توسعه مسیرهای تجاری جدید در دوران تحریم ها

توسعه مسیرهای تجاری جدید در دوران تحریم ها

متخصص فلز: در حالیكه رییس جمهور آمریكا توافق هسته ای با ایران را لغو كرده و تحریم های اقتصادی را ضد تهران مجددا اعمال می كند، كشورهای اروپایی و آسیایی متعددی اعلام نموده اند به تحریمها اعتنایی نخواهند كرد.به گزارش متخصص فلز به نقل از پایگاه خبری ماریتیم، شركتهای كشتیرانی مختلف كه به بنادر آمریكا رفت و آمد دارند، به علت نگرانی از مجازات آمریكا، ناچار هستند خدماتشان به بنادر ایرانی را متوقف كنند با این حال به رغم تحریمها، مسیرهای حمل و نقل دیگری وجود دارند كه احیانا رونق پیدا خواهند كرد.

اگرچه تحریمهای آمریكا احتمال توقف خدمات رسانی كشتی های كانتینری و نفتكشها به بنادر ایرانی را بالا می برد اما روشهای دیگر حمل و نقل با كامیون باری یا كامیون كانتینری وجود دارد یا در حال توسعه است. همینطور چین توسعه یك جاده ابریشم در سراسر آسیا را در دست اجرا دارد كه شامل خطوط لوله انتقال نفت و گاز طبیعی از ایران است. مقامات دولتی خارج از این منطقه ممكن است نتوانند حجم نفت و گاز طبیعی كه با استفاده از خطوط لوله جاده ابریشم جریان پیدا می كند را مونیتور كنند.

مذاكرات درباره اتصال یك خط ریلی میان استانبول و آسیا چند دهه قبل شروع شد و هم اكنون، چین خط ریلی از تهران تا پكن را به هم متصل می كند و قطارهای باری این مسیر را طی می كنند. نیاز به گسترش خط ریلی در اطراف دریاچه وان تركیه وجود دارد تا برای عبور دادن قطار از این دریاچه نیازی به كشتی نباشد. یك خط ریلی مستقیم میان استانبول و تهران حمل و نقل كانتینری ریلی میان چین و اروپا را بهبود خواهد بخشید. تحریم های آمریكا هیچ تاثیری بر ساخت خط ریلی در تركیه ندارد.

مسیر دریایی جایگزین

مسیر دریایی جایگزین از دریای خزر عبور می كند و به مسیرهای كشتیرانی منتهی به شهر ولگوگراد و مجموعه دیگری از مسیرهای كشتیرانی منتهی به دریای سیاه، رودخانه دانوب و دریای مدیترانه ختم می گردد. رودخانه دانوب از اقتصادهای اروپایی متعددی عبور می كند و از نظر تاریخی، چنین مبادلاتی را شاهد بوده و هم اكنون هم محل تردد كشتیهای باری است. چند رودخانه قابل كشتیرانی روسیه به دریای سیاه منتهی می شوند و مسیر دریایی رقابتی از نظر هزینه را میان شهرهای روسی و اروپایی مختلف فراهم می كنند.

تحریمهای تجاری آمریكا ضد ایران و كشورهایی اروپایی كه به دنبال ایستادگی در برابر این اقدامات هستند، اهمیت بهبود مسیرهای كشتیرانی میان دریای خزر و دریای سیاه را بارز می كند. ساخت كانالهای كشتیرانی به نفع اقتصادهای تركمنستان، قزاقستان و حتی آذربایجان و ازبكستان بوده و بعید است كه نیروی دریایی كشوری كشتیهای تجاری كه در دریای سیاه حركت می كنند را رهگیری كند.
1397/02/31
16:05:27
4549
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات