یك مقام مسئول اعلام كرد:

الاكلنگ رونق بورس و سفته بازی در بازار ارز

الاكلنگ رونق بورس و سفته بازی در بازار ارز

متخصص فلز: معاون سابق سازمان بورس و اوراق بهادار، خواهان توجه سیاستگذاران به الاكلنگ رونق بورس و سفته بازری در بازار ارز شد.به گزارش متخصص فلز به نقل از صدا و سیما، محمودرضا خواجه نصیری اظهار داشت: زمانی كه سیاستی اتخاذ شده در مورد محدودیت های رانتی موجود در فضای شركتها به خصوص در تخصیص ارز و نحوه قیمتگذاری حذف و در فضای بازار سرمایه و فضای اقتصادی كشور پخش می گردد ؛ ناخودآگاه بورس رونق گرفته و به دنبال آن التهابات غیرعادی در بازار طلا و ارز و بازارهای غیرمولد كاسته می شود.
وی با اشاره به روش های جذب نقدینگی كه در تمام دنیا به كار می رود خاطرنشان كرد: بانك مركزی اگر می خواهد تغییری در سیاست های خود بدهد كه مبتنی بر موفقیت و به نفع كشور باشد و درعین حال فضای سفته بازی در بازارهای موازی غیرمولد حذف كند، بهتر است كه نگاهی به شاخص بورس انداخته و وضعیت آن رارصد كند.
به گفته خواجه نصیری، دیر یا زود، این شاخص به چشم تصمیم سازان اقتصادی كشور خواهد آمد و سیاست گذاران متوجه خواهند شد كه حتی یك التهاب بوجود آمده را می توانند با ضربه گیر بورس بعنوان جاذب نقدینگی مدیریت كنند.
وی اضافه كرد: ازاین رو در این مسیر هرگونه سیاست اتخاذ شده از جانب بانك مركزی كه از یك سو منجر به حذف رانت و از جانب دیگر فرصت سرمایه گذاری با محور تولید و توسعه كشور را تولید كند باید مهم و قابل توجه باشد.
به اعتقاد معاون سابق سازمان بورس و اوراق بهادار، سیاست گذاران اقتصادی كشور نباید صرفا به اعداد قیمت عرضه اولیه كالا و عرضه ارز توجه كرده بلكه باید قیمت نهایی مصرف كننده مدنظر داشته باشند.
خواجه نصیری خاطرنشان كرد: زمانی كه سیاستی اتخاذ شود كه عملا مدافع حقوق تولید كنندگان و افزایش حاشیه سود شركتها باشد ؛ به مرور زمان نقدینگی به سمت مولدش جذب خواهدشد و ضربه های كه ما از نبود بازار متشكل می خوریم ؛نخواهیم خورد.
معاون سابق نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس خاطرنشان كرد: از جانب دیگر وقتی در مصاحبه های مدیران بانك مركزی یا سایر مسئولان بحث تهدید و دست های پشت پرده برای اتفاقات مطرح می گردد ؛ تنها راه این است كه نقدینگی را به سمت بازار متشكل و قابل نظارت و كنترل سوق دهیم كه هر گونه ابهام در اختلال و به هم ریزی بازارها از بین برود.
به گفته وی، در چنین بازار متشكلی است كه جریان نقدینگی به سمت مولد و كارا بودن سوق یافته و هرگونه دستكاری و عدم شفافیت در آن قابل پیشگیری است و در لحظه می توان آن را كنترل كرد تا مانع از اتفاقات پیش روی باشد.
خواجه نصیری با اشاره به اینكه به نظر می آید تغییر مدیریت بانك مركزی در فضای حال حاضر در فضای اقتصادی كشور یك نشانه از امیدواری به تغییر تفكر بانك مركزی از یك تفكر محدود كننده است تصریح كرد: تغییر از یك تفكر محدود كننده، بدون توجه به بازار سرمایه، بازار آزاد و اهرمهای خودكار كنترل بازار بر مبنای سیستم عرضه و تقاضا و تخصیص بهینه در ساختار اقتصاد آزاد و در وضعیت شفاف یك نشانه امیدواری است.
وی اضافه كرد: در چنین چارچوبی می توان به این سمت حركت كرد كه سرمایه گذاری در بخش های مختلف افزایش و منابع ازدل بازارهای غیر مولد بیرون كشیده شده و اطمینان مردم را افزایش و به دنبال ان التهاب را كمتر كرد و بطور قطع از این منظر امكان بازگشت سرمایه از دست رفته مردم با استفاده از سرمایه گذاری مولد پیش خواهد آمد.

1397/05/08
22:49:23
4520
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات