در گزارش متخصص فلز مطرح شد

انرژی هسته ای، تنها منبع پاك و بدون كربن

انرژی هسته ای، تنها منبع پاك و بدون كربن

به گزارش متخصص فلز یك كارشناس انرژی با اشاره به آلودگی زا بودن انرژی خورشیدی، اظهار داشت: انرژی هسته ای حتی نمونه فعلی آن، قابلیت خود در كربن زدایی را به معرض نمایش گذاشته است.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، حل مشكلات محیط زیستی در مقیاس كلان نیازمند تغییر نگرش كارشناسان و فعالان محیط زیست است. ابتدا باید این حقیقت را پذیرفت كه سیاره زمین تبدیل به سیاره ای انسانی شده است و زمین به دست انسان بازآفرینی شده است. خیلی از دانشمندان، این مورد را اینگونه بیان می كنند كه زمین وارد دوره زمین شناسی جدیدی به نام عصر انسان ها (آنتروپوسین) شده است. براین اساس، انسان باید تاثیرات خود بر محیط زیست را تقلیل دهد تا فضای بیشتری برای طبیعت فراهم آورد. اما این گزاره كه جوامع انسانی باید با طبیعت به هارمونی و آهنگی یكسان برسند تا از فروپاشی اقتصادی و محیط زیستی جلوگیری نمایند، لزوما گزاره درستی نیست.
محمدمهدی صدیقی، كارشناس حوزه انرژی و محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه همه قبول دارند كه شكوفایی انسان، در عین مزیت هایی كه بوجود آورده است، خسارتی جدی به محیط طبیعی غیرانسانی و حیات وحش رسانده است، اظهار داشت: انسان ها حدود نیمی از زمین های غیر یخ زده زمین را استفاده می كنند؛ عموما برای چرا، كاشت محصولات زراعی و تولید چوب. از میان زمین هایی كه زمانی با جنگل ها پوشیده شده بودند، ۲۰ درصد جهت استفاده انسان تغییر یافته اند. جمعیت خیلی از پستانداران، دوزیست ها و پرندگان، تنها در خلال ۴۰ سال گذشته، بیشتر از ۵۰ درصد كاهش یافته است. بیشتر از ۱۰۰ گونه جانوری در قرن بیستم میلادی و حدود ۷۸۵ گونه از سال ۱۵۰۰ میلادی تابحال منقرض شده اند. كمك انرژی ارزان به رفاه بیشتر مردم
وی اضافه كرد: اما نكته اساسی اینجاست كه امروزه اكوسیستم ها در سراسر دنیا به این علت مورد تهدید قرار گرفته اند كه مردم بیش از اندازه به آنها وابسته هستند. مثلا مردمی كه به هیزم و ذغال بعنوان سوخت نیاز دارند، جنگل ها را بیشتر تخریب می كنند. در نظر بگیرید كه سه چهارم جنگل زدایی در جهان پیش از انقلاب صنعتی رخ داده است.
این كارشناس انرژی تصریح كرد: دسترسی سرشار به انرژی مدرن یك لازمه اصلی برای تفكیك توسعه انسانی از خسارت به طبیعت است. در دسترس بودن انرژی ارزان به مردم فقیر سراسر جهان این امكان را می دهد كه استفاده از جنگل ها بعنوان سوخت را متوقف كنند. به كمك ورودی های انرژی بر مثل كود شیمیایی و تراكتور، انسان ها این توانایی را یافته اند كه غذای بیشتری را در زمین كمتری كشت كنند. این مثال به درستی نشان داده است كه مصرف انرژی سرشار و مدرن، اتفاقا می تواند به طبیعت كمك نماید. بعنوان یك قانون كلی هر چه در فناوری پیشرفت می نماییم، مسیر توسعه انسانی را صدمه به طبیعت جدا می نماییم.
صدیقی با اشاره به اینكه انرژی سرشار پاك به انسان ها این توانایی را می دهد كه آب پسماند را بازیافت كند و آب دریا را شیرین سازی كند تا از رودخانه ها و سفره های آب چشم پوشی كنند، توضیح داد: این تغییرات به انسان ها این توانایی را می دهد تا با هزینه كم، فلزات و پلاستیك را بازیافت كنند؛ به جای آنكه این مواد معدنی را اكتشاف و پالایش كنند.
احتمال بقای انرژی هسته ای در آینده ای بدون كربن
وی خاطرنشان كرد: با این وجود، طی سه قرن گذشته بالارفتن جهانی تولید انرژی با تمركز اتمسفری دی اكسید كربن همزمان شده است. همینطور فرایند كربن زدایی اقتصادهای جهانی به كندی پیش رفته است و هدف مهار گرمایش جهانی زیر حد ۲ درجه سانتیگراد مغفول مانده است. از این رو مهار جدی تغییرات اقلیمی نیازمند این است كه كشورها بی درنگ فرآیندهای كربن زدایی موجود را شتاب دهند و به منابع انرژی پاك دسترسی پیدا كنند.
صدیقی اضافه كرد: تاریخچه تحولات انرژی نشان داده است جایگزینی سوخت هایی با كیفیت بالاتر (یعنی با شدت كربن كمتر، چگالی انرژی بیشتر) به جای سوخت هایی با كیفیت پایین تر (یعنی با شدت كربن بیشتر، چگالی انرژی كمتر) عملا تنها روشی است كه جوامع با آن كربن زدایی كرده اند. رسیدن به جهانی كه نیرویافته از انرژی پاك باشد، نیازمند فناوری های انرژی بهتر و پیشرفته تر است.
به گفته این كارشناس انرژی، متاسفانه اغلب اشكال انرژی های تجدیدپذیر قادر به انجام چنین كاری نیستند. مقیاس مصرف زمین و سایر اثرات محیط زیستی لازم برای تولید نیرو با زیست سوخت (biofuel) یا بسیاری دیگر از انرژی های تجدیدپذیر فعلی بگونه ای است كه بعید است راه گذاری مطمئن به سمت انرژی پاك و ردپای كم بر محیط زیست فراهم نمایند. توسعه شدید انرژی های تجدیدپذیر فعلی، سبب مصرف چشمگیر زمین های بكر و عناصر نادر طبیعت می شود. دی اكسید كربن تولید شده در فرایند تولید یك واحد انرژی خورشیدی با سلول خورشیدی چهار برابر انرژی هسته ای است. این مورد به این خاطر است كه استخراج عناصر نادر طبیعت مثل گالیوم و ایندیوم و غیره برای ساخت پنل های خورشیدی بسیار آلودگیزاست.
در مقابل انرژی خورشیدی، انرژی هسته ای حتی نمونه فعلی آن، قابلیت خود در كربن زدایی را به معرض نمایش گذاشته است. باید اظهار داشت كه تنها مورد كربن زدایی جدی در تاریخ بشر، رشد سریع انرژی هسته ای در فرانسه، تا حد ۸۰ درصد برق تولیدی، بود. مدرنیزاسیون با سرمایه داری یكسان نیست
این كارشناس انرژی افزود: امروز شكافت هسته ای تنها فناوری بالفعل پاك با قابلیت نمایش داده شده برای پاسخ به تقاضاهای انرژی یك اقتصاد مدرن است. با این وجود، چالش های مختلف اجتماعی، اقتصادی و قانونی، پیاده سازی فناوری های فعلی هسته ای را در مقیاس های لازم برای رسیدن به مهار تغییرات اقلیمی، غیرمحتمل ساخته است. ضمن احتیاج به تغییر رویكرد دولت ها، نسل آینده فناوری های هسته ای (نسل چهارم) كه ایمن تر و ارزان تر هستند می تواند این مشكل را حل كند. فرایند تحول به سمت انرژی پاك زمان بر خواهد بود. اما تا آن زمان فناوری هایی مثل انرژی برق آبی ضمن اثرات زیست محیطی بالا، سودمند خواهند بود.
صدیقی اظهار داشت: كوشش برای تعطیل كردن نیروگاه های هسته ای توسط كشورهایی مثل آلمان و ژاپن و ایالت كالیفرنیای آمریكا، كه در عمل سبب كربنیزه كردن باردیگر بخش انرژی و گره زدن مجدد اقتصادهایشان به سوخت های فسیلی و زیست سوخت شد، غیرسازنده بود.
وی تصریح كرد: این تصور كه مدرنیزاسیون سبب خسارت به محیط زیست شده غلط است. اتفاقا مدرنیزاسیون، كلید حل مشكلات محیط زیستی است. متاسفانه مدرنیزاسیون، چه توسط مدافعانش و چه منتقدانش، با نظام سرمایه سالاری یكسان فرض می شود كه ما چنین تقلیلی را رد می نماییم.

1398/08/01
17:01:11
4328
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دولت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات