رئیس اتاق ایران:

سایه سنگین غیرمولدها بر اقتصاد ایران سنگینی می كند

سایه سنگین غیرمولدها بر اقتصاد ایران سنگینی می كند

متخصص فلز: رئیس اتاق ایران بیان كرد: سایه سنگین غیرمولدها بر اقتصاد ایران سنگینی می كند. تا از این راه رهایی نیابیم، ریشه های تولید در كشور پا نمی گیرد چراكه سود فعالیت های تولیدی قادر به رقابت با این نوع فعالیت ها نیست و شاهد فرار سرمایه از بخش مولد به بخش غیرمولد خواهیم بود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی بامداد امروز در اجلاس هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی سراسر كشور در هتل خورشید تابان اظهار نمود: پیش از این همیشه نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریكا یكی از مسایل مهم مورد توجه كشور ما بود. آمریكا با خروج از برجام ثابت كرد كه نمی توان در اقتصاد جهانی به این دولت و دولت های دیگر اعتماد داشت. اعتماد ما بایستی بر ملت، جوانان و تولیدكنندگان خودمان باشد.
وی با اشاره به اینكه برجام تنها توافق درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نبود بلكه مسیری در حال آزمون بود برای اثربخشی در جهت صلح و امنیت جهانی، ادامه داد: این آزمونی بود كه با رویكرد نابخردانه امریكا به نتایج خوبی نرسید. این امر در جامعه جهانی و تصمیمات آن بازتابی منفی داشته و عواقب سویی به دنبال خواهد داشت.
شافعی تصریح كرد: بسته شدن باب گفت و گو و مذاكره یعنی نقش بر آب شدن نقشه سازمان های بین المللی، برجام از اجماع نظر همه كشورها برخوردار بود و شایسته نبود دولت امریكا این همه را به بازی گیرد. خوشبختانه بعد از خروج امریكا از برجام موضع جمهوری اسلامی به درستی توسط دولت بیان شد و بخش خصوصی هم با تمام توان از این موضع پشتیبانی می كند. برای گذار از این شرایط باید راهكارهای منطقی دیگری درنظر گرفت.
وی با تاكید بر اینكه تحریم ها كاغذ پاره نیست و نمی توان به تولیدكنندگان گفت مشكلی به وجود نمی آید، اظهار داشت: باید به گفت و گو نشست و انسجام ملی را دوچندان كرد. گسترش روابط بین المللی به خصوص با كشورهای همسایه می تواند ما را از اثرات تصمیم سو دولت امریكا باز دارد. حضور موثر در مجامع بین المللی و تقویت دیپلماسی اقتصادی از مواردی است كه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد كه كشور ما از نقاط قوت بالایی برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینكه اگر عقلانیت اساس تصمیم گیری ها باشد، قطع به یقین بر مشكلات فائق آمده و راه تعالی اقتصاد را ادامه می دهیم، خاطرنشان كرد: نباید مانند سال های گذشته اقتصاد كشور را در اختیار اشتهای سیری ناپذیر دلالان و واسطه گران قرار داد.
شافعی افزود: هم اكنون برپایه آمارها 60 میلیون نفر از جمعیت كشور در شهرها ساكن بوده و نرخ بیكاری 12 و تورم 10 درصد است. با همه این ها كشور در طول سال های گذشته در بخش های مولد دچار ضعف بوده است، این در صورتی است كه قرار بر افزایش سهم بخش تولید در اقتصاد كشور تا افق 1404 بود.
وی با اشاره به تمهیدات دولت در حوزه نوسانات ارزی عنوان كرد: طی ماه های اخیر تحولات تكراری دیگری هم در حال شكل گیری است كه می تواند تمام داشته های سال های اخیر را بر باد دهد. یكی از مهم ترین مسایلی كه باید به آن توجه كرد، این است كه نقدینگی اقتصاد ایران در انتها دی ماه سال قبل 1463 هزار میلیارد تومان بوده است. این انباشت نقدینگی در غیاب رشد تولید و عدم اصلاح نظام بانكی نتایج زیادی خواهد داشت.
رئیس اتاق ایران خاطرنشان كرد: رئیس جمهور به درستی اشاره داشت كه زمان آن است كه سیاست به اقتصاد یارانه دهد. در این موقعیت نباید اقتصاد مكلف به پرداخت یارانه زیان بار به سیاست گردد.
شافعی تصریح كرد: اقتصاد بدون تعامل با جهان قبال رشد نیست. شرایط به صورت ناگفته ای ما را با این مورد مواجه می كند كه باید در تقسیم كار بین المللی وارد شده و جایگاه شایسته و بایسته خویش را به دست آوریم. اقتصاد ما دچار ضعف های عمیقی است. اگر از درون قادر به حل مسایل اقتصاد نباشیم، نمی توانیم مشكلات خویش را حل نماییم. در واقع ما باید بدانیم ضعف های درونی ما چه بوده است.
وی بیان كرد: در چنین شرایطی باید در یك حركت هم راستا محور تصمیمات حاكمیت تصمیم سازی برای خروج پایدار از بحران های كشور باشد. تعامل سازنده با دنیا و تولید توان هر چه بیشتر برای حركت به سمت افزایش توان صادراتی كشور باید سیاست ما در برابر ترامپ باشد. با این راه حل است كه می توان كشور را از تنش های داخلی و خارجی نجات داد. این همان سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
شافعی اضافه كرد: اقتصاد مقاومتی به مفهوم مشاركت مردم در انتخاب سیاست ها و رویكرد اقتصادی كشور است كه كاملا فراموش شده است. تمركز این سیاست باید بر نقاطی باشد كه گلوی اقتصاد كشور را می فشارد. موضع گیری رئیس جمهور در برابر امریكا نشان داده است صحنه بدیلی برای همدلی در كشور در برابر این كشور پدیدار شده است. البته اگر بپذیریم كه باید طرحی نو در اندازیم و روش های كهنه پوسیده گذشته هیچگاه جواب گو نیست.
وی بیان كرد: آنچه كه امروز بعنوان یك بار كاذبی در حال تولید است این است كه در جلسات تصمیم گیری مسئولان دولتی خود افراد را انتخاب كرده و بعنوان نماینده بخش خصوصی از آن نام می برند. در واقع از اتاق بازرگانی نظری خواسته نمی گردد. این افراد محترم هستند ولی نماینده اتاق بازرگانی نیستند. متاسفانه در خیلی از این تصمیم گیری ها نظرات شخصی و گروهی منعكس می گردد. سپس اینگونه مطرح می گردد كه بدون نظر بخش خصوصی كاری انجام نداده ایم. باید توجه داشت هر نماینده ای كه رسما از اتاق معرفی نشود، نماینده شخص خود است.1397/02/23
15:35:08
4708
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات