مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران:

لایروبی نشدن سد لتیان و كرج شایعه است

لایروبی نشدن سد لتیان و كرج شایعه است

متخصص فلز: مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران اظهار داشت: سپس ۵۵ سال بهره برداری از سد امیركبیر، نه تنها مشكل انباشت رسوبات وجود ندارد بلكه در بهترین شرایط بهره برداری از آن قرار داریم.به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت نیرو، سیدحسن رضوی گفت: اخیراً در سایت ها و فضای مجازی مباحثی راجع به انباشت رسوبات در بعضی سدها همچون سد امیركبیر و سد لتیان از طرف افرادی منعكس شده كه چنین اظهارنظرهایی جای تعجب دارد و برخی ها بدون كسب اطلاع از مراجع رسمی و متولی امر مبادرت به اظهارنظرهای غیر كارشناسی می كنند.
وی اضافه كرد: این افراد با كسب اطلاعات درست از دستگاه های متولی بهره برداری از سدها، نسبت به تحلیل شرایط موجود اقدام نمایند و موجب نگرانی و اضطراب مردم و همین طور سو استفاده دشمنان نشوند.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران با اشاره به آخرین وضعیت سد امیركبیر، اظهار داشت: با عنایت به آخرین هیدروگرافی صورت گرفته در سال ۱۳۹۶، سپس ۵۵ سال بهره برداری از این سد، نه تنها مشكل انباشت رسوبات وجود ندارد بلكه در بهترین شرایط بهره برداری قرار داریم و میزان رسوبات وارده به مخازن سدهای امیركبیر و لتیان در حد قابل قبول و منطبق با احجام پیش بینی شده در طراحی اولیه سدهای مورد اشاره است.
وی اضافه كرد: شیر تحتانی سد امیركبیر كه در زمان بحران و تخلیه رسوب از آن استفاده می شود، حدود ۲۰ متر بالاتر از آخرین رسوب ثبت شده قرار دارد كه این نشان دهنده غیر واقعی بودن مطالب انتشار یافته است.
رضوی درباره سد لتیان اظهار داشت: هرساله سپس اختتام آبگیری دریچه تحتانی این سد باز مورد آزمایش و مانور قرار می گیرد و باز نشدن ۱۰ ساله شیرهای تحتانی سد لتیان به هیچ عنوان حقیقت ندارد.
به گفته وی در سامانه شرق تهران و در سد لتیان با عنایت به این كه حجم مخزن و مساحت دریاچه نسبت به سایر سدهای استان كمتر است بر همین مبنا و با عنایت به روند رسوب گذاری، همه ساله در اواخر سال آبی عملیات بازگشایی دریچه های تخلیه تحتانی به منظور تخلیه قسمتی از رسوبات وارده به مخزن سد لتیان صورت می پذیرد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای تهران درباب پروسه انجام كار، اظهار داشت: با عنایت به وضعیت و نحوه توزیع رسوبات در مخزن سد لتیان و تجربه بهره برداری بیشتر از پنجاه سال از سد مورد اشاره، عملیات تخلیه رسوبات تا زمان خروج رسوبات ادامه می یابد.
وی با تاكید بر اینكه بهره برداری از سدهای موجود در حوزه آبریز تهران برمبنای یك دستورالعمل صحیح انجام می شود، اضافه كرد: این اطمینان را به همه هموطنان خصوصاً استادان دانشگاه می دهیم كه مجموعه وزارت نیرو، شركت مدیریت منابع آب و شركت های آب منطقه ای به مسائل فنی اشراف كامل داشته و نسبت به آنها حساس هستند.
رضوی با اشاره به مشكلاتی كه رسوبات وارده به سدها می تواند به لحاظ فنی، اقتصادی و حتی تبعات اجتماعی نامطلوب ایجاد كند، اضافه كرد: خوشبختانه این مساله در سدهای پنجگانه تهران كه نیاز آب آشامیدنی پایتخت و همین طور قسمتی از نیاز آب آشامیدنی شهرهای كرج و هشتگرد را تأمین می كنند در حد قابل قبول بوده و نگرانی در این خصوص متصور نیست.
وی با اشاره به اینكه شركت آب منطقه ای تهران برمبنای دستورالعمل ها نسبت به بهره برداری بهینه از سدها اقدام می كند، اظهار داشت: از همه استادان دانشگاه خواهشمندیم كه اطلاعات صحیح را از دستگاه های متولی ستاندن كنند و یك تحلیل دقیق و درست به مردم ارائه نمایند.

1398/01/12
16:12:10
5036
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه , منابع , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات