در گزارش متخصص فلز اعلام شد

تمهیدات پلیس امنیت اقتصادی پایتخت برای شب عید

تمهیدات پلیس امنیت اقتصادی پایتخت برای شب عید

متخصص فلز: رییس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت در بازدید از خبرگزاری مهر از تمهیدات اندیشیده شده برای کنترل بازار ارزی و کالایی شب عید گفت و آمار عملکرد 9 ماهه این پلیس را تشریح نمود.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ پلیس امنیت اقتصادی یکی از یگان های انتظامی کل کشور است که وظیفه پیش بینی، کنترل، پیشگیری، شناسایی، کشف و مقابله با فعالیت ها و جرایم اقتصادی را برعهده دارد. پلیس امنیت اقتصادی قبل تر بعنوان اداره مبارزه با جرایم اقتصادی و مبارزه با قاچاق کالا و ارز زیرمجموعه پلیس آگاهی ناجا فعالیت می کرد که در فروردین ۱۳۹۸ بعنوان یک فرماندهی جدید و مستقل در انتظامی کل کشور تشکیل و افتتاح شد. این یگان مقابله با عمده جرایم اقتصادی شامل زمین خواری، پول شویی، قاچاق کالا، فرار مالیاتی، وام ها و تسهیلات بدون مجوز بانکی، رسیدگی به تخلفات مالی کاندیداهای مجلس و جرایمی که عنوان های اقتصادی دارند را انجام می دهد. از سرهنگ علی ولیپور گودرزی رییس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت دعوت کردیم تا ضمن بازدید از خبرگزاری مهر در مورد ماموریت های این پلیس تخصصی با او به گفت و گو بپردازیم.
سرهنگ ولیپور گودرزی در بازدید از این رسانه اعلام نمود که خبرگزاری مهر یکی از رسانه های قدیمی و بدون جبهه گیری است و واقعیات جامعه را به دور از هرگونه سیاسی بازی بیان می کند.

در ادامه مشروح این گفت و گو را می خوانید.
در ابتدا معرفی کوتاهی از معاونت های پلیس امنیت اقتصادی در پایتخت داشته باشد
پلیس امنیت اقتصادی از سال ۹۸ آغاز به کار کرده است؛ پلیس امنیت اقتصادی ۳ بخش عمده برای انجام ماموریت ها دارد. مهم ترین بخش آن معاونت مبارزه با مفاسد اقتصادیست که اقداماتی نظیر برخورد با اختلاس، زمین خواری، تبانی در معاملات و ارتشا را بر عهده دارد.
بخش دیگر کارهای این پلیس تخصصی مبارزه با کالای قاچاق است. در سالهای این مساله بسیار جدی در کشور مطرح گردیده است و هر سال هم اقدامات جدی دراین زمینه انجام می شود بنا بر این در پلیس امنیت اقتصادی یک معاونت قاچاق داریم و حتی در شهرری که اغلب انبارهای پایتخت در آنجا واقع شده اند یک پایگاه به وجود آورده ایم. بخش سوم که نقش پشتیبانی از دو معاونت دیگر را برعهده دارد، معاونت اطلاعات اقتصادیست.
عملیات های پلیس امنیت اقتصادی چه تفاوتی با سایر پلیس های تخصصی دارد؟
عملیات ها و ماموریت های پلیس امنیت اقتصادی با اشراف کامل اطلاعات است؛ در حقیقت با دقت و حساب و کتاب به سراغ متهم می رویم. در این عرصه (اقتصادی) نمی گردد بدون اطلاع قبلی و مدرک سراغ کسی رفت چونکه امکان دارد جواب عکس دهد.
به عنوان مثال در بحث های ارزی زمانی که نوسان ایجاد می شود ورود می نماییم اما روزهایی که این بازار التهاب ندارد اصلاً ورود نمی نماییم و مزاحم کسب وکار افراد نمی شویم. البته نظارت داریم اما دورادور.
چند درصد از انبارهای پایتخت شناسنامه دار شده اند؟
در تهران حدود ۱۰ هزار انبار داریم که تا کنون ۲ هزار و ۶۰۰ انبار (انبارهای اصلی و بزرگ) در پایتخت شناسنامه دار شده اند و از آنها مستندات خواسته ایم و دوربین مداربسته در محل انبارها نصب شده است. ورود و خروج کالا و حتی زمان نگه داری کالاها و یا نوع ارزی که برای خریداری کالا استفاده شده است کاملاً شفاف و مشخص است.
تمامی این اطلاعات در سامانه ها ثبت می شود و مشخص است که چه مقدار از کالا در انبار باقی هست و چه مقدار آن ترخیص شده است، این کار برای جلوگیری از احتکار کالا و یا پذیرفتن کالای قاچاق است.

آیا تخلفی از انبارهایی که شناسنامه دار شدند هم مشاهده شده است؟
بله- تعدادی از این انبارها هم مرتکب تخلف شده اند. البته اغلب این تخلفات سهواً است بعنوان مثال باری به نگهبان تحویل می دهند و می گویند مدارک را بعداً میاوریم و یا مدارک جعلی و قدیمی را نشان نگهبان می دهند و آن متصرف هم علم کافی جهت بررسی آن اوراق را ندارد و سهواً یک دفعه قاچاق را نگهداری می کند.
پس نمی گردد گفت با شناسنامه دار کردن انبارها می شود بصورت صد در صدی جلوی احتکار و یا قاچاق کالا را گرفت؟
درصد قاچاق کم می شود اما کامل نه؛ یکی از راه های اصلی مقابله با قاچاق پیشگیری است که با شناسنامه کردن انبارها می توان نظارت خوبی بر آنها داشت.
ما در هیچ جرمی چیزی بعنوان صد در صد نداریم اما با شناسنامه دار کردن انبارها درصد قابل توجهی از موضوع قاچاق کم می شود.
آیا پلیس امنیت اقتصادی به کمک سایر پلیس ها در بحث کشف کالاهایی که ظن قاچاق دارند می رود؟
از سال قبل طرح مشترکی را شروع کردیم که در این طرح زمانیکه پلیس های دیگر مانند پلیس پیشگیری یا یگان امداد کالایی را کشف می کنند و احتمال می دهند که آن کالا قاچاق باشد بلافاصله کارشناسان پلیس امنیت اقتصادی به محل مراجعه نموده و کالای مورد نظر را با بهره گیری از سامانه هایی که در اختیار دارند بررسی و اوراق را صحت سنجی می کنند.
مدتی است که احتکار کم شده است و در سابق زیاد بود. حالا که بحث حذف ارز ترجیحی مطرح است در بعضی موارد شاهد احتکار هستیم که البته ما در این عرصه فعال هستیم و اجازه وقوع احتکار نمی دهیم
اگر کالا قاچاق باشد که همان جا توقیف می شود و اگر قاچاق نباشد همان جا رفع ظن می نماییم که صاحب کالا بیهوده نخواهد ضرر کند.
آیا پلیس امنیت اقتصادی برای توقیف کالای قاچاق و یا رها کردن کالایی که ظن قاچاق داشته است نیازمند دستور قضائی است؟
خیر؛ این مساله شامل جرم مشهود می شود که ناجا می تواند مستقیماً به آن ورود کند، البته اگر قرار باشد شخصی دستگیر و یا احضار شود باید حتما دستور قضائی داشته باشیم. البته همراه افسران ما همیشه نفراتی از تعزیرات حضور دارند.
از بیشترین تخلفات انبارها بگویید
مدتی است که احتکار کم شده است و در سابق زیاد بود. البته حالا که بحث حذف ارز ترجیحی مطرح است در بعضی موارد مشاهده احتکار هستیم که البته ما در این عرصه فعال هستیم و اجازه وقوع احتکار نمی دهیم.
روزانه با تعزیرات گشت های مشترکی داریم و برمبنای کارهای اطلاعاتی و گزارش های مردمی از احتکار جلوگیری می نماییم.

از چه راه هایی بر بازار نظارت دارید و از گران فروشی و احتکار جلوگیری می کنید؟
روزانه بازار رصد می شود و هم افرادی که بصورت عمده و هم افرادی که جزئی فروش هستند را در نظر داریم. دقیقاً مشخص است که بعنوان مثال چه کالایی در بازار کم است و یا قیمت چه کالایی درحال افزایش است.
البته ما بررسی می نماییم اما نظر قطعی نمی توانیم بدهیم چونکه ما فقط یک طرف قضیه هستیم. چونکه ما ممکنست از تعدادی از مسائل به سبب کم بودن نیروها و خطاهای انسانی غافل شویم.
آماری از ماموریت ها، کشفیات و دست آوردهای عملیاتی این پلیس بفرمائید
در ۱۰ ماهه امسال ۶۷۰ میلیارد تومان ارزش ریالی کالاهای قاچاقی بوده است که کشف شده اند که نسبت به سال قبل بیش از ۴۸ درصد افزایش کشف داشته ایم. البته این را بگویم که سیاست ما این است از کشف خرد به سمت کشف کلان حرکت نماییم.
از ابتدای سال بیش از هزار و ۱۰۰ نفر در حوزه قاچاق کالا دستگیر شده اند که برای تمامی این افراد پرونده قضائی تشکیل شده است.
در ۹ ماهه ابتدای سال در زمینه اقتصادی بیش از ۱۹۸ هزار متر مربع پدیده زمین خواری به ارزش ۵ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان شناسایی و ۶۳ نفر در این عرصه دستگیر شده اند. همین طور ۲۴۰ نفر در ارتباط با بی نظمی در نظام اقتصادی هم شناسایی و دستگیر شده اند.
در زمینه فرار مالیاتی ۱۴۴ شرکت حقیقی و حقوقی شناسایی که در همین زمینه ۳۴ نفر دستگیر شدند و در حوزه اختلاس، رشاء و ارتشاء ۴۵ نفر دستگیر شدند که ارزش رقمی تخلفی این ۴۵ نفر ۹۹ میلیارد تومان بوده است. همین طور ۷۸ محکوم متواری و بدهکار بانکی هم دستگیر شده است.
در زمینه عملکرد پلیس امنیت اقتصادی در ۹ ماهه اول سال در زمینه قاچاق کالا باید بگویم که بیش از ۵ هزار قلم کالای قاچاق مکشوفه شامل لوازم الکتریکی، ابزارآلات، تجهیزات پزشکی، موبایل و … کشف شده است.
همچنین بیش از ۶۱۸ لیتر فرآورده های نفتی، ۷۶۴ هزار و ۵۳۸ متر پارچه کشف و ضبط شده است.
شنیده شده است پلیس امنیت اقتصادی تا زمان اجرای حکم هم همراه متهم است و کارش فقط با دستگیری تمام نمی گردد، این مساله را تأیید می کنید؟
بله؛ پرونده هایی که از طرف پلیس امنیت اقتصادی تشکیل می دهیم را تا وصول نتیجه و اجرای احکام پیگیری می نماییم. چونکه امکان دارد رأی یک پرونده اقتصادی صادر شود و در حین کار متهم وثیقه معرفی نماید و بخواهد که به مرخصی رفته و فرار کند، ما این افراد که به اصطلاحاً محکومان متواری می نامیم را تا زمانی اجرای حکم نهایی رصد و دنبال می نماییم.
در واقع متهمی را که پلیس امنیت امنیت اقتصادی دستگیر کند تا آن زمان که حکمش اجرا شود پلیس امنیت اقتصادی او را رصد می کند.

یکی از مباحثی که پلیس امنیت اقتصادی بصورت تخصصی به جرایم آن می پردازد معاملات فردایی و بازار است، از طرح هایی که در این عرصه برگزار کرده اید بگویید.
از حدود یکی دو ماه پیش در بحث بازار ارز به سبب نوساناتی که پیش آمد بیش از ۵۰ دلال و افرادی که بعنوان سر شبکه در فضای مجازی مطرح بودند را شناسایی و دستگیر کرده ایم این افراد با تقاضای زیاد از حد سبب شده بودند قیمت طلا و سکه بالا رود.
در بحث معاملات فردایی که در یکی دو سال اخیر به شدت مورد پیگیری ما بوده است هم ۵۰ نفر از شناسایی و دستگیر شدند؛ افرادی که معاملات فردایی انجام می دادند تقاضاهای بسیار بالایی را در بازار خصوصاً بازار طلا و سکه ایجاد می کردند، این ۵۰ نفر افرادی بودند که به شدت تأثیرگذار در بازار بودند.
تمهیدات پلیس امنیت اقتصادی برای بازار ارزی و کالایی شب عید را اعلام کنید.
برای شب عید در بحث بازار طلا و سکه ارز بحث پایش تصویری داریم و افرادی که بعنوان دلال اهتمام در جابه جایی قیمت دارند را رصد و با آنها برخورد می نماییم.
در زمینه احتکار و بازار کالایی هم باید بگویم که همچنان هر هفته طرح های مخصوص مقابله با احتکار و قاچاق را در انبارهای بزرگ و مبادی ورودی و خروجی پایتخت اجرا می نماییم. البته برای رصد کالاها در حوزه قاچاق هر هفته یک طرح و در حوزه احتکار روزانه طرح اجرا می نماییم و اگر بدانیم کالایی کم شده است فوراً به مسئول مربوطه اعلام می نماییم.
البته این را هم اعلام کنم تا به امروز در جلساتی که با مسئولان مربوطه داشته در هیچ کالایی برای شب عید کمبود نداریم، شاید کمی قیمت ها تغییر کند اما در حوزه عرضه و تعداد مشکلی نداریم.


منبع:

1400/11/06
21:11:52
320
5.0 / 5
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
متخصص فلز Metal Pro
متخصص فلز Metal Pro
metalpro.ir - حقوق مادی و معنوی سایت متخصص فلز محفوظ است

متخصص فلز

فلزکار متخصص فلزات