رئیس كنفدراسیون صادرات مطرح كرد

بهتان به جامعه تجاری به سبب سوءاستفاده 250 صادركننده نما از كارت تجاری

بهتان به جامعه تجاری به سبب سوءاستفاده 250 صادركننده نما از كارت تجاری

متخصص فلز: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید 250 نفر صادرکننده نما با سواستفاده از کارت های تجاری موجب شدند اتهاماتی به کل جامعه تجاری کشور وارد شود.


به گزارش متخصص فلز به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در نشست شیوه رفع تعهد ارزی صادرکنندگان، بیان کرد: با توجه به این که از سال۱۳۹۷ تا کنون مسائل و مشکلات مربوط به بازگشت ارز و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان ادامه داشته است، نمایندگان بخش خصوصی در کمیته ارزی تلاش کردند تعدادی از خواسته ها و پیشنهادات این بخش را پیگیری کنند.
به گفته ی ایشان، در این راستا جلسات و نامه نگاری هایی از طرف بخش خصوصی با رئیس جمهوری و معاون اول انجام شده که به اجرای برخی پیشنهادات منجر گردیده است. در نهایت این پیشنهادات در بسته رفع تعهد ارزی ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ دیده شده که باتوجه به تاخیر در بررسی آن منجر به سوء استفاده برخی افراد از این فضا شد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با تاکید بر اینکه نمی توان اقدامات مغایر با قانون برخی افراد را به پای تمام صادرکنندگان کشور نوشت، بیان کرد: بررسی ها نشان میدهد که در این سال ها ۲۵۰ صادرکننده نما از شرایط بهره برده و نسبت به بازگشت ارز خود اقدام نکردند و در مقابل همین مشکلات بود که بخش خصوصی تاکید داشت که باید بسته رفع تعهد ارزی اجرائی شود.
لاهوتی افزود: برمبنای آخرین فرصتی که به صادرکنندگان داده شده، افرادی که از فروردین تا نیمه مرداد ۱۳۹۷ صادرات داشته اند تا ۳۱ خرداد امسال می توانند نسبت به رفع تعهد ریالی کنند یا با ارائه مستندات خود رفع تعهد ارزی را نهایی کنند.
به گفته ی ایشان، این امکانات تنها برای رفع تعهد اجرائی شده و این اشخاص دیگر از امکاناتی مانند استرداد مالیات بر ارزش افزوده و دیگر تسهیلات مالیاتی بهره مند نمی شوند.
عضو اتاق تجاری تهران درباره وضعیت رفع تعهد ارزی سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز اظهار داشت: در مورد ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که البته ۱۴۰۰ را هم تعیین تکلیف کرده است، در دو بخش موضوع را تشریح کرده است، به نحوی که باتوجه به هزینه های تحمیلی بر صادرکنندگان به سبب تحریم یا قیمت های پایه صادراتی گرفتار مشکل، کمیته اقدام ارزی پیشنهاد ۲۰ درصد تعدیل در بازگشت ارز صادراتی را داده بود که دولت با ۱۰ درصد موافقت نمود. صادرکنندگان با بازگشت ۹۰ درصد ارز صادراتی اظهارنامه خود می توانند رفع تعهد ارزی کنند.
لاهوتی اشاره کرد: کالاهایی که بعنوان نمونه و تست به خارج از کشور صادر شده یا برای حضور در نمایشگاهها از کشور خارج می شود، مشمول ایفای تعهد ارزی نیستند و البته کلیه کالاهای صادراتی باید ظرف مدت ۴ ماه ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند و بازگشت بالاتر از این مهلت تعیین شده، از طرف وزارت صمت باید تائید شود.
منبع:

1400/01/31
14:17:52
588
5.0 / 5
تگهای خبر: بازرگانی , دولت , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات