یك مقام مسوول:

بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی دی ماه تكمیل می شود

بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی دی ماه تكمیل می شود

به گزارش متخصص فلز مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از آخر توسعه بخش فراساحل این طرح تا آخر دی ماه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: دو سكوی باقی مانده این طرح ابتدای زمستان امسال تولیدی می شود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت نفت، محمدمهدی توسلی پور با اشاره به اینكه با اشاره به اینكه سه سكوی فاز ۱۴ پارس جنوبی (A، B و C) تابحال نصب شده است، اضافه كرد: سكوی اقماری ۱۴D آخرین عرشه دریایی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی است كه با برنامه ریزی های انجام شده مقرر است عملیات بارگیری، مهاربندی، انتقال و نصب آن در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، تا آخر آذر تكمیل و وارد مرحله هوكاپ، پیش راه اندازی و راه اندازی شود.
وی خاطرنشان كرد: با بهره برداری و دستیابی به ظرفیت حداكثری تولید از این سكوی دریایی تا آخر دی ماه، پكیج فراساحلی این طرح تكمیل می شود و ظرفیت نهایی برداشت ۵۶ میلیون مترمكعب (معادل ۲ میلیارد فوت مكعب) گاز غنی از فاز ۱۴ پارس جنوبی تحقق می یابد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی پیشرفت ساخت سكوی اقماری ۱۴D در یارد شركت صنعتی دریایی ایران (صدرا) را ۹۵ درصد اعلام نمود و اضافه كرد: این سازه همانند دیگر سكوهای ساخته شده در یارد صدرا، ۲۵۰۰ تن وزن دارد و در بخش پیش راه اندازی در یارد به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است.
وی درباره روند فعالیت های حفاری چاه های موقعیت این سكو در خلیج فارس هم اظهار نمود: عملیات راندن لوله های CRA و مشبك كاری هفت حلقه چاه تولیدی از ۱۱ حلقه چاه در این بخش به پایان رسیده و اسیدكاری آن هم رو به پایان است.
به گفته توسلی پور، بعد از اتمام عملیات اسیدكاری چاه ها تا هفته اول آذر، این هفت حلقه چاه با ظرفیت تولید ۱۴.۲ میلیون مترمكعب در روز (۵۰۰ میلیون فوت مكعب در روز) گاز، قابلیت تولید خواهند داشت.
تكمیل دومین خط لوله دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به اینكه لوله گذاری دریایی دومین خط لوله دریایی انتقال گاز این طرح شامل خط لوله رابط ۱۸ اینچ سكوی ۱۴B به موقعیت سكوی ۱۴D و خط لوله ۳۲ اینچ انتقال گاز سكوی ۱۴B به پالایشگاه هم تكمیل شده است، اظهار نمود: عملیات هیدروتست این بخش از خطوط لوله فاز ۱۴ پارس جنوبی آخر یافته است و بعد از تخلیه آب، تمیزكاری و دیگر فرآیندهای تكمیلی، آماده انتقال گاز به خشكی خواهد شد.
وی همینطور از اجرای عملیات لوله گذاری خط لوله بین فازی پالایشگاه فاز ۱۴ به پالایشگاه فاز ۱۲ به طول ۵ كیلومتر اطلاع داد و پیش بینی نمود بعد از اتمام مراحل تست و راه اندازی این خط لوله تا ۲۰ آذر، گاز تولیدی عرشه ۱۴B كه قبل از این نصب شده است، به پالایشگاه فاز ۱۲ ارسال شود.
راه اندازی اولین واحد یوتیلیتی پالایشگاه فاز ۱۴ تا بهار سال آینده
محمدمهدی توسلی پور با اشاره به وضع راه اندازی پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، پیشرفت EPC طرح را ۸۲ درصد اعلام و اضافه كرد: پیشرفت پالایشگاه این طرح در بخش مهندسی به بیشتر از ۹۰ درصد، در بخش تأمین كالا به ۹۰ درصد و در بخش اجرا به ۷۲ درصد رسیده است.
وی پیش بینی نمود اولین واحد یوتیلیتی (سرویس های جانبی شامل آب، برق، بخار) پالایشگاه این طرح كه راه اندازی آن پیش نیاز دریافت خوراك گاز از دریاست، تا بهار سال آینده به بهره برداری برسد.
مجری توسعه دهنده فاز ۱۴ پارس جنوبی با تاكید بر اولویت ساخت و بهره برداری از واحدهای در رابطه با مسیر تولید زودهنگام، از تدوین برنامه ای جامع توسط پیمانكار اصلی پروژه اطلاع داد و اظهار داشت: این برنامه به منظور شتاب بخشی به راه اندازی بخش خشكی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی تا آخر سال ۹۹ بزودی به مدیریت ارشد شركت نفت و گاز پارس عرضه خواهد شد تا مطابق با پیشنهادهای عملی پیمانكار، جبهه های كاری در بخش تأمین كالا و اجرا فعال شود و اقدام های توسعه ای در بخش خشكی سرعت بیشتری بگیرد.

1398/09/05
14:44:40
4631
5.0 / 5
تگهای خبر: تدوین , تولید , سرویس , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات