باغداران بخوانند:

سفارش یك پژوهشگر برای افزایش بارآوری باغات انار

سفارش یك پژوهشگر برای افزایش بارآوری باغات انار

مركزی بیشتر مردم فكر می كنند با شروع فصل سرما و دوران خفتگی درختان میوه، كار باغداری تعطیل می شود و باغات احتیاج به رسیدگی ندارند، اما این طور نیست، در واقع بهترین فصل برای تغذیه و اصلاح خاك باغات پائیز و زمستان است و با تأمین مواد مغذی در زمستان، درختان می توانند در بهار، گل دهی را ظرفیت بیشتری آغاز كنند.


انار محصول شاخص استان مرکزی و در واقع می توان گفت یکی از مزایای نسبی این استان در حوزه کشاورزی است و حفظ این برند شناخته شده بین المللی از راه ویژه به باغات انار که برخلاف ظاهرشان بسیار حساس هم هستند، ضرورتی انکارناپذیر است.
اینکه تغذیه درخت در فصول مختلف و بخصوص در فصل سرد سال به چه شکل انجام بگیرد تا بهترین بهره وری را از یک درخت حاصل کند، سوالی است که یک پژوهشگر حوزه انار به آن پاسخ می گوید.
معصومه نصیری مقدم، در گفتگو با خبرنگار ایسنا، چالکود درختان انار را مهمترین راهکار برای تغذیه درخت دانست و اضافه کرد: بهترین زمان برای اجرای چالکود، فصول پاییز و زمستان است. اگر مواد غذایی به صورت صحیح در این فصول برای ریشه ها تامین گردد درختان می توانند در بهار با پتانسیل بیشتری فصل رویشی خویش را آغاز کنند.
وی نخستین قدم برای اجرای چالکود را آزمایش خاک و رصد تغییر آن بیان کرد و اضافه کرد: از راه آزمایش خاک کمبودهای موجود مشخص می شود. باآنکه باغداران در استفاده از چالکود تغییرات قابل توجهی را مشاهده نخواهند کرد، اما به مرور زمان سیستم ریشه تقویت شده و اینکار می تواند سبب افزایش درصد رشد شاخه های جدید در فصل بهار شود. چالکود پائیز و زمستانه سبب آماده شدن کود در زیر خاک جهت استفاده درخت در اول فصل رشد گیاه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در چالکود از مواد آلی و معدنی استفاده می نماییم و در این روش در نزدیکی ریشه درخت، چاله هایی حفر می شود، خاطرنشان کرد: به علت حضور آهک فعال در خاک های آهکی، میزان بالای بی کربنات در آب های آبیاری، کمبود مواد آلی، مصرف غیر صحیح (پخش سطحی) کود در سایه انداز درختان، کم تحرکی اغلب کودهای مصرفی بویژه کودهای فسفاته و ریز مغذی ها و عدم رعایت مصرف بهینه کود و آب، درختان میوه در کشور عموما گرفتار انواع کمبودها هستند. بر این اساس راندمان و کارایی مصرف کود در روش چالکود به مراتب بیشتر از روش پخش سطحی است.
این پژوهشگر حوزه انار به مزایای چالکود اشاره نمود و با اشاره به اینکه چالکود مزایای فراوانی برای درخت دارد و باعث می شود که گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها افزایش یابد، اضافه کرد: چالکود سبب توسعه و رشد ریشه و افزایش سطح برگ درختان میوه می شود و بهبود کیفیت میوه ها را به همراه خواهد داشت. با کندن حفره ها و پرکردن آنها با مواد عالی نفوذ پذیری آب به داخل خاک افزایش می یابد، مشکل علف های هرز تا حد زیادی کاسته می شود و کودهای شیمیایی غیر متحرک به سادگی توسط جریان آب در دسترس ریشه قرار می گیرند و در واقع با روش چالکود کارایی مصرف کود افزایش یافته و مقدار مصرف کود در هکتار را می توان کم کرد.
وی به محل حفر چاله برای اجرای چالکود اشاره نمود و اظهار داشت: برای اجرای چالکود باید چاله هایی در نزدیکی تنه درخت در فاصله ۱.۵ متری از تنه درخت در محل سایه انداز و یک سوم انتهایی درخت حفر شود. قطر چاله برای درخت دو ساله انار ۲۵ سانتیمتر و درخت سه ساله ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفته شود و باید دقت شود که ریشه ها صدمه نبینند.
منبع:

1399/08/17
13:41:11
1522
5.0 / 5
تگهای خبر: سیستم , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات