در نشست هیات رییسه فراكسیون امید مطرح شد

صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط كشتی ها چینی هستند

صید در آب های جنوب به چینی ها سپرده نشده فقط كشتی ها چینی هستند

متخصص فلز: نشست ظهرامروز (سه شنبه)هیات رئیسه فراكسیون امید برای بررسی نحوه صید در آب های جنوب برگزار و مقرر شد جلسات بعدی در این رابطه بعد از جمع آوری اطلاعات بیشتر ادامه یابد.


بهرام پارسایی سخنگوی فراكسیون امید با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: پیرو پیگیری چند نفر از اعضای فراكسیون امید همچون آقای ذوالقدر نماینده هرمزگان و خانم ذوالقدر نماینده تهران، هیات رئیسه فراكسیون امید به ریاست دكتر عارف و با حضور آقایان سعادت و خدری نمایندگان استان بوشهر جلسه ای را برای بررسی مشكلات صیادان در دریای عمان و نحوه صید فانوس ماهی برگزار كرد.

وی اضافه كرد: در این جلسه كه با حضور معاون پارلمانی وزارت جهاد كشاورزی، اتحادیه صیادان، معاون سیاسی استاندار هرمزگان، فرماندار جاسك، رئیس شورای شهر سیریك و نماینده شیلات برگزار گردید در مورد مزایا و معایب این صید بحث هایی صورت گرفت. قبل از این گفته شده بود كه قرارداد دراز مدتی با چینی ها برای صید این نوع خاص از ماهی منعقد شده اما در این جلسه عنوان شد كه این صید به چینی ها سپرده نشده و تنها كشتی ها چینی هستند.

این نماینده مجلس، با بیان این كه طبق گفته كارشناسان محیط زیست این نوع صید در دنیا منسوخ شده، افزود: در این باره پاسخ مشخصی داده نشد كه آیا این قراردادها با حمایت سازمان محیط زیست بسته شده یا خیر؟ به هر حال تخلف در نحوه صید قابل انكار نیست. اما با عنایت به برخی از اطلاعات ضد و نقیضی كه در این جلسه عنوان شد قرار شد اطلاعات كامل در این باره جمع آوری و مبحث پیگیری شود.

سخنگوی فراكسیون امید مجلس با بیان این كه مقرر است به پیشنهاد دكتر عارف جلسه دیگری برای جمع بندی مشكلات صیادان برگزار شود، افزود: ان شاءالله در جلسات آتی این مشكلات را بعد از دریافت اطلاعات كامل مورد بررسی قرار می دهیم تا اگر نیاز به حمایت قانونی یا اصلاح قوانین است نسبت به آن اقدام گردد. چون كه به هر حال صید دریایی برای بهره برداری كشور لازم است اما نباید این فرصت تبدیل به تهدید زیست محیطی یا منافع صیادان و بومی های منطقه شود.

وی همینطور افزود: بعضی از حاضرین در جلسه همینطور گفتند كه احیانا مبحث را بعنوان شكایت در كمیسیون اصلا ۹۰ مطرح خواهیم كرد كه در این صورت ما در كمیسیون اصل ۹۰ قراردادهای احتمالی را استخراج خواهیم كرد و نظارت بر نحوه صید را اعمال خواهیم كرد.

سیده فاطمه ذوالقدر عضو دیگر فراكسیون امید هم در همین رابطه به ایسنا اظهار داشت: در این جلسه عنوان شد كه این نوع ماهی باید به لحاظ اقتصادی صید شود چونكه خوراك ماهی های پرورشی است همینطور گفتند كه قراردادها بسته شده و كشتی ها مجوز گرفته و سیستم صید هم كنترل می گردد اما صیادان تخلف هایی را عنوان می كردند همچون این كه برخی گونه های دیگر هم صید می گردد واضح نیست كه این صید كجا تخلیه می گردد.

وی افزود: همینطور قرار شد فراكسیون امید جلسات دیگری را با حضور دكتر عارف برای بررسی مشكلات صیادات با حضور نمایندگان شیلات و محیط زیست برگزار كند. یكی از نكاتی كه از جانب استانداری هرمزگان عنوان شد لزوم توجه شیلات مركز به هرمزگان، تقویت آن و رفع مشكلات بود. علاوه بر این كه بر لزوم رفع ایراد قراردادها و شفاف شدن قراردادها هم تاكید شد ضرورت توجه به مسائل زیست محیطی در این رابطه مورد اشاره گرفت.
1397/06/20
16:01:32
4550
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , سیستم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات