یك كارشناس پیش بینی كرد

اثر مذاکرات اخیر ۱ بعلاوه ۴ بر بازار مسکن

اثر مذاکرات اخیر ۱ بعلاوه ۴ بر بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: به نتیجه نرسیدن مذاکرات لغو تحریمها در اول سبب اثرات افزایشی بر بازار ارز و به تبع آن سایر کالاها همچون ملک می شود؛ البته آنطور نیست که مثل سال قبل شاهد رشد سنگین قیمت مسکن باشیم.


ابوالحسن میرعمادی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: جهشی که بازار مسکن در سه سال اخیر داشت همانند تبی بود که سال قبل به نقطه اوج رسید. طبیعی بود که بازار مقداری افقی حرکت نماید تا به تعادل برسد. همین اتفاق هم افتاد و امسال قیمت مسکن در شهر تهران به ثبات رسید و حتی شاهد کاهش قیمت در بعضی محله ها بودیم.
وی ادامه داد: از جانب دیگر اکنون تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی، سرگردانی عجیبی را در بازارها و قیمت کالاها می بینیم. بطور مثال قیمت هر کیلوگرم میلگرد تا حدود ۲۵ هزار تومان هم رسید و باردیگر به حدود ۱۴ هزار تومان کم شد. این نشان میدهد بازارها به سبب عدم قطعیت در وضعیت سیاسی و اقتصادی در حالت سردرگمی قرار دارند.
این کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه قدرت خرید مسکن با اهمیت ترین مولفه اثرگذار بر قیمت مسکن می باشد اظهار داشت: تا سال قبل برخی سرمایه گذاران و فروشندگان ملک عددهایی را اعلام می کردند که مبنای مشخصی نداشت. در شمال تهران نرخ مسکن به متری ۱۵۰ میلیون تومان رسید که البته امسال مقداری متعادل شد اما هنوز با قدرت خرید مردم فاصله ی بسیاری دارد.
میرعمادی، نوسانات دلار را نیز در بازار مسکن موثر دانست و اظهار داشت: در ماههای گذشته تصور بر این بود قیمت دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان باقی می ماند اما اکنون می بینیم که نتیجه بخش نبودن مذاکرات ۱+۴ موجب شد دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد. این مساله در بین مدت بر روی قیمت کالاها همچون مسکن تاثیر می گذارد؛ چونکه نرخ ارز اثر مستقیم بر قیمت کالاها دارد.
وی درباره پیش بینی قیمت مسکن تا آخر سال جاری اظهار داشت: اکنون بازار مسکن در میان بازارهای موازی از نرخ رشد تورم کمتری برخوردارست و همین رتبه را تا آخر سال حفظ می نماید اما قیمتها کاهش نخواهد یافت. پیش بینی من این است اثرات منفی مذاکرات لغو تحریمها در دور اول موجب افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن تا آخر سال می شود.
بدین سبب گزارش، آبان ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد بالا رفته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه نیز حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان میدهد.1400/09/15
19:48:21
492
5.0 / 5
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات