حجتی:

در آستانه خودكفایی شكر قرار داریم

در آستانه خودكفایی شكر قرار داریم

به گزارش متخصص فلز وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در آستانه خودكفایی شكر قرار داریم و در تولید گندم هم با عنایت به استفاده از آبیاری سبز، تولید این محصول افزایش خواهد یافت.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمود حجتی امروز در مسافرت به استان چهارمحال و بختیاری در مراسم كلنگ زنی بوستان گل محمدی و گیاهان دارویی در شهرستان بروجن اظهار داشت: متوسط برداشت زعفران در كشور سه كیلوگرم در هكتار و در چهارمحال و بختیاری این میزان ۱۲ كیلوگرم است كه حدود سه برابر متوسط كشوری بوده و ارزش افزوده بسیاری خلق می كند.
وی با اشاره به اینكه تنها نباید به اسانس گل محمدی اكتفا شود، اضافه كرد: بازاریابی خوبی برای محصولاتی همچون گل محمدی وجود ندارد.
حجتی درباره لزوم مدیریت مرتع، خاطرنشان كرد: حفاظت از مرتع و منابع طبیعی باید در اختیار مردم و تحت نظارت ما قرار گیرد و لازم است در زمینه حفاظت از مرتع آموزش هایی داده شود.
وی به محدودیت‎ های آبی اشاره و تصریح كرد: بهتر است گیاهان سازگار با محیط در كشور كشت شود تا ارزش افزوده بالایی تولید كند.
افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز با واردات جبران می شود
حجتی در ادامه با اشاره به افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، اضافه كرد: متاسفانه مقداری از دام كشور قاچاق شده و چون با ارزش افزوده بازار آزاد مبادله می شود، كشورها با قیمت ارز آزاد دام را خریداری می كنند كه این عوامل بر قیمت گوشت قرمز در كشور سایه افكنده و باعث افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز شده است.
وی افزود: بخشی از افزایش قیمت گوشت قرمز به سبب افزایش هزینه ها و افزایش قیمت نهاده های دامی بوده است. البته افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز با واردات جبران می گردد كه هم اكنون گوشت منجمد، گوشت گوسفندی گرم و گوشت گوساله منجمد وارد كشور شده و عمده آن در میادین میوه و تره بار عرضه می گردد.
حجتی با اشاره به اینكه كشاورزی در كشور به فراموشی سپرده نشده است، اظهار نمود: مسائل و دغدغه های بخش كشاورزی همواره از سوری مقام معظم رهبری و رییس جمهور پیگیری می گردد. بار اصلی زحمات بر دوش كشاورزان است چونكه كمترین بهره را از زحمت خود می برند.
وی با اشاره به اینكه دنیای استكبار فشارهای بی نظیری بر ما تحمیل می كند، افزود: قرار بود استكبار بحث غذا را از تحریم ها جدا كند كه این امر محقق نشد و یك دروغ محض بود. امروز با تلاش و پیگیری های بسیاری كه انجام شد، خوشبختانه كمبودی در حوزه مواد غذایی وجود ندارد، گرچه امكان دارد در بعضی قسمت ها گرانی وجود داشته باشد كه این مسائل از جانب مسئولان دست اندركار پیگیری می گردد.
وزیر جهاد كشاورزی میزان سیب زمینی صادر شده طی چتد روز اخیر را 3700 تن اعلام نمود و اظهار داشت: تنها مرجع رسمی برای صادرات، گمرك است كه نه تنها صادرات سیب زمینی امسال كاهش نیافته بلكه افزایش هم داشته است.
برخی نارسایی هایی كه در بخش كشاورزی وجود دارد، خارج از كنترل وزارتخانه است.
حجتی با اشاره به اینكه كشاورزی باید از مزرعه تا سفره باشد، افزود: نمی توانیم سیب زمینی را تولید و به صورت تازه خوری مصرف نماییم بلكه بخشی در سردخانه ها نگهداری می گردد تا در فصل غیر برداشت با احتساب ارزش افزوده وارد بازار شود.
وی در ادامه با اشاره به وجود 130 هزار قنات در كشور، اظهار داشت: برای احیای قنوات 20 میلیارد تومان در نظر گرفته شده و تا حدودی قنوات مورد بی مهری قرار گرفته اند.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه وزارتخانه از توسعه دامداری در خصوص سه قلوزایی حمایت می كند، افزود: در این راستا تسهیلات ارزان قیمت اعطا خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: در كشت ذرت و سویا با محدودیت مواجه بوده و مجبوریم وارد نماییم.1397/10/27
23:14:20
4817
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات