در پاسخ به مهر عنوان شد:

هزینه خدمات بانكی منطقی نیست

هزینه خدمات بانكی منطقی نیست

متخصص فلز: یك مقام مسئول در نظام بانكی اظهار داشت: در قالب این طرح تا سقف ۳۰ میلیون تومان وام بدون بهره در اختیار متقاضیان صاحب صلاحیت پرداخت خواهد شد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، محمدحسین حسین زاده در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به شیوه عملكردی بانك های قرض الحسنه در كشور اظهار داشت: یكی از دلایلی كه بانك های قرض الحسنه توانسته اند با نرخ سود ۴ درصدی و یا كارمزد مبادرت به عرضه وام به متقاضیان كنند آن است كه این بانك ها هزینه تجهیز منابع نداشته و سود علی الحساب پرداخت نمی كنند آن است كه سهامدار از آنها طلب سود نكرده و این بانكها هم هزینه هایی را بعنوان مطالبات معوق و موارد این چنینی ندارند.
این مقام مسئول بانكی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر اظهار داشت: بانك قرض الحسنه نه سود به سپرده گذار و سهامدار پرداخت می كند و نه بابت وام های پرداختی سودهای قابل توجه از مردم طلب می كند. این در شرایطی است كه ما با دارا بودن ۲۸۳ شعبه كه ۵۰ شعبه آن هم كم شده است افزایش منابع و تعداد مشتریان را تجربه می نماییم.
وی خاطرنشان كرد: معتقدیم كه هزینه خدمات بانكی همچنان منطقی نیست اما اگر این هزینه ها منطقی شود به صورت قطع در بانك قرض الحسنه می توانیم با درآمدهای خدماتی اداره شویم.
حسین زاده تصریح كرد: بانك قرض الحسنه مجوز بنگاهداری ندارد و همین امر شرایط را برای یك فعالیت شرعی و سالم بانكی فراهم می نماید.
وی افزود: بر مبنای طرح هایی كه در نظر گرفته شده تلاش داریم تا تامین مالی كارگاههای كوچك خانگی را بدون بهره بانكی انجام دهیم و بر همین مبنا برنامه ریزی هایی صورت گرفته تا بتوان در قالب سامانه های مشخص، پیاده سازی این طرح ها را صورت دهیم.
این مقام مسئول بانكی اظهار داشت: آنچه در قالب فرهنگ قرض الحسنه سامان داده شده آن است كه حامیان قرض الحسنه و كارآفرینان اجتماعی بعنوان یكی از عناصر در نظر گرفته شده و شرایطی فراهم گردد كه در مقابل فعالیت بانكهای تجاری نخواهد بود بلكه مكمل آن به حساب می آید. پس ما در بانك قرض الحسنه مسئولیت اجتماعی نظام بانكی به شمار می رویم و رقابتی بین بانكداری قرض الحسنه و تجاری نیست.
وی تصریح كرد: بانك قرض الحسنه یكی از عقودی است كه در خدمات بانكی وجود دارد و جدای از اینكه امكان دارد نقدهایی به آن وارد شود اما صرفا به جهت اینكه یك مشكل عمومی همچون درمان، ازدواج و مواردی از این دست حل شود به كار گرفته می گردد اما تمام فعالیت بانك قرض الحسنه در این موارد خلاصه نخواهد شد بلكه از ابزار قرض الحسنه برای تولید اشتغال، تولید و كارآفرینی استفاده می گردد.
حسین زاده خاطرنشان كرد: در خیلی از كشورهای دنیا كسب و كارهای خود بالغ بر ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی را در بر می گیرند و در ایران با استفاده از ظرفیت های قرض الحسنه و پائین آوردن هزینه های مردم تلاش داریم كسب و كارهای خویش را توسعه دهیم.
وی اظهار داشت: مهمترین مبحث آن است كه اشتغال با اینكه در ظاهر امكان دارد مسئولیت بانكها نباشد اما بانكها به صورت قطع در آن تاثیر بسزایی دارند و با همین توصیف در سالهای اخیر رسالت خویش را تعریف كرده تا در همیاری اجتماعی میان قرض الحسنه و كارآفرینی اجتماعی خلاصه شود.
این كارشناس ارشد حوزه بانكی اعتقاد دارد پایه قرض الحسنه، تعاون همیاری بوده و این دو عنصر می توانند به كارآفرینی اجتماعی منجر شوند اما در این راستا به دو عنصر نیاز داریم كه اولی، ساختاری است كه فقط شامل بانك نیست بلكه شبكه توسعه اجتماعی رسالت است كه یكی از اجرای آن بانك به حساب می آید و سایر عناصر هم در آن نقش آفرینی می كنند. بر این اساس كانون همیاری اجتماعی در محلات، روستاها، خانوار، سازمانها و حتی مساجد شكل گرفته و امروز حدود ۸ هزار كانون را در سراسر كشور عضو همین شبكه اجتماعی كرده است كه در قالب آن الگوی توسعه كارآفرینی اجتماعی رسالت طراحی شده كه صرفا متعلق به بانك نیست.
وی در توضیح این مطلب خاطرنشان كرد: الگوی توسعه كارآفرینی اجتماعی مولفه هایی دارد كه یكی از آنها توسعه كسب و كارهای خود و خانگی بوده و كسب و كارهای كوچك محور مورد اجرا قرار می گیرند اما همین كسب و كارها در دورافتاده ترین مناطق كشور عملیاتی شده و حتی حاشیه شهرهای بزرگ هم در قالب آن قرار نگرفته اند بلكه ما تلاش داشته ایم كه مدیریت زنجیره ارزش را در كنار همین الگوی كسب و كار اجتماعی توسعه دهیم.
حسین زاده افزود: تولید در شهرهای كوچك و روستاها منجر به كاهش مهاجرت و حتی مهاجرت معكوس شده و بر این اساس از حدود ۳ سال قبل این مورد مد نظر قرار گرفته و عملیاتی شده به نحوی كه نخستین پایلوت آن در شهر گلباف كرمان پیاده سازی شده است و حتی همین الگو در چهارمحال بختیاری، خراسان رضوی، كرمانشاه و سرپل ذهاب هم توسعه یافته است.
وی اضافه كرد: سه رشته پوشاك، دامپروری، سبزیجات و میوه جات و گیاهان دارویی قابل فرآوری در اولویت قرار دارند و مردم در این سه رشته در قالب طرح مذكور فعالیت خواهند كرد.
حسین زاده تصریح كرد: هر فرد اگر عضو كانون همیاری اجتماعی شد عضو سه سامانه خواهد بود كه بر مبنای آن تنها با یك بار ثبت نام در سامانه از مراجعات مختلف عرضه تضامین برای دریافت وام مستثنی خواهد شد ضمن اینكه در قالب سامانه مرآت هم شناخت این اعضا به صورت كامل صورت می گیرد البته مبحث وثیقه ها و ضمانت ها هم در مرتبه اول مهم می باشد اما در مراحل بعدی با حضور در همین شبكه و تایید صلاحیت می تواند با استفاده از اینترنت بانك و موبایل بانك، خدمات دریافت وام خویش را هم انجام دهد.
وی اظهار داشت: ۵.۵ میلیون شماره حساب در طرح وجود دارد كه از این رقم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر وام گیرنده وجود دارد و میانگین وام آنها ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است و برای آنها تنها دو درصد مطالبات غیرجاری حادث شده البته ثبت وام در نظر گرفته شده ۳۰ میلیون تومان است.
حسین زاده اضافه كرد: هدف عرضه و تقاضای منصفانه و اعتمادساز است و هر فرد تمامی نیازهای خود به خدمات بانكی را می تواند با استفاده از همان سامانه انجام دهد.
وی اظهار داشت: در استانهای پایلوت هزار هسته كار و زندگی تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند و هر خانه یك هسته به حساب می آید.

1397/05/18
19:13:53
6339
5.0 / 5
تگهای خبر: تولید , خدمات , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات