محدودیت های شدید برای صادركنندگان چك برگشتی

محدودیت های شدید برای صادركنندگان چك برگشتی

متخصص فلز: محدودیت های شدیدی برای صادرکنندگان چک برگشتی در قانون جدید صدور چک در نظر گرفته شده که عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی از آن جمله است.به گزارش متخصص فلز به نقل از بانک مرکزی، در قانون جدید صدور چک مواردی همچون عدم افتتاح حساب و کارت بانکی جدید، عدم گشایش اعتبارات اسنادی و عدم اعطای تسهیلات بانکی برای صادرکنندگان چک برگشتی در نظر گرفته شده است.
همچنین اقدام سخت گیرانه تری که بر طبق این قانون برای صادرکننده چک برگشتی در نظر گرفته شده است مسدودی سازی حساب های صادرکننده چک برگشتی به میزان مبلغ چک است. این حساب ها تا زمان تعیین تکلیف در انسداد باقی می ماند و بعد از تعیین تکلیف نسبت به رفع انسداد این حساب ها اقدام می شود.
بر اساس قانون جدید، صدور چک بطور سیستمی و بوسیله سامانه صیاد انجام می شود. بدین سبب سامانه صیاد برای افراد فاقد صلاحیت شامل کسانی که چک برگشتی رفع سواثر نشده دارند و یا افرادی که دارای محکومیت قضائی هستند دسته چک جدید صادر نخواهد کرد.
صادر کننده چک باید اطلاعات چک صادرشده شامل تاریخ، مبلغ و هویت گیرنده را در سامانه صیاد ثبت کند. بدین سبب اگر چک در سامانه صیاد ثبت نشود فاقد اعتبار خواهد بود.
گیرنده چک نباید چکی را که در سامانه ثبت نشده از صادرکننده دریافت کند و در غیراینصورت بانک نسبت به پرداخت مبلغ چک اقدام نخواهد کرد.
همچنین گیرنده چک باید متعاقب دریافت فیزیک چک، اطلاعات ثبت شده در آنرا با اطلاعات ثبت شده در سامانه تطبیق دهد و در صورت صحت اطلاعات مراتب تأیید را در سامانه اعلام نماید. در صورت عدم تطابق اطلاعات فیزیک چک و اطلاعات ثبت شده در سامانه، گیرنده باید با انتخاب یکی از دلیلهای رد چک نسبت به عدم تأیید چک در سامانه اقدام نماید.


منبع:

1399/11/09
15:54:16
651
0.0 / 5
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات