طی بازه ۱۰ ساله

بورس بالاتر از مسكن و سكه قرار گرفت

بورس بالاتر از مسكن و سكه قرار گرفت

به گزارش متخصص فلز بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ در میان چهار بازار بورس، مسکن، سکه و ارز، بالاترین بازدهی سالیانه به میزان ۵۱ درصد به بازار سرمایه تعلق داشته است.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، مقایسه نرخ رشد سالانه قیمتی بازارهای موازی بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ از آن حکایت می کند که بازار بورس با رشد سالیانه ۵۱ درصد بالاترین نرخ رشد را در میان چهار بازار رقیب به خود مختص کرده است. رتبه دوم با رشد میانگین ۴۲ درصد سالیانه به بازار سکه تعلق داشته است. بازار ارز با میزان رشد ۳۶ درصد سالیانه در رتبه سوم قرار دارد.
بازار مسکن هم که متوسط رشد قیمت سالیانه آن بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۶ درصد بوده از پایین ترین میزان رشد در میان چهار بازار مذکور برخوردار بوده است.
از سوی دیگر هم حرکتی بین شوکهای ارز و شوکهای قیمت مسکن در همه سال های مورد بررسی (۱۳۸۸ تا ۱۳۹۹) مشاهده می شود. نکته قابل توجه آن است که نوسانات در قیمت مسکن با یک دوره تاخیر از نوسانات قیمت ارز پیروی می کند. تحلیل نسبت نقدینگی به قیمت مسکن هم نشان داده است یکی از علل اصلی افزایش قیمت مسکن، رشد نقدینگی و انتظارات تورمی حاصل از آن است.
مطابق گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در زمانهایی که شاخص «نقدینگی به قیمت مسکن» از روند بلندمدت خود پیشی می گیرد، فشاری برای افزایش قیمت مسکن در دوره های بعدی بوجود می آورد. بر این اساس در سال ۱۳۹۷ بیشترین فشار برای افزایش قیمت مسکن از محل شوکهای بوجود آمده در شاخص «نقدینگی به قیمت مسکن» به وجود آمده است.
آثار این شوک در افزایش بسیار زیاد قیمت مسکن در سال ۱۳۹۸ قابل مشاهده می باشد. افزایش قیمت در سال ۱۳۹۹ هم می تواند ناشی از انتظارات تورمی حاصل از رشد نقدینگی ارزیابی شود.
طبق این بررسی در آبان ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن شهر تهران ۲۷ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان بوده است. بدون محاسبه قیمت مناطق ۱، ۲، ۳ و ۶ متوسط قیمت مسکن در تهران ۱۹ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان خواهد بود. در شهر تهران میانگین قیمت مسکن در مناطق ۱، ۲، ۳، ۵ و ۶ بالاتر از متوسط قیمت است.
از طرفی قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ به میزان ۱۰۵۱ دلار و در هشت ماه نخست سال ۱۰۲۴ دلار بوده است. همینطور سال ۲۰۲۰ در کل کشور میانگین قیمت هر متر مربع مسکن ۸۱۸ دلار بوده که از نظر شاخص درآمد سرانه در میان پنج کشور خاورمیانه وضعیت بهتری نسبت به مصر و لبنان به حساب می آید.
طی سال ۲۰۲۰ در میان پنج کشور خاورمیانه شامل ایران، ترکیه، مصر، لبنان و امارات متحده عربی، میانگین قیمت دلاری مسکن در ایران ۸۱۸ دلار و درآمد سرانه ۷۲۵۷ دلار بوده است. متوسط قیمت مسکن در ترکیه ۷۳۳ دلار و درآمد سرانه ۷۷۱۵ دلار بود. در مصر میانگین قیمت مسکن ۸۳۱ دلار و درآمد سرانه ۴۸۹۸ دلار به ثبت رسید. لبنان با متوسط قیمت ۳۶۹۳ دلار برای مسکن و ۲۷۴۵ دلار برای درآمد سرانه نامناسب ترین وضعیت را از این نظر در میان پنج کشور مذکور دارد. اما بهترین وضعیت در میان پنج کشور یاد شده از آن امارات متحده عربی است. با وجود آنکه سال ۲۰۲۰ میانگین قیمت مسکن در امارات ۵۹۱۸ دلار بوده، درآمد سرانه این کشور به ۳۱ هزار و ۹۴۸ دلار رسید.
منبع:

1399/10/12
23:22:22
1056
0.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات