چرا ارز محكم ماند؟

چرا ارز محكم ماند؟

به گزارش متخصص فلز در مدت اخیر بازار ارز ثبات نسبی داشته كه دراین زمینه رئیس هیات موسس كانون صرافان اشاره كرد: مشكلی در بازار ارز وجود ندارد اما اقدامات اصلاحی در این بازار باید صورت گیرد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، با وجود اینكه برخی كارشناسان پیش بینی می كردند كه بازار ارز در مدت اخیر تحت تاثیر اتفاقات روی داده در صحنه خارجی با افزایش قابل توجه روبرو شود، این بازار مقاومت بسیار خوبی در مقابل حوادث نشان داد و كمترین تاثیر را از آنها پذیرفت.
بازار ارز در ۱۰ روز گذشته پایین ترین میزان افزایش قیمت ها را داشت و حتی در ایام اخیر هم قیمت ها در این بازار كم شد. در این زمینه اصغر سمیعی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه هم اكنون می توانیم بگوییم كه فعلا مشكلی در بازار ارز مشاهده نمی گردد، اظهار نمود: ارز توسط بانك مركزی به قیمت های مختلف از ۴۲۰۰ تومان برای كالاهای اساسی گرفته تا ارز نیمایی حدود ۱۲ هزار تومان و ارز حدود ۱۴ هزار تومان عرضه می شود و در حال دادوستد است.
وی ادامه داد: تا زمانی كه سیاست های دولت اقتضا كند، بانك مركزی هم به همین روند ادامه می دهد، مگر اینكه بهر دلیلی تصمیم دیگری گرفته شود؛ بدین سبب اوضاع بازار فعلا به همین شكل است.
رئیس اسبق كانون صرافان در عین حال ضمن انتقاد از چند نرخی بودن ارز، اشاره كرد: واقعی بودن قیمت ها هم محل تردید قرار می گیرد؛ یعنی در زمانی كه نرخ تورم در كشور ما و كشورهای حوزه دلار بیشتر از ۳۰ درصد اختلاف را نشان میدهد و وقتی برای مدت بیشتر از یكسال قیمت ها حدودا ثابت می ماند، باید متوجه شد كه اشكالی در كار است.
سمیعی افزود: یعنی وقتی مثلا تفاضل نرخ تورم در كشور ما و كشورهای حوزه دلار ۳۶ درصد سالانه باشد، باید روزانه نرخ ارز یك در هزار افزایش یابد، یعنی ارز ۱۴ هزار تومان روزانه ۱۴ تومان یعنی هفته ای ۱۰۰ تومان بالا برود و اگر نرود به این معنا است كه فنر قیمت ها در حال جمع شدن است و این فنر تا ابد هم طاقت نمی آورد و در یك زمانی به یك علتی یا یك بهانه ای آزاد خواهد شد.
وی با اشاره به راهكارهای پیش روی این معضل، اظهار داشت: دو چاره برای این مساله باقی می ماند كه دولت تصمیم بگیرد از خیر گرفتن مالیات پنهان كه همان ایجاد تورم و خلق پول است، بگذرد و نقدینگی را افزایش ندهد و از دادن بهره های عجیب و غریب و خلق پول خودداری كند یا متناسب با نرخ بهره و تورم قیمت ارزها را بطور منظم با شیب ملایم تعدیل كند.
این كارشناس حوزه ارز اشاره كرد: اگر هیچ كدام از این راه ها انجام نگیرد و اهتمام در پایین نگه داشتن ارز با وجود تورم بالا صورت گیرد، اولا این كار برای دراز مدت عملی نیست و ثانیا زیان های اقتصادی فراوانی از این راه به مردم و كشور وارد می شود.
سمیعی این زیان ها را مواردی همچون گمراهی فعالان اقتصادی، افزایش واردات، كاهش صادرات و تولید در كشور و بالا رفتن نرخ بیكاری- گسترش ركورد و از رونق افتادن بازارها و در نهایت گسترش فقر در جامعه.
منبع:

1398/10/22
19:15:24
4418
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات