گزارش متخصص فلز

قیمت ۷ گروه خوراكی كاهشی شد

قیمت ۷ گروه خوراكی كاهشی شد

به گزارش متخصص فلز طی مهر ماه سال جاری نرخ ۷ گروه خوراكی همچون نان، ماهی، میوه و سبزیجات كاهشی شد اما نرخ خدماتی همچون آب، برق، سوخت، آموزش، حمل و نقل و بهداشت و درمان روند افزایشی داشت.به گزارش متخصص فلز به نقل از مهر، تغییرات نرخ كالاها و خدمات به استناد گزارش مركز آمار در مهر ماه نشان داده است كه نرخ گروه خوراكی ها و آشامیدنی ها، نسبت به شهریور ماه كاهش ۱.۱ درصدی داشته است؛ در حالیكه نسبت به مهر ماه سال قبل رشد ۳۳.۶ درصدی یافته است.
در این گروه، رشد نرخ كالاها نسبت به شهریور ماه برای نان و غلات ۱.۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۱.۵ درصد، روغن ها و چربی ها ۰.۳ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۰.۴ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۱.۹ درصد بود.
از سوی دیگر، آمار نشان داده است در این گروه، نرخ گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۲.۴ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۲.۶ درصد، ماهی ها و صدف داران یك درصد، میوه و خشكبار ۲.۶ درصد، خوراكی ها ۱.۷ درصد، سبزیجات ۴.۶ درصد و محصولات و خوراكی های طبقه بندی نشده در جای دیگر ۲.۴ درصد با كاهش روبرو شده است.
البته نرخ كالاهای این گروه، نسبت به مهر ماه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) با رشد مواجه بوده است؛ بگونه ای كه به ترتیب برای خوراكی ها ۳۲.۶ درصد، نان و غلات ۳۲.۲ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۵۴.۵ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۵۴.۵ درصد، ماهی ها و صدف داران ۵۴.۲ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۳۳.۶ درصد، روغن ها و چربی ها ۲۱.۱ درصد، میوه و خشكبار ۱۵.۶ درصد، سبزیجات ۱۴.۲درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۴۳.۹ درصد، چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۵۵.۶ درصد و محصولات خوراكی طبقه بندی نشده در جای دیگر ۸۴.۹ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، نرخ دخانیات هم نسبت به شهریور ماه هیچ تغییری نداشته اما نسبت به مهر ماه سال گذشته ۰.۷ درصد كاهش داشته است. همینطور بخش پوشاك و كفش هم با رشد ۲ درصدی نسبت به شهریور ماه سال جاری و رشد ۴۰ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.
گروه مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها به صورت كلی رشد ۴.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۲۳.۵ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل داشته است؛ ضمن اینكه در این گروه، بخش مسكن ۴.۲ درصد نسبت به شهریور ماه و ۲۱.۸ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل با رشد قیمت روبرو شده است. همینطور نرخ آب، برق و سوخت هم به صورت جداگانه نسبت به شهریور ماه ۶.۲ درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است.
قیمت مبلمان و لوازم خانگی هم نسبت به شهریور ماه سال جاری و مهر ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۱.۴ درصدی و ۴۲.۳ درصدی رو به رو بوده است و همینطور بخش مربوط به بهداشت و درمان ۲.۶ نسبت به شهریور ماه و ۲۵.۱ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل رشد داشته است. نرخ بخش حمل و نقل هم نسبت به شهریور ماه با كاهش یك درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل ۲۸.۳ درصد رشد داشته است.
همچنین گروه تفریح و فرهنگ و آموزش به ترتیب با رشد ۲.۱ درصد و ۱۲.۷ درصد نسبت به شهریور ماه و ۳۳.۸ درصد و ۲۲.۷ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.
نرخ هتل و رستوران هم نسبت به شهریور ماه سال جاری و مهر ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۱.۷ درصد و ۳۸.۱ درصد روبرو شده است و همینطور نرخ ارتباطات هم به ترتیب نسبت به شهریور ماه امسال و مهر ماه سال قبل با كاهش ۰.۶ درصد و رشد ۲.۲ درصد روبرو شده است.


منبع:

1398/08/04
13:44:24
4755
5.0 / 5
تگهای خبر: خدمات , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات