وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

صادرات غیرنفتی سپس انقلاب ۸۶ برابر شد

صادرات غیرنفتی سپس انقلاب ۸۶ برابر شد

متخصص فلز: صادرات كالاهای غیرنفتی ایران در سال ۹۶ به ۴۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید، در حالیكه این رقم در سال ۶۵ معادل ۵۴۰ میلیون دلار بوده است.به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلیل افزایش ۸۶ برابری صادرات كالاهای غیرنفتی در ۴۰ سال اخیر را باید در افزایش كمی بنگاه ها و تولید جستجو كرد. آنجا كه یك هزار و ۵۰۳ واحد صنعتی در سال ۵۷ به ۸۵ هزار و ۷۶ واحد فعال در ۸ ماهه سال ۹۷ افزایش یافته كه این جهش، شاغلین بخش صنعت را از ۱۵۰ هزار نفر به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسانده است.
همچنین معادن فعال كشور از ۱۹۵ واحد در ابتدای انقلاب به ۶ هزار و ۳۸۶ واحد در ۸ ماهه ۹۷ و ظرفیت استخراج از ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۷۳۵ میلیون تن انواع مواد معدنی در سال ۹۶ افزایش یافته است.
آخرین آمارها نشان داده است كه باوجود افزایش ۸۶ برابری صادرات كالاهای غیرنفتی در ۴۰ سال اخیر، ارزش واردات كالا تنها ۵ برابر شده و به سالانه ۵۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.
افزایش ۵۷ برابری تولید فولاد خام
تولید و ظرفیت تولید كالاهای منتخب صنعتی و معدنی باز در ۴ دهه اخیر، افزایش چند برابری داشته است. چنانكه سال ۵۷ واحدهای معدنی ایران، ۳۶۸ هزار تن فولاد خام تولید می كردند، اما این عدد در سال ۹۶ به ۲۰ میلیون و ۸۳۳ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است. تولید سنگ آهن باز كه بر پایه برآوردها در سال ۵۷، ۶۸۰ هزار تن بوده، پارسال به ۳۴ میلیون و ۴۷۶ هزار تن افزایش پیدا كرد.
افزایش ۳۳ برابری تولید محصولات پتروشیمی هم نتیجه راه اندازی و توسعه چندین پالایشگاه در ۴۰ سال اخیر بوده كه تولید انواع محصولات این بخش را از یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ۵۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسانده است. كار تولید كاتد مس باز كه سپس پیروزی انقلاب و در سال ۶۲ آغاز شد، در سال ۹۶ به ۱۵۹ هزار و ۶۰۰ تن رسید.
همچنین تولید شمش آلومینیوم از ۲۵ هزار و ۱۰۰ تن در سال ۵۷ به ۳۵۱ هزار تن رسیده كه افزایش ۱۴ برابری داشته است.
افزایش ۸ برابری تولید سیمان و خودرو
در بخش مصالح ساختمانی، تولید سیمان سپس پیروزی انقلاب اسلامی، ۸ برابر شده است. شركت های ایرانی در سال ۵۷ به میزان ۷ میلیون و ۱۵۰ هزار تن سیمان تولید كردند كه این مقدار در سال گذشته، به ۵۴ میلیون و ۷۲۰ هزار تن افزایش یافت تا ایران در جایگاه صادر كننده این محصولات قرار گیرد.
اما افزایش تولید محصولات در بخش های صنعت و معدن محدود به این موارد نمی گردد. بطوریكه سال ۵۷، شركت های خودروساز ایران سالانه ۱۸۸ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودروی سواری و وانت تولید می كردند، اما این رقم در سال ۹۶ با ۸ برابر افزایش به یك میلیون و ۵۰۲ هزار دستگاه رسیده است.
تولید لوازم خانگی هم رشد ۸ برابری را تجربه كرده است و از تولید ۳۸۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه انواع لوازم خانگی به سه میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۰۰ دستگاه افزایش یافته است.
افزایش سهم محصولات صنعت و معدن در صادرات
افزایش تولید محصولات صنعتی و معدنی سبب شده كه سهم صادرات محصولات این بخش نسبت به كل صادرات رشد شایان توجهی در ۴۰ سال اخیر داشته باشد؛ چنانكه در سال ۵۷ مجموع صادرات صنعتی و معدنی ۱۷۴ میلیون دلار با سهم ۳۲ درصدی بوده است اما در سال ۹۶ این عدد به ۳۳ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار رسیده كه ۷۱ درصد از كل صادرات كشور را به خود مختص كرده است.

1397/11/07
02:19:09
5034
5.0 / 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات