رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام كرد

بهره برداری از ۸ طرح توسعه ای فولاد مباركه تا سال ۱۴۰۳

بهره برداری از ۸ طرح توسعه ای فولاد مباركه تا سال ۱۴۰۳

به گزارش متخصص فلز به قول رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، گروه فولاد مباركه هشت طرح توسعه ای خویش را با سرمایه مورد نیاز ۹۰۹ میلیون یورو و ۱۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رساند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور خاطرنشان کرد: هدف گذاری مذکور توسط این سازمان توسعه ای به این جهت انجام شده که کشور در شرایط محدودیت در تأمین مالی بین المللی (فاینانس)، نبود تسهیلات بانکی و تحریم نفت به سر می برد. از سال قبل مقرر شده است که این مدل تأمین مالی در شرکت های مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو و فولاد خوزستان با "افزایش سرمایه" عملیاتی شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار نمود: پروژه نورد گرم ۲ شرکت فولاد مبارکه اصفهان یکی از کلیدی ترین این طرح ها به حساب می آید که تکمیل زنجیره تولید آن به ۷.۲ میلیون تن می رسد. آیین کلنگ زنی طرح فوق خرداد ماه سال جاری با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در اصفهان برگزار شده است که میزان سرمایه مورد نیاز این پروژه ۲۵۵ میلیون یورو و ۴۳۲۰ میلیارد تومان برآورد شده است. ضمن اینکه اشتغال زایی مستقیم نورد گرم ۲ مبارکه، ۱۰۰۰ نفر و غیرمستقیم آن به ۱۰ هزار نفر می رسد.
وی ادامه داد: همینطور راه اندازی واحد تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با ظرفیت ۵ میلیون تن از دیگر طرح های توسعه ای مبارکه به حساب می آید که فاز نخست آن (ظرفیت ۲.۵ میلیون تن) در خردادماه سال جاری با فرمان رئیس جمهور راه اندازی شد و فاز دوم آن در تابستان سالجاری راه اندازی می شود. سرمایه گذاری این کارخانه ۱۵۰ میلیون یورو و ریالی آن ۷۵۰ میلیارد تومان است. اشتغالزیی مستقیم و غیرمستقیم فولاد سنگان به ترتیب ۴۸۰ و ۱۳۰۰۰ هزار نفر است.
معاون وزیر صنعت معدن تجارت با اشاره به دیگر طرح های فولاد مبارکه، اظهار نمود: فولادسازی و ریخته گری تختال شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری ( ۸۰۰هزار تن تختال) هم همچون طرح های فولادی است که در فهرست طرح های توسعه ای این فولادساز قرار دارد. بنابر اعلام مسؤلان مجتمع فولاد سفیددشت، تابحال پروژه فولادسازی این مجموعه ۸۴ درصد پیشرفت فیریکی داشته است که طی سالجاری به بهره برداری می رسد. میزان سرمایه گذاری در واحد فولادسازی سفیددشت ۹۵ میلیون یورو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: همینطور راه اندازی واحد فولادسازی و ریخته گری بیلت مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک ( ظرفیت ۴۰۰هزار تن بیلت)، پروژه افزایش ظرفیت زیرسقف از ۱.۵ به ۲ میلیون تن تختال فولاد هرمزگان( ۵۰۰هزار تن تختال) و پروژه راه اندازی کارخانه تولید ورق عریض شرکت فولاد هرمزگان (۱.۲ میلیون تن پلیت) از دیگر طرح های توسعه ای مبارکه به حساب می آید که به ترتیب طی سال های ۹۹، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسند. مشارکت در طرح های تولید کک نفتی شرکت اروند کک ایرانیان، تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و هم مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت فولاد مبارکه قرار دارد.
به قول وی، شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹، برنامه افزایش سرمایه تا ۱۰ هزار میلیارد تومان را در دستور کار دارد.
غریب پور همینطور به اهمیت طرح الکترود گرافیتی برای صنعت فولاد کشور اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی خط نخست سالن ماشین کاری شرکت نوین الکترود اردکان( ظرفیت فاز نخست؛ ۳۰ هزار تن) هم سال جاری با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون یورو راه اندازی می شود. اشتغالزایی این خط به ۵۸۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم است. پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان دارای بودجه حدود ۳۳۰ میلیون یورو است که فاز نخست آن در سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.1399/04/21
21:36:25
2150
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات