وضعیت چك های عادی و رمزدار در بازار

وضعیت چك های عادی و رمزدار در بازار

متخصص فلز: از 332 هزار و 900 میلیارد تومان چک وصول شده در مهر ماه امسال 58.8 درصد آن مربوط به چک های عادی است که  41.2 درصد دیگر آنرا نیز چک های رمزدار می سازند.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، مجموع چک های مبادله شده در مهر سالجاری به هشت میلیون و ۹۰۰ هزار فقره رسید که تلفیقی از انواع چک همچون عادی، رمرزدار و... را تشکیل می دهد.
تازه ترین آمار بانک مرکزی بیان کننده این است که از مجموع چک های مبادله شده بیش از هشت میلیون و ۱۰۰ هزار فقره وصول شده که از این تعداد بیش از ۸.۱ میلیون فقره عادی و حدود ۰.۶ میلیون فقره رمز دار بوده است بنابراین، در کل کشور ۹۲.۷ درصد از کل چک های وصولی را چک های عادی و ۷.۳ درصد را چک های رمز دار می سازند.
از نظر مبلغی نیز، از ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان چک های وصولی در کل کشور بیش از ۱۹۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای چک های عادی و حدود ۱۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خاص چک های رمزدار بوده است. بر این اساس، در کل کشور ۵۸.۸ درصد از کل مبلغ چک های وصولی را چک های عادی و ۴۱.۲ درصد دیگر را چک های رمزدار به خود اختصاص داده اند.
طبق این گزارش، در مهرماه امسال در کـل کشـور حـدود ۶۷۳ هـزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی معادل ۱۳۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وصول شده که نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱.۹ درصد کاهش و ۴.۵ درصد افزایش داشته است.
در ماه مورد بررسی، در استان تهران بیش از ۱۹۰ هزار فقـره چـک رمـزدار بـه ارزشـی بـیش از ۷۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وصول شد که در این ماه، ۴۶.۹ درصد از تعداد چک های رمزدار وصولی در سه استان تهـران (۲۹.۹ درصـد)، اصفهان و خراسان رضوی (هر کدام ۸.۵ درصد) وصول شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
همچنــین ۶۸.۱ درصــد از ارزش چــک هــای فــوق در اســتان هــای تهــران (۵۶.۷ درصــد)، اصفهان (۵.۸ درصد) و خراسان رضوی (۵.۶رصد) وصول شده است.
در این بین لازم است بدانید که چک های عادی به چک هایی گفته می شود که اشخاص به حساب جاری خود صادر کرده و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادرکننده آن ندارد. گیرنده وجه چک ممکنست خود صادرکننده و یا حامل آن بوده و یا چک در وجه شخصی معین و یا به حواله کرد آن صادر شده باشد.
علاوه براین، چک های رمزدار چک هایی هستند که بنا به درخواست مشتری و به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی توسط بانک به عهده همان بانک و یا شعب آن و همین طور می توانند بر عهده سایر بانک ها تحت عنوان چک رمزدار بین بانکی صادر شود. این قبیل چک ها جهت تسهیل و تسریع در نقل و انتقال وجوه بین بانکی صادر شده و پرداخت وجه آن توسط بانک صادرکننده تضمین می شود.
منبع:

1399/09/14
12:27:09
1228
5.0 / 5
تگهای خبر: بازار , حقوق , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات