، همایش روز جهانی تنوع زیستی،

پزشكیان: نبود مدیریت آب سبب دعوای استان ها می گردد

پزشكیان: نبود مدیریت آب سبب دعوای استان ها می گردد

متخصص فلز: نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه علم، مهارت و عزم كافی برای حل مسائل كشور وجود ندارد، اظهار داشت: اگر دعواها در استان ها بر سر آب شروع شود مسلمان و كافر و چپ و راست نمی شناسد.به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، مسعود پزشكیان در همایش روز جهانی تنوع زیستی كه امروز با حضور عیسی كلانتری رییس سازمان محیط زیست و احمدعلی كیخا عضو شورای عالی آب و نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار نمود: برای مدیریت در هر حوزه ای باید ابتدا پتانسیل و مهارت خویش را بشناسیم، بدانیم كه از كجا آمده ایم، الان وضعیت به چه شكلی است و مقرر است مسیر پیش رو به چه شكلی پیش برود.

وی اضافه كرد: این چهار عنصر مهم است و برای همه تصمیم گیری ها و تعیین همه نقشه راه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مشكل مملكت ما همین است كه این عناصر در تصمیم گیری ها وجود ندارد. باید بدانیم كه قدم اول برای هر كاری جمع آوری داده ها است، پس از این مرحله است كه می توانیم تصمیم درست برای حل مشكلات بگیریم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: اگر نتوانیم داده های درست و علمی جمع آوری نماییم بطور قطع نسخه و نقشه راه تعیین شده برای حل مشكل موثر و شفابخش نخواهد بود. قدم اول برای هر تصمیمی داشتن اطلاعات كامل و جامع است. برای همین است كه مدام نسخه می نویسیم و جواب نمی دهد چون بررسی ها و داده ها كامل نبوده است.

پزشكیان ادامه داد: اگر داده ها به جای علمی بودن، جناحی و سیاسی باشد راه به جایی نمی بریم. افزون بر جمع آوری داده های درست، اجرای درست تصمیم هم اهمیت دارد به این معنا كه اگر تصمیم درست را غلط اجرا نماییم باز هم به نتیجه نخواهیم رسید.

وی با تاكید بر اینكه جمع آوری و كنترل داده ها در عصر كنونی مثل آب خوردن است، اظهار داشت: خاك كشور در حال از بین رفتن است و اراضی از جانب زمین خواران تخریب می گردد و هنوز ما می خواهیم با آنها مبارزه نماییم اما یا نمی توانیم، یا نمی خواهیم یا انگیزه كافی وجود ندارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر اینكه سال ها پیش بحث كاداستر اراضی عنوان شد، اظهار داشت: سال هاست كه كاداستر به شكل قانون در آمده اما به اجرا نرسیده است با این وجود به دنبال تشكیل ستاد مبارزه با زمین خواری هستیم در صورتی كه اگر قانون كاداستر اجرا و داده های كافی جمع آوری می شد امكان زمین خواری وجود نداشت و نیازی به ستاد هم نبود.

پزشكیان تصریح كرد: مشكل این است كه یا نمی دانیم، یا نمی خواهیم و یا نمی توانیم این داده ها را جمع آوری نماییم والا كنترل وضعیت بسیار ساده است. پیگیری موضوعی مثل زمین خواری نیاز به علم، مهارت و عزم دارد در حقیقت تمام امور مدیریتی نیاز به این سه عنصر دارد.

وی با اشاره به اینكه وضعیت كنونی نشان داده است در مرحله جمع آوری داده ها و بقیه مراحل درست عمل نكرده ایم، اظهار داشت: زمین خواری ها به راحتی با استفاده از تغییر كاربری اراضی صورت می گیرد و واضح است كه با نشستن در اتاق ها مشكلی در این زمینه حل نخواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه اگر با طبیعت خشن باشیم، طبیعت هم خشمگین می شود، اظهار داشت: با طبیعت نمی گردد شوخی كرد. اگر طبیعت خشمگین شود رفتاری با ما می كند كه هیچ یك از ما نمی توانیم در آن زندگی نماییم. كسی نمی تواند جلوی خشم طبیعت را بگیرد.

پزشكیان تصریح كرد: مسلما وقتی نتوانیم آب و خاك را مدیریت نماییم، توسعه و به تبع آن زندگی بی معناست. در شرایط حاضر در استان ها دعوا بر سر آب شروع شده است چون توان مدیریت آب را نداشته ایم، اگر این دعوا شروع شود مسلمان و كافر و چپ و راست نمی شناسد، باید در مجلس فكری برای این مورد نماییم.

وی با انتقاد از روند مدیریت منابع طبیعی كشور، اظهار داشت: پس از تخریب و زمین خواری ها در منابع طبیعی، متولیان مربوطه تازه خبردار می شوند كه چه اتفاقی افتاده است. لازم است علم، مهارت و عزم مبارزه با این تخریب ها را داشته باشیم. مسلما اگر سازمان محیط زیست و وزارت جهاد كشاورزی برنامه ای برای این مورد داشته باشند حل این مساله در مسیر خوبی پیش خواهد رفت.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در انتها در پاسخ به پرسش یكی از حضار در مورد سرنوشت فعالان محیط زیستی بازداشت شده، اظهار نمود: این مورد را مجلس پیگیری می كند. همانطور كه در سازمان محیط زیست مشكلاتی وجود دارد در وضعیت قضایی هم ایراداتی است. من برای پیگیری این مورد نیاز به داده و اطلاعات دارم. نمی توانم بدون داشتن داده، نسخه خاصی بپیچم.


1397/03/01
20:00:38
4926
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان , مجلس , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات