افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات كشاورزی به رغم شیوع ویروس كرونا

افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات كشاورزی به رغم شیوع ویروس كرونا

به گزارش متخصص فلز یک مقام مسئول اظهار داشت: 6.1 میلیون تن محصولات کشاورزی در 9 ماهه امسال از کشور صادر شد که به لحاظ وزنی 22 درصد و ارزشی 20 درصد افزایش نشان میدهد.


به گزارش متخصص فلز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی اضافه کرد: طی مدت یاد شده به رغم شیوع ویروس کرونا نزدیک به پنج میلیارد دلار ارز از ناحیه صادرات ۶.۱ میلیون تن محصولات کشاورزی به دست آمده است.
زورار پرمه گفت: در ۹ ماهه سال قبل ۴ میلیون و ۹۸۶ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش چهار میلیارد و ۷۹ میلیون دلار از کشور صادر شد.
وی میزان صادرات محصولات مهم باغی در ۹ ماهه امسال را ۸۸۹ هزار تن به ارزش دو میلیارد و ۲۷۸ میلیون دلار عنوان نمود و اظهار داشت: این میزان صادرات نسبت به زمان مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۳۸ درصد و از نظر ارزشی ۴۳ درصد رشد داشته است.
پرمه اشاره کرد: در مدت یاد شده ۶۴۵ هزار تن محصولات مهم باغی به ارزش یک میلیارد و ۵۹۸ هزار دلار از کشور صادر شد.
وی با اعلان اینکه صادرات پسته در ۹ ماهه سال جاری بالاترین رشد صادراتی را در بین محصولات باغی داشته است، اذعان داشت: ۱۴۳ هزار تن پسته به ارزش یک میلیارد و ۵۸ میلیون دلار صادرات داشتیم که به لحاظ وزنی ۱۰۴ درصد و ارزشی ۷۷ در صد افزایش نشان میدهد.
قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت: میزان صادرات محصولاتی همچون سیب، خرما، کیوی و کشمش در مدت مذکور به لحاظ وزنی به ترتیب ۴۰۳ هزار تن، ۱۸۶ هزار تن، ۹۸ هزار تن و ۴۹ هزار تن بوده است.
وی افزود: در طول این مدت، صادرات سیب ۷۶۴ میلیون دلار، خرما ۱۷۹ میلیون دلار، کیوی ۵۰ میلیون دلار و کشمش ۶۰ میلیون دلار را به خود اختصاص داد.
پرمه اذعان داشت: به سبب شیوع ویروس کرونا در اردیبهشت ماه سال جاری از ۳۴ مرز کشور تنها ۱۸ مرز فعال بود که این تعداد در آذر ماه به ۲۴ مرز فعال رسید.
وی با اعلان اینکه در سطح بین المللی، تجارت کالایی بواسطه کرونا بطور متوسط حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد، اظهار داشت: در ایران این میزان کاهش صادرات کالا حدود ۲۰ درصد بوده و در بخش کشاورزی با وجود تولیدات قابل رقابت، رشد وزنی و ارزشی محموله های صادراتی نسبت به دوره مشابه گذشته مثبت بوده است.
پرمه با اشاره به اینکه بیشتر صادرات کشور به صورت تجارت مرزی است، گفت: امسال علاوه بر تحریم های آمریکا، ایجاد محدودیت های شدید مرزی از طرف شرکای تجاری به سبب نگرانی از گسترش کرونا در نوسانات صادرات کشور، تأثیر گذاشت.
وی مذاکره با کشورهای اوراسیا برای انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد، صدور گواهی بهداشت گیاهی و اعلام قرنطینه آفات و عوامل بیماری زا برای صادرات محصولات کشاورزی به اتحادیه اروپا و اوراسیا، رصد موجودی سردخانه ها و پایش قیمت داخلی، تسهیل رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان با تهاتر واردات نهاده های کشاورزی و تکمیل حلقه های فرآوری زنجیره تولید خصوصاً پودر، پوره، اسلایس، سرکه، بسته بندی را از برنامه های آتی در حوزه صادرات و فرآوری برشمرد.
قائم مقام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، کمک به پایانه صادراتی سیب و فرآورده های آن، پیگیری رفع مشکلات تعهد ارزی صادرکنندگان، توسعه باراندازهای مبدا سیب و توسعه سردخانه های کوچک مقیاس در کنار باغات در امتداد تکمیل زنجیره سرد را از دیگر برنامه ها در این عرصه نام برد.


منبع:

1399/11/11
13:29:36
718
0.0 / 5
تگهای خبر: تجارت , تولید , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات