نایب رییس كمیسیون كشاورزی:

نباید در مورد قیمت محصولات به صورت مقطعی وارد شد

نباید در مورد قیمت محصولات به صورت مقطعی وارد شد

متخصص فلز: نایب رییس كمیسیون كشاورزی مجلس از عرضه 5000 تن مرغ از محل ذخایر به بازار را مقطعی و غیركارشناسی عنوان نمود.


جلال محمودزاده در گفت و گو با ایسنا در مورد عرضه ۵۰۰۰ تن مرغ از محل ذخایر به بازار در اوایل مرداد و بالا رفتن باردیگر قیمت مرغ اظهار داشت: این دست اقدامات مقطعی و غیرکارشناسی است. اقتصاد را نمی توان با زور کنترل کرد. ساختارهای اقتصادی با عرضه، تقاضا، درآمد سرانه و وضعیت صادرات و واردات تغییر می کند نه با اقدامات مقطعی. دولت متأسفانه هم در مورد ارز و هم در مورد قیمت محصولات به صورت مقطعی وارد می شود.
نماینده مردم مهاباد در مجلس افزود: این اقدامات موجب می شود مدت کوتاهی نوساناتی در بازار ایجاد شود و باردیگر به نقطه اول بازگردد. نکته اینجاست که ذخیره راهبردی نهاده های دامی ما بسیار ضعیف است. ما باید برای ۶ ماه ذخیره راهبردی داشته باشیم.
محمودزاده در مورد تأثیر مسئله ارزی بر قیمت مرغ اظهار داشت: واردات نهاده های دامی در کشور ما دست افراد یا شرکت های خاصی است. این افراد الان در حال مدیریت بازار هستند، نه دولت. بدین سبب اگر دولت می خواهد اقدام اساسی انجام دهد باید ذخیره راهبردی نهاده های دامی را دست کم به ۶ ماه برساند و سپس واردات را به تشکل های مردم نهاد بخش کشاورزی واگذار کند.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلان اینکه واردات باید به زنجیره های تولیدی سپرده شود اظهار داشت: تشکل ها باید محصول خودرا وارد و پخش کنند. الان دولت به سبب دخیره راهبردی ضعیف، نمی تواند نهاده در اختیار تولیدکننده قرار دهد. از جانب دیگر شرکت های تعاونی کشاورزی حق واردات دارند اما کسی آنها را بازی نمی دهد برای اینکه واردات در اختیار افراد و شرکت های خاصی منفعت جو است.
نماینده مردم مهاباد در مجلس با اشاره به «عدم اختصاص ارز دولتی به واردات نهاده های دامی» اظهار داشت: همه این شرایط موجب می شود که مرغ دار به سمت بازار سیاه برود تا نهاده دامی خودرا تامین کند. وقتی تولیدکننده نهاده کیلویی ۴۰۰-۵۰۰ تومان را باید ۴ یا ۵ هزار تومان بخرد، طبیعی است که قیمت مرغ سر به فلک می کشد. مرغدار نمی تواند مرغ ِپایین تر از هزینه تولید به بازار عرضه نماید.
نماینده مردم مهاباد در مجلس در آخر اظهار داشت: دولت با اقدامات فعلی نمی تواند قیمت مرغ را پایین آورد. تا زمانی که ارز تک نرخی نشود و از صورت تک نرخی شناور بیرون رود، دولت ما به تفاوت ارز دولتی و آزاد را به حساب مصرف کنندگان واریز نکند، مرغدار برمبنای اصول اقتصاد آزاد تولید نکند و دسترسی مرغداران به نهاده های دامی راحت نباشد، قیمت مرغ بالاتر نیز خواهد رفت.
منبع:

1399/05/18
15:36:35
2385
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تعاونی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات