معاون وزیر صنعت:

خودروسازان مكلف به پرداخت سود و جرایم تأخیر به مشتریان هستند

خودروسازان مكلف به پرداخت سود و جرایم تأخیر به مشتریان هستند

متخصص فلز: معاون وزیر صنعت از تكلیف خودروسازان به پرداخت جریمه تأخیر و سود مشاركت در قراردادهایی آگاهی داد كه امكان تحویل به موقع خودروهای آنها از طرف خودروساز وجود ندارد.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، محسن صالحی نیا در حاشیه سومین نمایشگاه بین المللی خودرو و قطعات در جمع خبرنگاران با اشاره به كاهش تولید خودرو طی ماه های گذشته اظهار داشت: با عنایت به شرایطی كه برای اقتصاد ایران رخ داد، تولید خودروسازان كاهش پیدا كرده و الان برخی مشكلات در حوزه تأمین خودرو در بازار وجود دارد. بدین سبب گلایه قطعه سازان از خودروسازان به سبب عدم پرداخت مطالباتشان صحیح است.
صالحی نیا اظهار داشت: با عنایت به اینكه برخی عوامل دست به دست هم داده و كاهش تولید خودرو را رقم زده است، برآوردها حكایت از آن دارد كه امروز ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می نماییم كه ۳۰ درصد كاهش نسبت به پارسال و ۴۰ درصد كاهش نسبت به برنامه تدوین شده در آن مشاهده میگردد. اما برای آن برنامه جبرانی داریم.
وی اشاره كرد: كاهش تولید به مفهوم كاهش سقف قرارداد با قطعه سازان است و امكان دارد در این میان قطعه سازان متضرر شوند.
معاون وزیر صنعت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه برخی خودروسازان به بهانه عدم تعیین قیمت از طرف ستاد تنظیم بازار از ایفای تعهدات خود به مشتریان سر باز می زنند، گفت: وزارت صنعت در این زمینه نظارت دارد اما در این رابطه دو دسته گله مندی وجود دارد ؛ یك گروه مربوط به خودروهایی است كه تولید آنها به سبب مشكلات ناشی از محدودیت های بین المللی مقابل ایران با توقف تولید مواجهند و گروه دوم گلایه ها مربوط به خودروهایی است كه مشكلی برای تولید از طرف خودروسازان داخلی وجود ندارد كه البته مقرر شده تا آخر سال تعهدات خودروسازان ایفا شود اما در سه ماهه سوم امسال باز بخشی از این تعهدات به مشتریان تحویل داده شد.
صالحی نیا اشاره كرد: در مورد افرادی كه خودروهای تولید مشترك ایران با سایر كشورها را ثبت نام كرده و الان خودروساز امكان تحویل آنرا ندارد، خودروسازان مكلفند با عنایت به نوع قرارداد یا خودروی جایگزین تحویل دهند و یا سود مشاركت را به حساب مشتریان واریز كرده و یا اگر شكل دیگری از توافق را با مشتریان انجام می دهند، عملیاتی سازند. ما هم در وزارت صنعت بر این مساله نظارت می نماییم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مقدمات كار برای قیمت گذاری خودروهای خارج از حیطه تصمیم گیری شورای رقابت فراهم شده و بزودی در ستاد تنظیم بازار این مساله نهایی و ابلاغ خواهد گردید به این معنا كه خودروسازان با تعیین تكلیفی كه ستاد تنظیم بازار بر روی قیمت خواهد داشت خودرو را تحویل مشتری خواهند داد.
وی اضافه كرد: مشتریان در این حوزه سه دسته اند. اول گروهی كه خودرو را با قیمت قطعی خریداری نموده كه مطابق با نرخ درج شده در قرارداد خودرو را تحویل می گیرند، دسته دوم شامل افرادی است كه پیش خرید به حسب قیمت روز انجام داده اند كه آنها باز بر طبق قیمت روز كه از طرف ستاد تنظیم بازار نهایی میگردد خودروی خودرا تحویل خواهند گرفت و دسته سوم ثبت نام كنندگانی هستند كه اخیرا مبادرت به ثبت نام خودرو خواهند كردكه تكلیف آنها هم مشخص است.
صالحی نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه این طور نیست كه خودروسازان خودرو تولید كنند و تحویل ندهند، اظهار داشت: به هر حال خودروسازان بر طبق قیمت های تكلیفی ستاد تنظیم بازار مكلف به ایفای تعهدات خود هستند ضمن اینكه ستاد تنظیم بازار باز نرخ عادلانه ای برای خودروها اعلام خواهدنمود اما خودروساز نمی تواند به بهانه انتظار برای ابلاغ قیمت ها از طرف ستاد تنظیم بازار، از تحویل خودرو امتناع كنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از زمان ابلاغ قیمت های جدید خودرو ابراز بی اطلاعی كرد و درباب عدم حضور وزیر صنعت در مراسم افتتاحیه امروز نمایشگاه باوجود اعلام قبلی، اشاره كرد: جلسه فوری در یكی از كمیسیون های دولت برگزار گردید كه وزیر هم در آن حضور دارد.
صالحی نیا بار دیگر تاكید كرد: پرداخت سود و جرایم تأخیر در قراردادهای خودرویی باید از طرف خودروسازان رعایت شود.

1397/10/17
14:00:17
4693
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تدوین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات