» نامگذاری شده است.1397/02/09
23:58:12
5290
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دولت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات