وزیر نیرو اعلام كرد

آخرین خبرها از وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

آخرین خبرها از وام ۵ میلیارد دلاری روسیه به ایران

به گزارش متخصص فلز وزیر نیرو اظهار داشت: هم اكنون در حال مذاكره با طرف روسی برای درنوردیدن مراحل قانونی دریافت پنج میلیارد دلار وام برای انجام پروژه های ایران هستیم.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان امروز (پنجشنبه) در حاشیه اجلاس شورای حكام مركز منطقه ای مدیریت آب شهری با اشاره به اینكه باید مراحل قانونی برای ستاندن این مبلغ طی شود تا بتوان آنرا تبدیل به قرارداد كرد، اظهار داشت: در ارتباط با سوژه انرژی درباب راه اندازی نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریك در هرمزگان، مدرن كردن، بازتوانی و توسعه نیروگاه رامین اهواز و همین طور راه اندازی نیروگاه برق آبی گتوند اولیا در خوزستان بحث شده است.
وی افزود: علاوه بر این در حوزه ریلی نیز برقی كردن راه آهن اینچه برون –گرمسار و راه اندازی راه آهن زاهدان-بیرجند مورد مذاكره قرار گرفته و آخرین پروژه نیز مشاركت در راه اندازی بیشتر از یك هزار واگن مترو مد نظر قرار گرفته است كه در آینده می توان در مورد این پروژه ها اظهار نظر كرد.
اردكانیان در بخش دیگری از صحبت های خود درباب اجلاس امروز اظهار داشت: امروز اجلاس شورای حكام منطقه ای مدیریت آب شهری بود كه سال ها پیش كه بنده معاون وزیر بودم تأسیس شد و دوره جدید فعالیت آن با حضور ۱۶ كشور و هشت سازمان منطقه ای و بین المللی در تهران شكل گرفته است.
وی با اشاره به اینكه این مركز عموما با عنوان جایگاهی برای همكاریهای آبی كشورهای منطقه ای تأسیس شده است، اظهار داشت: با عنایت به اینكه منطقه در سال های اخیر گرفتار جنگ شده و تخریب های زیادی در حوزه زیرساختی را در صنعت آب و برق شاهد می باشیم در وهله اول نیازمند كمك به یكدیگر برای بازسازی و انتقال دانش و تجربه از سایر كشورهای دنیا هستیم. علاوه بر این لازم است تا سرمایه گذاری های بیرونی با هدف توسعه ظرفیت های نیروی انسانی و انتقال تجربیات افزایش یابد كه این كار را هم اكنون آغاز نموده ایم.
اردكانیان با تاكید بر اینكه مسئله كه از كشورهای مختلفی برای حضور در این اجلاس دعوت كرده ایم، اظهار داشت: كشورهای تركیه، آذربایجان، ارمنستان، مصر، هند، افغانستان، بنگلادش، لبنان، سوئیس و آلمان دعوت ما را پذیرفته اند و برای مشاركت در این اجلاس پاسخ مثبت داده اند.
وزیر نیرو اضافه كرد: علاوه بر این سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل، سازمان جهانی خواروبار و غذا، بانك توسعه اسلامی، مركز همكاری ها و توسعه ژاپن در بخش خاورمیانه و سازمان اكو از شركت های مشاركت كننده در این اجلاس هستند.
وی با اشاره به اینكه در برنامه بامداد اظهارنظر اعضا مورد توجه قرار گرفت و موارد مختلفی نیز عنوان شد، اعلام نمود: در منطقه مسائل مختلفی مطرح است كه باید بررسی شود اما در این اجلاس تمركز ما بیشتر روی آب و فاضلاب شهری بوده كه پیشنهاداتی نیز از دولت های مختلف در مورد توسعه كار این اجلاس مطرح گردیده است.
اردكانیان با اشاره به اینكه دولت تاجیكستان پیشنهاد نمود تا كنفرانس بین المللی دهه آب را در شهر دوشنبه برگزار كند كه قرار شد اجلاس دوم در سال ۲۰۲۰ در شهر دوشنبه برگزار شود، اظهار داشت: علاوه بر این دولت عمان برای برگزاری كارگاه آموزشی در زمینه مدیریت منابع آب ابراز آمادگی كرد.
به گفته وی با عنایت به اینكه مسئولان ارشد و نمایندگان وزارتخانه های در رابطه با آب از كشورهای منطقه ای به ایران می آیند و گفت و شنودهای مختلفی بین آنها مطرح می شود اساسا فعالیت شركت های ایرانی توسعه می یابد.
به گفته وی در زمینه سازگاری با كم آبی نیز اساسا در این جلسه مذاكراتی صورت خواهد گرفت و ما امیدواریم كه بتوانیم اقدامات گسترده ای را انجام دهیم.
وی با تاكید بر این مسئله كه اساس كار این اجلاس تاكید بر روی منابع آبی فاضلاب شهری است، اظهار داشت: اساسا بعد از نشست های گوناگون بین كشورهای مختلف در مورد موضوعاتی همچون رودخانه های مرزی و افزایش صدور خدمات فنی و مهندسی صحبت خواهد شد اما اساس كار این جلسه ها مدیریت منابع آب شهری و فاضلاب درون سرزمینی است.
وی با اشاره به اینكه حدود ۱۱ پیشنهاد همكاری را آماده كرده ایم كه تحت عنوان افزایش آگاهی عمومی روی مسئله تغییر اقلیم، بقایای طبیعی، تثبیت آب در منطقه، ظرفیت سازی منابع انسانی برای كنترل كیفی، روش های پیشرفته جهت استفاده از فناوری ماهواره ای برای مدیریت منابع آب، بازچرخانی، تصفیه فاضلاب، به كارگیری تكنولوژی شیرین سازی آب و مقابله با خشكسالی در منطقه مطرح گردیده است.
وی اضافه كرد: علاوه بر این یكی دیگر از این پیشنهادات این بوده كه ایران در چارچوب یك مركز منطقه ای برای استارت آپ های حوزه آب تبدیل گردد.

تصویب توافق اعضای شورای حكام آب تا سال ۲۰۲۴
اردكانیان همین طور در سخنرانی خود در این مراسم با اشاره به پیشینه كارهای مركز منطقه ای مدیریت آب سهری از زمان تاسیس آن در فوریه ۲۰۰۲ تابحال اظهار نمود: حدودا ۲۰ سال قبل از این، در دهه ۱۹۸۰ قطعنامه ای در كنفرانس عمومی یونسكو در بلگراد تصویب گردید كه اجازه می دهد كشورهای عضو و تحت حمایت یونسكو، مركزی را تاسیس كنند كه در حاكمیت كشورهای مختلف باشد؛ یونسكو نه كمك های مالی كه سایر كمك های خودرا داشته باشد و به منزله چتر حمایتی سر كشورهاست.
وی اضافه كرد: هیچ مركزی از این دست تاسیس نشده و همكاری نزدیكی راجع به این مساله با همكاری سفارت ایران و وزارت خارجه و یونسكو صورت گرفت و البته با حمایت خیلی از كشورهای منطقه توانستیم در مدت ۱۸ ماه، اولین مركز منطقه ای موسوم به مقوله دو را تاسیس نماییم.
اردكانیان اظهار داشت: مركز نخست به صورت حقوقی قسمتی از یونسكو بود و الان چنین مركزی نداریم و قبلا" در هلند سال ها فعالیت داشت اما وضعیت حقوقی آن تغییر نمود و به مقوله دو تغییر نام داد و این مركز ارتباطی با یونسكو نداشته و فعالیتی ندارد.
وی افزود: مركز ما اولین مركز دراین زمینه بود و در تهران تاسیس شد و خیلی از كشورهای همسایه و نهادهایی كه تعلق جهانی در این عرصه دارند مانند بنگلادش، عمان، مصر و سایر كشورها و كشورهای حامی مالی مانند هلند و آلمان و بسیاری از سازمان های بین المللی به ما پیوستند و به تدریج دیگر كشورهای جهان این كار را تكرار كردند.
به گفته وزیر نیرو، حدودا ۳۰ مركز همانند این در سطح بین المللی داریم و كارهای زیادی از آن زمان انجام شده است.
اردكانیان با اشاره به تاسیس مركز در فوریه ۲۰۰۲، اضافه كرد: برمبنای توافق یونسكو و اعضای شورای حكام، شورای داریم داریم كه تمام كارها را انجام می دهد و توافق اولیه در سال ۲۰۰۲ برای دوره نخست كارها تا ۲۰۰۷ امضا و مصوب شد و پس از آن برمبنای توافق نامه، گروهی برای ارزیابی كارهای مركز تشكیل شد كه عملكرد آنرا به كنفراس عمومی یونسكو ارائه نمایند تا ببینند در حوزه های ظرفیت سازی و دیگر حوزه ها موفق بوده یا نه و بعدا مشخص شود كه برای فاز دوم این مركز ادامه عملكرد داشته باشد یا نه.
وی افزود: با حضور دبیركل یونسكو برای دوره بعدی هم این كار تصویب گردید و در سال ۲۰۱۸، توافق سوم برای دوره بعدی از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ با حضور دبیركل یونسكو و ایران این قرارداد به امضا رسید.
اردكانیان با اشاره به برگزاری ۱۰ نشست شورای حكام در طول ۱۸ سال قبل اظهار داشت: برمبنای توافق عمومی، مكان نخست برای این اجلاس، تهران است و سالی یك دفعه دست كم برگزار می گردد و بسته به علاقه و منافع كشورهای عضو می توان مكان آنرا تغییر داد.
وی اضافه كرد: در سال ۲۰۰۲، اولین جلسه در مسقط عمان بین من و نماینده یونسكو و سلطنت عمان در آن زمان برگزار و مسیر تعیین و به دنبال آن در تهران انجام شد و در ۲۰۰۸ مسقط میزبانی آنرا بر عهده داشت و پس از آن در دوره ای در دوشنبه پایتخت تاجیكستان انجام شد.
وزیر نیرو به عضویت جدید آذربایجان و تركیه و سازمان های مختلف در فاز سوم فعالیت مركز اشاره نمود و اظهار داشت: امروز در دوره سوم فعالیت ها، اعضای شورای حكام شامل آذربایجان، بنگلادش، مصر، ایران، عراق، قرقیزستان، عمان، سریلانكا، سوریه، تاجیكستان و تركیه و سایر كشورها و همین طور بسیاری از سازمان های بین المللی عضو حضور دارند كه علاقه نشان دادند كه عضو یا عضو ناظر باشند.
اردكانیان اظهار داشت: با نگاهی به سند پیش رو، توافق نامه ای به همراه ماده ۷.۲ وجود دارد كه در مورد عملكردهای شورای حكام است.
وی اضافه كرد: شش مسئولیت بعنوان عملكردهای شوار شامل تصویب برنامه های میان مدت و دراز مدت و تصویب برنامه كاری سالانه شامل جدول كار و گزارش های سالانه و تصویب قوانین و مقرررات و تصمیم گیری در مورد سازمان های بین المللی و بررسی گزارش های مستقل حسابرسی دوره ای صورت حساب های مالی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به كارهای كه تابحال از طرف این مركز انجام شده و تا پنج سال آینده صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: ما سه حوزه اصلی برای فعالیت داریم كه شامل آموزش و ظرفیت سازی، انتقال فناوری و شبكه سازی است.
اردكانیان اضافه كرد: ما پروژه خوبی برای تامین آب آشامیدنی در استان نیمروز افغانستان برای بازسازی شبكه های آبی افغانستان انجام داده ایم و ضمن تاسیس مركز تحقیقات آب در كابل، برنامه جامعی برای حوزه آبریز كابل نیز تدوین شده است.
وی با اشاره به سایر برنامه های ظرفیت سازی و آموزش شورای حكام در سال های گذشته، اشاره كرد: از زمان تاسیس مركز در سال ۲۰۰۲ بیشتر از ۳۰ هزار نفر از كشورهای مختلف در رویدادهای مركز آموزش دیده اند.
وزیر نیرو افزود: دراین زمینه كارگاه های مربوط به ترویج مشاركت زنان در ۲۰۰۴، كارگاه الگوهای جدید در آب های زیرزمینی در سال ۲۰۰۶، كارگاه آب و رسانه ها در ۲۰۰۷ و... برگزار شده است.
اردكانیان با اشاره به اینكه كارگاه های مربوط به آموزش آب و رسانه منشا تاسیس برنامه جدیدی در سطح جهان شد، عنوان كرد: زمانی كه فعالیتم را بعنوان مدیر موسس دهه آب شروع كردم، برنامه ای جهانی را در آژانس های بین الملل برای آموزش رسانه های مبتنی بر آب و محیط زیست آماده كردیم كه هر دو سال یك دفعه در آلمان با مشاركت بیشتر از ۲۰۰۰ خبرنگار برگزار می گردد و نقش مهمی در اطلاع رسانی به عامه مردم در این عرصه دارند.
وی اشاره كرد: از كشورها و پژوهشگاه های مختلف از چهار گوشه منطقه دعوت می نماییم كه به ما بخصوص در حوزه مدیریت آب شهری، فاضلاب و نظایر آن كمك كنند.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه محل برگزاری این اجلاس در تهران است، پیشنهاد كرد كه كشورهای دیگر هم تقاضای میزبانی داشته باشند، چونكه سبب آشنایی ما با كارهای این مناطق نیز می شود.
منبع:

1398/09/14
21:07:52
4451
5.0 / 5
تگهای خبر: تدوین , حقوق , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات