اوج گیری تورم در كشورهای شمال اروپا

اوج گیری تورم در كشورهای شمال اروپا

به گزارش متخصص فلز نرخ تورم نروژ به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسید.


به گزارش متخصص فلز به نقل از تریدینگ اكونومیكس، نرخ تورم نروژ در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه۲۰۲۰ به ۱.۸ درصد افزایش یافت كه از چهار ماه گذشته تابحال بی سابقه بوده است. این نرخ تورم كه ۰.۲ درصد بیشتر از پیشبینی های قبلی و ۰.۴ درصد بیشتر از ماه قبل بوده است، بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است كه تورم آن از ۲.۳ درصد در ماه دسامبر به ۲.۸ درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا كرده است. در میان سایر بخش های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی از ۰.۴درصد به ۲.۱ درصد و بخش فرهنگ و آموزش از ۲.۱ درصد به ۲.۷ درصد افزایش یافته است.
هسته تورمی كه تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در ماه ژانویه بدون تغییر نسبت به ماه قبل و در سطح دو درصد باقی است. بر اساس ماهانه هم تورم نروژ ۰.۴ درصد اندازه گیری شده است.
متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۷ درصد بوده كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹درصد و كمترین تورم هم مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.
از جانب دیگر نرخ تورم در دیگر كشور اروپای شمالی یعنی دانمارك هم روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این كشور تا آخر ماه ژانویه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است.
این نرخ تورم كه بالاترین نرخ تورمی دانمارك از ماه ژوئن تابحال به حساب می آید بیشتر از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است كه تورم آن از ۱.۸ درصد در ماه دسامبر به ۲.۷ درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا كرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری از ۱.۷ درصد به دو درصد رسیده است. در بخش مراقبت های درمانی و غذا و نوشیدنی هم نرخ تورم و به ترتیب معادل دو درصد و ۰.۷ درصد بوده است.
نرخ تورم ماهانه در دانمارك هم با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به ۰.۱ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارك در بازه زمانی ۱۹۸۱تا ۲۰۱۹معادل ۲.۸۶ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱با ۱۳ درصد و كمترین تورم هم مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.1398/11/24
18:59:15
4018
5.0 / 5
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات