دبیر ستاد تنظیم بازار:

تعیین قیمت برخی كالاهای اساسی به استان ها واگذار شد

تعیین قیمت برخی كالاهای اساسی به استان ها واگذار شد

متخصص فلز: دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: به درخواست استان ها برخی تعیین قیمت های كالاهای اساسی در حیطه اختیارات استان ها قرار گرفت.به گزارش متخصص فلز به نقل از صدا و سیما؛ محمدرضا کلامی در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار اضافه کرد: امروز با دعوت از کارگروه های استانی تنظیم بازار مباحث و مشکلاتی که در استان های مختلف بوجود آمده بود عنوان شد و بعنوان نمونه مسؤلان استان اصفهان مشکلات خویش را مطرح نمودند.
وی اظهار داشت: استان ها خواستار اختیاراتی ویژه هستند تا در مقاطع مختلف زمانی که دولت کالا توزیع می نماید در تعیین قیمت آن نقش داشته باشد.
دبیر ستاد تنظیم بازار اضافه کرد: در این حوزه مصوب شد تا کارگروه های استانی اجازه داشته باشند تا در مواقعی که سهمیه ای از جانب کارگروه ملی تنظیم بازار در زمینه توزیع برنج، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز و سایر اقلام به استان ها تخصیص پیدا می کند در تعیین قیمت آن نقش داشته باشند.
کلامی اظهار داشت: اینکه چه میزان در بخش صنوف و صنعت و چه میزان در بخش خانوار و شبکه های منتخب توزیع هر استان از جانب کارگروه های تنظیم استان مطرح بشود و تعیین گردد اختیارش تفویض شد.
وی اضافه کرد: درخواست دیگری که عنوان شد در مورد قیمت گذاری کالاهایی است که به صورت استانی توزیع می شوند و از آن جایی که قیمت گذاری در استان های مختلف متفاوت می باشد و امکان دارد در استانی قیمت بالاتر باشد، همین مساله سبب می شود تا کالا برای فروش به آن استان ها برده شود و این قابل اجرا نبود.
دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: قیمت گذاری در استان ها عملاً با سیاست های تعادل عرضه و تقاضا گرفتار صدمه است، اما در مورد تعیین قیمت عوامل توزیع بعنوان نمونه در انبارهای پشتیبانی دام و هزینه های حمل و نقل، تعیین قیمت به استان ها واگذار شد.
کلامی اضافه کرد: در مورد افزایش یا کاهش قیمت ها، استان ها اجازه ندارند بالاتر از نرخی که کارگروه ملی تنظیم بازار اعلام می کند، کالاها را به مردم عرضه کنند.
وی اظهار داشت: امروز از دیگر مباحث مهمی که در جلسه ستاد تنظیم بازار عنوان شد در بخش کالاهای اساسی بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند و عبارتند از روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله، سویا، جو و ذرت که بر اساس گزارش بانک مرکزی در شش ماهه اول بیشتر از سه و نیم میلیارد دلار در این خصوص اختصاص پیدا کرده و ازاین رو فرایند تأمین ارز این نوید را می دهد که با عنایت به موجودی خوبی که در حوزه ذخایر وجود دارد روند مناسبی در پیش رو داریم.
دبیر ستاد تنظیم بازار در ادامه اضافه کرد: در بازدید معاون اول رئیس جمهور از بندرعباس قرار شد همه کالاها که در این بندر و سایر بنادر رسوب کرده ترخیص شود و این ها می توانند فضای آرامی را در بازار ما حفظ کنند و در آینده دغدغه ای از این بابت نداشته باشیم.
کلامی در مورد تأمین خوراک دام و سامانه بازارگاه هم اظهار داشت: نمی توان فضای روانی نوسانات نرخ ارز را در این حوزه دامن زد.
وی اظهار داشت: روند تخصیص ارز در این حوزه را شفاف اعلام نموده ایم، روند تخصیص ارز در شش ماهه اول بالای ۵۰ درصد است، ولی باید تلاش نماییم تا کسانی که ارز را دریافت نمودند کالا را به درستی به مقصد برسانند.
وی اضافه کرد: علاوه بر کالاهایی که در بندر وجود دارد مابقی نهاده ها در کشتی ها در حال رسیدن به کشور است و تدارک تأمین کالا را به کلی برقرار کرده ایم و در اسفند ماه سال قبل مصوب شد که خروج همه نهاده های دامی از بندر منوط به مجوز جهاد کشاورزی باشد.
دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: جهاد کشاورزی سامانه ای را تحت عنوان بازارگاه در حال اجرا دارد که این سامانه در حال کامل شدن است تا نهاده ها را خود مرغداران و دامداران به صورت مستقیم و بدون واسطه دریافت نمایند.
گفت: باید کمی صبورتر باشیم تا این سامانه کامل شود و قبول داریم که در جابجایی نهاده های دامی انحرافاتی وجود داشته، واردکننده از بندر کالا را به شبکه توزیع نمی برده و واسطه ها این کالا را دریافت می کردند و به قیمت بالاتر می فرختند و برخی مرغداران با جوجه ریزی، سهمیه نهاده خویش را برای هر جوجه دو کیلو دان دریافت می کردند، اما در نهایت تولید هم نمی کردند و نهاده ها را در بازار آزاد با قیمت بالاتر می فروختند.
وی اضافه کرد: هم اکنون وزارت جهاد کشاورزی جلوی این تخلفات را گرفته و تکلیفی که ستاد تنظیم بازار برای این سامانه برقرار کرده بین تحویل محصول نهایی و تحویل نهاده باید گره ایجاد شود و کسی نهاده دریافت خواهد نمود که تولید خویش را به شبکه دولت تحویل دهد و در این کار اساسا هم حقوق مصرف کننده حفظ می شود و هم تولیدکننده.
دبیر ستاد تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: روز گذشته که با معاون وزارت جهاد جلسه داشتیم گفتند این سامانه به بلوغ خیلی خوبی رسیده با مداخلاتی که داشتند شبکه را اصلاح کردند و تا امروز دست بسیاری از دلالان و واسطه ها را کوتاه کردند که البته فشارهایی هم هست که این امر محقق نشود، ولی ما بعنوان سیاستگذار ابلاغ کرده ایم و به آنها بعنوان مجری اساسا اجرا می کنند.


منبع:

1399/07/15
11:37:17
1743
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , تجارت , ترخیص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات