مهر خبر می دهد؛

واگذاری های خطرناك درنظام بانكی، خریداران نااهل اموال مازاد بانكها

واگذاری های خطرناك درنظام بانكی، خریداران نااهل اموال مازاد بانكها

متخصص فلز: باآنكه واگذاری اموال مازاد بانكها یكی از دستوركارهای جدی نظام بانكی برای اصلاحات بود، اما نه تنها كارنامه مثبتی در آن به جای نمانده، بلكه همان اندكی هم كه فروش رفته، به شبه‎دولتی به فروش رسید.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانكی همواره یكی از موضوعات مهمی بود كه مدنظر سیاستگذاران و قانونگذاران قرار داشت؛ به نحوی كه در تصویب قانون بهبود مستمر فضای كسب و كار هم، یكی از بندهای جدی كه به آن توجه شده بود، همان واگذاری اموال و دارایی های مازاد بانكها بود.
بانكهای بنگاهدار، خیلی وقت بود كه خرید ملك و املاك را بعنوان یك راه سودده برای پوشاندن برخی ناترازی های خود انتخاب كرده بودند و ازاین رو ملك می خریدند، اجاره می دادند و گاه در شرایط مناسب، خرید و فروش می كردند، حتی بعضی از آنها با همكاری شهرداری ها، گاه یك خیابان از یك منطقه و محدوده مناسب را به صورت كامل خریداری نموده و ملك های آن محدوده را با قیمتی بسیار بالاتر و جذاب تر از سطح قیمت منطقه، از مالكان می خریدند تا بلكه «نه» از آنها نشنوند.
وسوسه مدیران بانكی در فروش گران تر املاك مازاد بانكها
اكنون بر مبنای اعلام رسمی دولت، ماهانه یك هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانكها به فروش رفته و این در شرایطی است كه هنوز هم حجم عمده ای از اموال و دارایی های نظام بانكی، از ملك و املاك اداری و تجاری گرفته تا شعب بانكی، باقی مانده كه یا مشتری ندارند یا اینكه اصولا به خاطر شرایط جذاب كنونی، بانكها اراده ای برای فروش آن ندارند، بلكه در آینده با وضعیت كنونی ملك و دلار و طلا، قیمت بالاتر رود و آنها بتوانند با نرخ بالاتری دارایی خویش را به فروش برسانند.
امیر باقری، معاون امور بانك، بیمه و شركت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این رابطه با اشاره به آخرین وضعیت فروش اموال و دارایی های مازاد بانكی می گوید: در ماده ۱۶قانون رفع موانع تولید عنوان شده، ظرف سه سال بانكها باید اموال مازاد را بفروشند و اصول حاكمیت شركتی را رعایت نمایند.
وی تصریح كرد: آنگونه كه آمارهای وزارت اقتصاد می گویند، در سال ۹۶ معادل ده هزار میلیارد تومان شركت بانكی فروخته شده؛ باآنكه باید توجه داشت كه اموال بانكها دردسر زیادی دارد كه مدیریت آنها، وقت مدیریت بانكها را می گیرد؛ بر این اساس از دی ماه سال قبل طبقه بندی لازم صورت گرفت تا این اموال واگذار شود.
تركیب فروش اموال مازاد بانكها
بر اساس برآوردهای وزارت اقتصاد، در هفت ماه اخیر هم با پیگیری مدیران عامل بانكها، شش هزار میلیارد تومان دیگر فروش رفته كه معادل ماهانه هزار میلیارد تومان را شامل می گردد.
اكنون گزارش های رسمی حكایت از آن دارد كه از شش هزار میلیارد تومانی كه از اموال و دارایی های مازاد بانكی به فروش رفته، ۱۴۰۰ میلیارد تومان املاك و ۴۶۰۰ میلیارد تومان سهام بانكها بوده است.
ملك های فروخته شده بانكها را چه كسانی خریدند؟
نكته دیگری كه در این میان به شدت باید مورد توجه قرار گیرد، آن است كه اموال و دارایی های مازاد بانكی را چه كسانی می خرند. آنگونه كه بررسی های خبرنگار مهر حكایت دارد، بخش عمده ای از این اموال به دست خریداران واقعی یا همان بخش واقعی اقتصاد ایران نرسیده است.
یك مقام مسئول در نظام بانكی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: احتمال دارد كه با عنایت به اوضاع كنونی ملك و ارز و با عنایت به گرایش افزایش قیمت حتی امكان دارد كه بانكها شركت های صوری را هم ساخته باشند تا اموال خویش را به قیمت نازل خریداری نموده و در فرصت مناسب با قیمت بالا بفروشند. نكته حائز اهمیت دیگر آن است كه خیلی از این اموال، قبل از تحولات بازار ارز و ملك نرخ گذاری شده بود كه به نظر می آید اكنون با عنایت به تورمی كه قیمت ملك داشته، خرید و فروش آن حتی برای مدت زمان كوتاه هم می تواند سود كلانی را به جیب خیلی از خریداران صوری واریز نماید.
امیر باقری، معاون وزارت اقتصاد هم البته این نكته را تلویحا تائید و اعلام نمود: باآنكه فروش اموال مازاد بانكها برای نظام بانكی دارایی مالی بوجود آورده ولی این اموال در اختیار نهادهای عمومی و دولتی قرار گرفته و دست بخش خصوصی واقعی سپرده نشده است.
حال به نظر می آید كه باید تیمی از نهادهای نظارتی وارد عمل شده و به شیوه فروش اموال و دارایی های مازاد بانكی ورود كرده تا علاوه بر اینكه اهلیت در این معاملات رعایت شود، بتوان امیدوار بود كه دارایی مالی كه به نظام بانكی برمی گردد، به درستی صرف شود؛ شاید هم بهتر باشد كه تحقیق و تفحص از شیوه فروش اموال و دارایی های مازاد بانكی در دستور كار قرار گیرد.

1397/06/11
15:03:24
4521
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات