تیمور رحمانی اعلام كرد:

پایداری نرخ تورم تك رقمی با پشتیبانی از بانك مركزی

پایداری نرخ تورم تك رقمی با پشتیبانی از بانك مركزی

متخصص فلز: یك استاد دانشگاه با اشاره به اینكه پایداری تورم تك رقمی در سایه پشتیبانی از بانك مركزی امكان پذیر است، اظهار داشت: به نظرمن وضعیت نرخ تورم در حال برگشت به سمت نرخ های بالا است و نرخ فعلی پایدار نیست.


به گزارش متخصص فلز به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، تیمور رحمانی درباره وضعیت نرخ تورم در كشور، تصریح كرد: نرخ تورم ۱۰ درصدی و یا كمتر از آن دلایلی دارد اما به نظر می رسد این نرخ پتاسیل برگشت به نرخ های بالا را دارد و نشانه هایی از این افزایش قیمت از سال ها قبل وجود داشته اما تابحال به تاخیر افتاده است.
وی ادامه داد: به نظرمن وضعیت نرخ تورم در حال برگشت به سمت نرخ های بالا است و نرخ فعلی پایدار نیست.
این كارشناس اقتصادی درباره عوامل ناپایداری نرخ تورم، اظهار داشت: فشارهایی همچون اثرات ناشی از رشدهای بالای نقدینگی كه تابحال اثرات خویش را نشان نداده و تاثیر تحریم ها بر اقتصاد كشور كه هزینه های واردات و مبادلات تجاری ما را بالا می برد، همینطور بخشی هم فشارهای ناشی از افزایش مزد و حقوق سبب فشار بر نرخ تورم و تشدید این مورد می گردد.
رحمانی درباره پایدارسازی نرخ تورم، تصریح كرد: لازمه پایدارسازی نرخ تورم این بود كه پیش از كاهش نرخ تورم مشكلات بانكی، و بودجه دولت حل می شد و سپس برای كاهش نرخ تورم اقدام صورت می می گرفت.
وی ادامه داد: به علت اینكه در زمینه مشكلات نظام بانكی با عنایت به اینكه بانك مركزی به تنهایی نمی توانسته تمامی این شرایط را كنترل و مشكلات را حل كند، همچنان با چالش ها و مشكلاتی مواجه هستیم.
این كارشناس اقتصادی، اظهار داشت: اگر نهادهای ذی ربط از بانك مركزی حمایت های لازم را می كردند به صورت حتم شرایط بهتر از اكنون بود.
رحمانی در ادامه تصریح كرد: البته در ظاهر دولت بودجه را متعادل سازی می كند؛ اما بر همه آشكار است كه فشار بودجه دولت، زمینه ناپایدار سازی تورم را فراهم می كند.
وی ادامه داد: به نظر من تا زمانی كه مشكل نظام بانكی حل و فصل نشود و بودجه دولت به انضباط كافی نرسد نمی توان به پایدارسازی تورم امیدوار بود.

1397/03/09
18:40:15
4667
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات